Oprogramowanie

Tablety HP TouchPad z systemem Android CyanogenMod

przeczytasz w 2 min.

Słaba sprzedaż urządzeń z systemem WebOS wymusiła na firmie HP radykalne zmiany, które wiązały się z zaprzestaniem rozwoju urządzeń z tym systemem. W ostatnim czasie firma zdecydowała się nawet na hurtową wyprzedaż TouchPad'a w cenie wynoszącej zaledwie 99 dolarów. logo systemu cm

Jak się okazuje firma HP nie zamierza kończyć wyprzedaży swoich tabletów TouchPad z systemem WebOS, a po ostatniej fali wyprzedaży ma zamiar przeprowadzić kolejną i to również w Europie. Na razie nie mamy pewności, czy akcja zostanie rozszerzona również na teren Polski, gdyż docierały do nas pogłoski, iż w naszym kraju zainteresowanie wspomnianym tabletem jest zbyt małe i prawdopodobnie HP nie zaoferuje nam "promocyjnej" ceny.

tablet hp touchpad z systemem webos

Tablet HP TouchPad z systemem WebOS
 

Dodatkowo ku uciesze wszystkich fanów "zielonego robocika" zespół programistów skupionych wokół projektu "CM" ma zamiar wciągnąć urządzenie na oficjalną listę deweloperską, a wiec przygotować port systemu Google Android. CyanogenMod to bardzo popularna modyfikacja systemu Android, tworzona przez niezależnych deweloperów dla różnego rodzaju smartfonów czy też tabletów.

Urządzenia, które otrzymują wsparcie CM są często już pozbawione przez producenta dalszych aktualizacji oprogramowania, czy to ze względów organizacyjno-technicznych czy też zwyczajnej opłacalności. System CyanogenMod wprowadza wiele udogodnień nie dostępnych dla użytkowników w oprogramowaniu producenta. Wprowadza m.in. tak zwanego "roota" - czyli nadaje uprawnienia administratorskie wybranym aplikacjom oraz użytkownikowi, pozwalając tym samym na lepsza kontrolę nad całym urządzeniem.
 

ekran główny pochodzący z systemy cyanogenmod
Ekran główny systemu CyanogenMod
 

Wracając jednak do tematu "Cyjana" w tablecie HP. Jak przekazała ekipa twórców tej modyfikacji, rozpoczęli oni właśnie pracę przeportowania systemu Android na potrzeby tabletu TouchPad. Choć jak wiele osób zapewne się domyśla, taka operacja wymaga nieco czasu, to już twórcy systemu zaprezentowali pierwsze rezultaty, a właściwie proces bootowania systemu oraz główny ekran interfejsu systemu CM7.

Jak przekonują twórcy tablet został uruchomiony na stworzonej na poczekaniu wersji "pre-release", która nie oferowała jeszcze zbyt wielu funkcji ani też nie została dostosowana do tabletu. Co ciekawe była to tzw. wersja smartfonowa systemu Android 2.3.5 Gingerbread. Natomiast finalna wersja ma być dedykowana tabletom czyli będzie pochodziła z gałęzi 3.X systemu Android.
 

tablety hp touchpad z systemem webos - wygląd w pionie i w poziomie

Tablety HP TouchPad z systemem WebOS


Docelowo programiści chcą udostępnić oprogramowanie z funkcję multiboot - czyli umożliwiającą wybór przy starcie urządzenia jaki system operacyjny ma być załadowany. A więc jego użytkownicy otrzymają wybór pomiędzy standardowym WebOS a Androidem. Obecnie twórcy zmagają się z dostosowaniem systemu do potrzeb urządzenia a wiec z napisaniem odpowiedniego sterownika dla ekranu dotykowego czy też dodania sprzętowej akceleracji.

Tablet za 99 dolarów z Androidem? Brzmi nieźle... 

Więcej o HP i CM7:

Źródło: PCInpact, Golem, Thinq

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  okar19
  0
  sa gdziesz jeszcze dostepne te tablety po 100$?
  • avatar
   Bandyto3xx
   0
   Niech sobie do pralki wciskają tego Androida. Co oni się tak na niego uparli ?
   • avatar
    przemekdublin
    0
    Jesli kosztuje 500-600 zlotych i nie kupiles to zrobiles duzy blad w Irlandi byla opcja kupienia jednego na osobe teraz chodza na ebay po 300 sklepy sprzedaja pelna cena do sprzedarzy byla 520 euro.
    Mi udalo sie kupic, a webos dziala byla juz pierwsza aktualizacja
    32gb ssd 1 gb ramu dual core 1,2 za w Irl`u 136euro to promocja ze nie oplaca sie nie kupic...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Coś mnie te tablety nie bardzo interesują. Jak ma być mobilne to smartfon, jak wydajne to komputer. Jak ma być podręczną maszynką do pisania to netbok. Nie wiem dlaczego to jest tak popularne. Chyba gadżeciarska natura ludzkości się odezwała ;)