Systemy operacyjne

Windows Vista 2022 Edition. Piękny?

przeczytasz w 1 min.

Windows Vista 2022 Edition to tylko koncept, ale wydaje się, że w pewnej kwestii podobny do pierwowzoru. Również w tym przypadku jedni się zachwycają, inni szybko odwracają wzrok. A pewnie są i tacy, którym powracają niemiłe wspomnienia.

Tak mógłby wyglądać dziś Windows Vista

Przy tworzeniu listy najbardziej kontrowersyjnych i nieudanych projektów firmy Microsoft, u wielu osób Windows Vista plasowałby się bardzo wysoko. Nie tak dawno mieliśmy okazję zobaczyć, jak mógłby wyglądać Windows 8 gdyby wykorzystano wszystkie pomysły, teraz natomiast jest okazja sięgnąć pamięcią jeszcze dalej, właśnie do Windows Vista.

Twórca znanego w pewnych kręgach kanału AR 4789 w serwisie YouTube pokusił się o przygotowanie kolejnej koncepcyjnej wizji oprogramowania. Tym razem jego wybór padł na Windows Vista. Zaprezentowany materiał wideo pokazuje, jak system mógłby wyglądać w dzisiejszych czasach.

Windows Vista 2022 Edition - koncept systemu

Dziś Windows Vista to już tylko wspomnienie

Dziś z Windows Vista korzystają już chyba tylko najwięksi fani. System nie jest nawet uwzględniany w statystykach rynkowych udziałów, w czym nie bez znaczenia jest też jego wiek - miał premierę w 2007 roku. Nigdy nie osiągnął większej popularności, w szczytowym momencie dobijał do 20% rynkowych udziałów.

Z jednej strony próbował zająć miejsce lubianego Windows XP, z drugiej natomiast dość szybko wydano kolejną wersję. I nie ma w tym stwierdzeniu przesady, bo Windows 7 pojawił się po około 2,5 roku. Przez niektórych Windows Vista był i nadal jest uważany za najpiękniejszy system operacyjny wydany przez Microsoft, ale nawet zgadzając się co do jego atrakcyjności wizualnej trudno nie pamiętać wielu kłopotów, jakie dostarczał użytkownikom.

W ogólnym rozrachunku Windows Vista, chyba obok Windows 8, uchodzi za największą wpadkę producenta. Przynajmniej jeśli mowa o rodzinie Windows. Korzystaliście? Jak wspominacie?

Źródło: youtube - AR 4789

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cjs48
  7
  Wizualnie Windows Vista lepiej wypadała od następcy i jednocześnie na jej zasobożerność w tamtym czasie komputery po prostu nie były gotowe (tym samym Windows 7 odchudzili i tenże dostał mniej "obciążający" zasoby wygląd). Gdyby wydali ją kilka lat później, powiedzmy, zamiast niesprawdzonego Win 8 mogłaby się przyjąć bardzo dobrze. Mam do tej pory gdzieś oryginał i tak się już zastanawiam, czy nie zainstalować...
  • avatar
   Alfred
   5
   Był jeszcze Windows Me, Vista, 8, czyli teraz 11 do bani ? Tak by wychodziło ;)
   • avatar
    fonzie
    3
    Ja jeszcze na win7 lecę i wszystko mi śmiga...
    • avatar
     duzers
     2
     Ja nadal używałbym Windows 7, ale producenci programów na to nie pozwalają i jestem upupiony z Windows 10.
     • avatar
      030366
      2
      Miałem przez krótki czas, jakieś 2-3 tygodnie o ile dobrze pamiętam. Tak mnie irytowała, że przesiadłem się na GNU/LINUX, z którego co ciekawe korzystam po dziś dzień i w zupełności mi to wystarczy. Tak więc Vista była moim ostatnim Windowsem :)
      • avatar
       youkai20
       1
       Window Vista do dziś jest na kompach w szkole średniej, którą skończyłem bodajże 6 lat temu. Czyli gdzieś go jeszcze można ujrzeć. Swoją drogą zawsze wolałem styl Aero ponad ten nędzny "komórkowy" Fluent. Windows Vista mógłby powrócić do łask, gdyby wyglądał tak jak w tym filmiku. To system, który wyprzedził swoje czasy, osobiście wolałem go znacznie bardziej od Windowsa 8 i 8.1.
       • avatar
        andrezkamotu
        0
        Ja nadal korzystam z Win 95 ;-P
        • avatar
         andreasaa
         0
         Ja mam jak najbardziej pozytywne wspomnienia co do Visty. Poprostu trzeba było mieć dobry sprzęt.
         • avatar
          Silver
          -1
          No ale co by nie było to Vista jest protoplastą dla 10 i 11.
          • avatar
           Freak1980
           -1
           Ten koncept to zerzniety pulpit Linuxa. Opensuse ma taki motyw.
           • avatar
            fanbenchmarka
            -3
            Śmieszne :)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ja mam raczej dobre wspomnienia z tym systemem. Choć pamiętam że przenoszenie plików przez mechanizm który zastosowali było bardzo złe gdyż trwało zbyt długo. Śmieszne jest to że po latach jak do Win7 zaczęto wprowadzać telemetrie część osób wróciła do Visty i wtedy ten system już był na tyle dobry że ludzie go chwalili. Na szczęście telemetria w Windows została zbadana i można to zablokować.
             Co do koncepcji wizualnych, to przycisk menu po środku promowany przez W11 bardzo źle wygląda, można go zmienić ale wielu użytkowników tego systemu chyba tego nie wie.
             • avatar
              Batyra
              0
              Największą porażką był Windows 8… po dluuuuugim panowaniu XP Vista była fajna. Ale xp z tymi wszystkimi latkami które przez lata wyszły był o wiele bardziej dopracowany (pod koniec swojego życia)
              • avatar
               hoodedman
               0
               jak ktoś miał mocnego peceta to patrzył ze zdziwieniem na ten cały hejt wylewający się na Vistę.
               Ja miałem takiego średniaka powiedzmy, i słowa złego nie powiem na ten system.
               • avatar
                PerfectDAY
                0
                Nigdy nie miałem sentymentu do Visty bo kojarzył mi się jedynie problemami związanymi z zamulaniem się. Źle go wspominam. Sam koncept natomiast jest dość ciekawy, tylko według mnie o wiele lepiej wyglądałby pasek zadań gdyby ikonka menu start miała ten sam rozmiar co reszta ikon. W nakładki lubiłem bawić się w W7. Ludzie tworzyli naprawdę niezłe upiększacze do tego systemu a jak dorzuciło się jeszcze do tego jakieś duperelki pokroju object docka czy rainmetera to można było sobie odpicować naprawdę fajnie wyglądający system. Teraz po latach jakoś nie mam ochoty już bawić się w takie rzeczy.
                • avatar
                 piomiq
                 0
                 Autor się chyba nieco inspirował najnowszym Windows 11.
                 To takie pierwsze wrażenia po zaprezentowaniu "menu Start"