Telewizory

Telewizory 8K będą dynamicznie zyskiwać na popularności

przeczytasz w 1 min.

Telewizory 4K zadebiutowały na rynku w 2013 roku i dziś już są standardem. Z telewizorami 8K, które towarzyszą nam dopiero od roku, może pójść nawet szybciej. 

Telewizory 8K - ich popularność rośnie

Do końca tego roku liczba sprzedanych telewizorów 8K wynieść ma około 215 tysięcy egzemplarzy. Szacuje się jednak, że popularność będzie rosła bardzo dynamicznie, by w 2022 roku na zakup odbiornika przystosowanego do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 zdecydowało się aż 2,8 miliona osób. 

Jako pierwszy producent telewizor 8K do swojej oferty wprowadził Samsung. Miało to miejsce w ubiegłym roku. Aktualnie południowokoreańska firma ma w swoim katalogu modele o przekątnych 65, 75, 92 i 98 cali. Najwyraźniej zdaje sobie sprawę z tego, że nie brakuje klientów zainteresowanych mniejszymi przekątnymi, bo jeszcze przed końcem tego roku uzupełni ofertę o wariant 55-calowy.

Samsung 8K oferta

Treści 8K - ich też będzie coraz więcej

Podobnie jak sześć lat temu w przypadku 4K, tak i teraz pojawiają się głosy, że taki telewizor jest na nic, bo brakuje treści, które można by na nim oglądać. Wspomniane 4K jednak szybko się przyjęło, a liczba dostępnych materiałów dynamicznie rośnie. Nie ma powodów, by nie wierzyć w to, że z 8K będzie tak samo. 

Platformy VOD wyraziły zainteresowanie oferowaniem treści 8K, a do tego rozpoczynają się poważne testy transmisji sportowych w takiej właśnie rozdzielczości. 

Samsung zwraca uwagę na coś jeszcze. Otóż w porównaniu do sytuacji sprzed 6 lat poważnie rozwinęła się technologia skalowania treści do wyższej rozdzielczości w czasie rzeczywistym. Dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu efekty takiej poprawy jakości są więcej niż zadowalające. 

Samsung 8K procesor

Na koniec warto wspomnieć, że niedawno ogłoszona została specyfikacja telewizorów 8K. Określono w niej, że takie urządzenia powinny oferować nie tylko wysoką rozdzielczość, ale też dużą jasność i właściwe interfejsy. To kolejny istotny krok, który może pomóc w popularyzacji sprzętu tego typu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym newsie

Źródło: Samsung, inf. własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  " wszystkie detale zaczynamy dostrzegać dopiero gdy siedzimy w odległości: dla Full HD 4,06cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 4.2cm/cal (np. 65″ z 2,73 metra) dla Ultra HD 4K 2,03cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 2.1cm/cal (np. 84″ z 1,76 metra)"

  https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

  I tyle w temacie :D
  • avatar
   Wulfen4
   5
   Mało. Poczekam na 16k albo 32k.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Ojej i znowu zmiana sprzętu dla 8K
    • avatar
     piccardo
     4
     "by w 2022 roku na zakup odbiornika przystosowanego do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 zdecydowało się aż 2,8 miliona osób" Wróżbici? Po za tym taka liczba to pewnie na wszystkie rynki czyli jest co najmniej śmieszna... 4K wybaczcie ale nadaj SSIE! Materiałów jest jak na lekarstwo, po prostu ich nie ma! Gry? Też bieda, PC nie najlepiej, konsole to samo... TV tutaj to ciężko o dobre FHD a co dopiero cokolwiek lepszego, ogólnie jest BIEDA z nędzą jeżeli chodzi o 4k... 8k nie istnieje i długo nie zaistnieje, dynamicznie to tylko rozwija się marketing niestety...
     • avatar
      Adelar
      4
      Pewnie wiele osób zauważyło, że telewizory 4K spopularyzowały się dlatego, że ze sklepów zniknęły telewizory FHD, albo zostały modele najprostsze. Serie bogatsze w funkcje były w 4K - dlatego po prostu nie było wyboru, stąd duży udział tych TV.
      Kiedy 8K będą marginalnie droższe od 4K wszyscy będą oczywiście wybierać 8K, ale nie dlatego, że jest im to do czegokolwiek niezbędne.
      Producenci oczywiście będą prezentować swoje wykresy jak to klienci są zadowoleni z nowych technologii, ale muszą przecież zachęcić do wymiany (wciąż działających) sprzetów.
      TV i tak starzeją się o wiele szybciej niż kiedyś, w nowych modelach nie ma wsparcia, aplikacji, najnowszych kodeków - ale to się doda w kolejnej serii i znowu wędrujemy do sklepu...
      • avatar
       gslowik
       2
       I pomyśleć, że oglądam telewizje na ekranie 42" HD (redy) tj. 1366x768 & plasma. Na razie żadem LCD'ek mnie nie przekonał a na OLED'a zdecyduję się jak mój stary padnie (2011 rok). Znajomi często się pytają dlaczego mam takie "ładne" kolory i oczy nie bolą. Kanapę mam jakieś 2 m od TV, kiedyś postawiłem obok nowego 43" LCD i może obraz był wyraźniejszy ale płynność i kolory mnie zniechęciły (po 30 minutach próby skalibrowania zrezygnowałem).
       • avatar
        Spichris
        2
        Dużo większe wrażenie niż rozdzielczość robi na nowych telewizorach technologia HDR. O ile o to czy widać czy nie widać różnicy pomiędzy FullHD a UHD siedząc 3m od telewizora 65'' można się spierać, o tyle HDR daje niezłego kopa z każdej odległości. Niestety większość typowego sprzętu robionego dla przeciętnego Kowalskiego mimo dopisku HDR ma z nim niewiele wspólnego. 250 czy 350 cd/m2 to nie HDR. Ba, nawet przy 500 cd/m2 obraz prawie nie różni się od SDR. No ale liczby lepiej przemawiają do wyobraźni: 1k, 2k, 4k, 8k, 16k - i każdy wie co lepsze, prawda? :)
        • avatar
         jeomax.co.uk
         1
         Zamiast " zakup odbiornika przystosowanego do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 zdecydowało się aż 2,8 miliona osób"
         powinno być
         "zakup odbiornika przystosowanego do wyświetlania połowy obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 zdecydowało się aż 2,8 miliona osób". Oczywiście co ramkę. Przecież nikt nie kupuje TV, żeby statyczne fotki na nim oglądać.
         • avatar
          levusek1992
          1
          Myślę, że te 8k do domowego użytku może już być wystarczające. Dalej trzeba iść w inne technologie.
          • avatar
           Fiona
           1
           Pewnie że 8k. wyprze 4k. A jak ? A tak jak 4k wyparło Full HD. Po prostu full HD przestały być produkowane. Teraz przestaną produkować 4k i 8k wygra z automatu....
           • avatar
            sunsee
            -1
            TCL ma wypuścić 8K na europejski rynek, mam nadzieje, że do Polski tez dotrą, jest wtedy szansa na zakup czegoś w rozsądnej cenie.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             te wszystkie 8K i tak dalej, coraz bardziej tracą sens. Już przy monitorze komputerowym 4K w rozmiarze 22" dobrze widzący człowiek siedzący w oddaleniu ok. 1m od takiego monitora, musi się wysilić aby zobaczyć pojedyncze pixele, i to muszą być one kontrastowe. Ale cóż, niech sobie będzie to 8K, i dalsza jazda w górę kompletnie straci sens, bo klient który ma świetny wzrok powie "i tak nie widać różnicy pomiędzy 8K a 16K, więc kupię ten tańszy", i tyle.

             Bardziej interesujące, kiedy producenci wreszcie powrócą do 3D w telewizorach, a później w monitorach. Być może też w smartfonach, kto wie :) Ale zanim to się stanie, muszą się dogadać co do protokołu H.26X, aby dało się w samym protokole zakodować dwa obrazy, tak samo jak są obecnie przesyłane w jednym strumieniu dwa sygnały audio dla dwóch głośników, a nawet więcej. W końcu przyjdzie ten moment, że taka zmiana stanie się koniecznością, oraz w celu zachowania zgodności wstecznej, do starszych telewizorów pomimo że już są cyfrowe, trzeba będzie dokupić przystawki dekodujące.