Samochody elektryczne

Pierwsza gigafabryka Tesli w Europie stanie blisko polskiej granicy

przeczytasz w 1 min.

Poznaliśmy lokalizację czwartego obiektu spod znaku Gigafactory. Elon Musk podzielił się planami związanymi z rozwojem sieci gigafabryk, w których powstają samochody elektryczne marki Tesla.

Gigafactory to nazwa, jakie Tesla używa dla swoich centrów inżynieryjno-projektowych. To olbrzymie fabryki, dzięki którym producent popularnych aut elektrycznych jest w stanie (przynajmniej do pewnego stopnia) sprostać popytowi i skutecznie popularyzować ideę e-samochodów. O gigafabrykach warto też wiedzieć to, że dzięki powstawaniu w fazach, mogą rozpoczynać działalność zanim cały projekt jest ukończony, a także to, że opierają swoje zasilanie na odnawialnych źródłach energii. Wkrótce taki obiekt pojawi się także na Starym Kontynencie.

Tesla wybuduje Gigafactory w Europie (i to bardzo blisko granicy z Polską)

Pierwsze dwie gigafabryki zostały postawione w Stanach Zjednoczonych (konkretnie w Nevadzie i Nowym Jorku). Budowa trzeciej – w Sznghaju – powoli dobiega końca i Elon Musk już teraz postanowił zapowiedzieć, co będzie dalej. Zgodnie z informacjami, które pojawiały się już od kilku lat, czwarty obiekt spod znaku Gigafactory pojawi się w Europie. Poznaliśmy przybliżoną lokalizację – to Berlin. A właściwie „pod Berlinem” – tak czy inaczej, bardzo blisko polskiej granicy. 

Tesla Gigafactory

Wybór kraju za naszą zachodnią granicą na lokalizację pierwszej na Starym Kontynencie gigafabryki, nie jest oczywiście przypadkowy, wszak Niemcy to ważny punkt na motoryzacyjnej mapie świata. Dodajmy na koniec, że plany są takie, by europejska gigafabryka ruszyła w 2021 roku. Wiemy też, że będą tam konkretnie produkowane przystępne cenowo sedany Model 3 oraz nadchodzące SUV-y Model Y

Źródło: Elon Musk, The Verge, Digital Trends

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  1
  A kto będzie pracował w tej fabryce? I czy to jest zbieg okoliczności że jej lokalizacja jest tak blisko naszej granicy? :)
  • avatar
   tomto
   0
   Tylko nie za bardzo widzę wykorzystanie paneli słonecznych w naszym, europejskim klimacie ...
   Nie mówiąc o ogrzewaniu całej fabryki - koszty ogrzewania jednak nie są takie małe ...