Ciekawostki

„Czyste szaleństwo” – gość wziął dwa Commodore 64 i stworzył… TO

przeczytasz w 1 min.

Co może powstać z dwóch komputerów Commodore 64 i dyskietek, jeśli tylko ma się głowę pełną pomysłów i inżynierski talent? Zobacz.

Commodordion, czyli akordeon z komputerów Commodore 64

Linus Åkesson to szalenie utalentowany inżynier i muzyk, który od czasu do czasu zaskakuje swoimi kreatywnymi pomysłami. Ostatnio wziął dwa komputery Commodore 64 i stworzył… Commodordion. 

Commodordion to autorski pomysł Linusa. Jest wariacją na temat akordeonu, wykonaną z komputerów Commodore 64 i dyskietek. Instrument pozwala odgrywać 8-bitowe dźwięki, poprzez wciskanie odpowiednich klawiszy: jedna klawiatura odpowiada za melodie, druga za bity, basy i akordy. 

Efekt robi olbrzymie wrażenie (o czym możesz się przekonać, oglądając poniższy materiał wideo). Komentatorzy zresztą nie szczędzą pochwał: „czyste szaleństwo”, „opad szczęki”, „absolutnie zachwycające” – to komplementy zawarte tylko w kilku najczęściej lajkowanych spośród nich. Najlepsze, że jest to w pełni funkcjonalny instrument i choć granie na nim jest skomplikowane, nie jest niemożliwe. Spójrz i posłuchaj…

To działa! Ale jak?

Oczywiście proces tworzenia i kryjące się za tym projektem rozwiązania robią nawet większe wrażenie niż sam efekt. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się więcej, to koniecznie przeczytaj wpis na blogu, w którym Linus wszystko dokładnie wyjaśnia: o, tutaj

Źródło: lftkryo na YouTube. Foto: kadr z filmu

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  8
  Czego to ludzie nie wymyślą :D
  P.s
  Pamiętam mojego commodore64 ten już był w tej nowszej płaskiej obudowie , a znajomy z bloku miał w tej co tutaj fajne czasy jak się grało w Giana Sisters , i te masę dźojsticków rozwalonych i wyjazdy po nowe na giełdę na Grzybowską :)
  • avatar
   zack24
   4
   Brawo, za unikatowy pomysł i pozytywną zakrętkę!
   • avatar
    xmexme
    3
    Szkoda że nie z Atari ST. Był na niego dostępny program który potrafił generować modyfikowane dźwięki z sampli prawdziwych instrumentów. Wrażenia i możliwości audio były dużo lepsze i penie tak oryginalne że nie do podrobienia. Nikt ne przeniósł tego software na PC-ty niestety.
    • avatar
     PeetBoss
     3
     Comodore jeszcze mnie tak nie rajcowało, za to Amiga CD/TV (z rozszerzoną pamięcią na inne Amigii) mmmm jak ja bym chciał mieć ten pilot do PC :D pad do gier + do sterowania muzyką + sterowania urządzeniem, a pomyśleć że nie było w tedy multipadów na BT jak teraz a rozwiązanie już było. Giana Sisters, super frog, DesertStrike, Alien Bred (którego nigdy nie przeszedłem). Mam taki sentyment, że do teraz mam większość gierek na pc, pod emulator. Jedynie co mi się nie podobało w grach na te starocie to problem z zapisem stanu gry, na szczeście czasami bywała taka możliwość że producent po przejściu mapy dawał kod do planszy. A czasem znalazło się w gazecie, więc taka gra jak Prince of Persia gdzie łatwa nie była to było dobre rozwiązanie.
     https://16bit.pl :-)
     • avatar
      pawluto
      3
      Świetny pomysł !
      Też miałem commodorka C-64 a gry kupowałem na sławetnej giełdzie na ul. grzybowskiej.
      Wcześniej miałem ZX Spectrum+ - Ten to wymiatał na całego - Przebijał jak dla mnie C-64 grami i urokiem...
      A potam nastała Amiga 500 - To był mega hit komputerowy - Do dziś nie pobity komputer do gier i nie tylko...
      • avatar
       vacotivus
       0
       Cieszy mnie, że pamięć o retro maszynach trwa. Mam nadzieję, że zostanie zaszczepiona też w młodszych pokoleniach.
       • avatar
        Tu_Szczecin
        0
        Tomuś, nie piskaj! Ale mimo wszystko pomysł kapitalny. Sam miałem C64C i do dziś ciepło go wspominam. No i już Black Box v2 umożliwiał wydobywanie dźwięków z klawiatury komodorka, czyli to chyba coś podobnego.
        • avatar
         Tomlac92
         0
         Projektuje, programuje i muzykuje - człowiek orkiestra