Płyty główne

Dokonał niemożliwego – topowy procesor AMD na płycie głównej za 250 zł

przeczytasz w 2 min.

Myślicie, że do obsługi topowych procesorów wymagana jest porządna płyta główna? No właśnie nie do końca. Najlepszy konsumencki model AMD można odpalić na budżetowej płycie głównej za nieco ponad 200 zł.

Najnowsza generacja procesorów AMD – modele Ryzen 5000 oficjalnie nie jest wspierana przez płyty główne z serii 300, ale producenci wydają oprogramowanie obsługujące jednostki. I to nawet na budżetowych płytach głównych A320.

Daje to możliwość tworzenia... nietypowych konfiguracji.

AMD Ryzen 9 5950X mem

Ryzen 9 5950X na płycie głównej A320

Użytkownik TechEpiphany postanowił przeprowadzić pewien eksperyment i sprawdzić, jak będzie działać model Ryzen 9 5950X (czyli topowy procesor z segmentu konsumenckiego pod AM4) na płycie głównej MSI A320M-A PRO (czyli jednej z najtańszych konstrukcji pod gniazdo AM4).

MSI A320M-A PRO

Płyta wygląda... wyjątkowo skromnie. Producent zastosował 5-fazową sekcję zasilania (w układzie 3+2 50A) bez dodatkowego chłodzenia. Nie wspominamy już o zestawie złączy, który obejmuje właściwie tylko niezbędne gniazdka. Warto jednak zauważyć, że taki sprzęt kosztuje jakieś 250 złotych.

Brak stabilności? Spalona sekcja zasilania? Nic z tych rzeczy! Okazuje się, że taka konfiguracja całkiem sprawnie działa. Zresztą zobaczcie sami.

TechEpiphany zweryfikował, że procesor uzyskuje poprawny wynik przy obciążeniu jednowątkowym, ale przy wielowątkowym widać już wyraźny spadek wydajności (mniej więcej o 20-25%). Warto również zauważyć, że sekcja zasilania płyty głównej dosyć mocno się nagrzewa i wymaga zastosowania dodatkowego nawiewu.

Przedstawioną konfigurację oczywiście należy traktować jako ciekawostkę. Nie wiadomo jak sprzęt zachowa się przy długim, kilku- albo kilkunastogodzinnym obciążeniu. Nie wiadomo też jakby wyglądała żywotność takiej konfiguracji po kilku miesiącach. Brak oficjalnego wsparcia dla Ryzenów 5000 na płytach z serii 300 wynika z możliwych problemów z poprawnym funkcjonowaniem takich konfiguracji i zapewnieniem odpowiedniej wydajności procesorów (aczkolwiek AMD ma się przyjrzeć tej sprawie).

Inna sprawa to to, że raczej nikt racjonalny nie zdecyduje się na tak… nietypowe połączenie płyty i procesora. Dopłacając 300 - 400 złotych (czyli 1/10 ceny takiego procesora Ryzen 9 5950X) można znaleźć dużo lepsze płyty główne AMD, które powinny sprostać nawet topowym jednostkom Ryzen 5000.

Źródło: YouTube @ TechEpiphany

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  20
  Nie wiem, kto tak myśli. To jakaś marketingowa propaganda wmawiająca ludziom, że skoro kupili drogi procesor, to muszą do tego dobrać drogą płytę i najlepiej jeszcze drogą kartę graficzną.
  Oraz drogie kółka do obudowy ¯\_(ツ)_/¯

  Mi zawsze się wydawało, że aby pozwolić sobie na coś drogiego, należy oszczędzać na tym, co nie jest niezbędne.
  • avatar
   DeviLevi
   7
   To I tak niezły wynik. Widziałem takie eksperymenty z i9-11900k i sekcja w pół minuty przekroczyła 100 stopni...
   • avatar
    hideo
    4
    świetny mem pośmiałem :)))
    • avatar
     Ruffriders1988
     2
     Jak sie nie robi OC to nie ma problemu z 5950X nawet na mobasie za 400zł, jakikolwiek radiator na sekcje i wszystko będzie działać
     • avatar
      radioactiv3
      2
      Memik złoto :D
      • avatar
       szymcio30
       2
       Działa to juz duzy plus, ale prawdopodobnie długo taka płyta by nie po żyła . Ot taka ciekawostka, że można
       • avatar
        oxygen3
        2
        Odpalić można i nic poza tym...
        • avatar
         Ciekawski_
         1
         Od dawna można kupić MoBo na B450 za ~200zł. Więc jak ktoś stawia nowy PC, to już lepiej właśnie na B450. Ale to miła niespodzianka dla posiadaczy starszych płyt AM4.
         • avatar
          MokryN
          1
          Szkoda ze do mojego b550 nie moge zainstalowac "najnowszej serii"... tej przyszlej.
          • avatar
           kombajn
           1
           "Dopłacając 300 - 400 złotych" a oszczędzając 11 zł można na allegro dostać np używaną Msi B450 Tomahawk Max która spokojnie i bez problemów uciągnie nawet topowego Ryzena.
           • avatar
            Daj chipsa
            0
            Działa, ale pytanie ile podziała. Hamulce w ciężarówce przy długim zjeździe z górki tez działają do czasu.
            • avatar
             BariGT
             0
             Polecam review tej padliny od Linusa XD