Technologie i Firma

TomTom rozpoczyna współpracę z BMW i aktualizuje mapy w czasie rzeczywistym

przeczytasz w 2 min.

Firma TomTom całkowicie przebudowała mechanizm aktualizacji map. Ma zamiar przesyłać zmian w mapach tak szybko jak tylko się pojawią.

TomTom rozpoczyna współpracę z BMW i aktualizuje mapy w czasie rzeczywistym

Na odbywających się w amerykańskim Las Vegas targach elektroniki użytkowej CES 2016, specjalizująca się w urządzeniach i usługach nawigacyjnych firma TomTom poinformowała o dwóch ważnych nowościach. Pierwszą z nich jest nawiązanie współpracy z wytwarzającą luksusowe samochody firmą BMW, drugą natomiast wprowadzenie możliwości aktualizacji map w czasie rzeczywistym.

TomTom ma dostarczyć BMW informacji o natężeniu ruchu, które zostaną wykorzystane przez Niemców w instalowanych w ich samochodach rozwiązaniach Connected Drive. Dane pochodzić mają z systemu TomTom Traffic, który zbiera dane dotyczące natężenia ruchu w 48 krajach świata.

TomTom Traffic, korzystając z sygnału GPS, co 30 sekund ustala dokładną pozycję pojazdu i przesyła ją na serwery firmy. Na podstawie danych uzyskanych od milionów kierowców system określa natężenie ruchu na drogach. Nakładając na informacje o położeniu samochodów również aktualne dane pogodowe oraz informacje o remontach dróg, Traffic lokalizuje miejsca powstania korków oraz oblicza opóźnienie w jeździe jakie mogą spowodować. Tak opracowany komunikat jest przesyłany co dwie minuty użytkownikom systemu.

Bawarski producent samochodów obecnie zamierza wykorzystać rozwiązanie TomTom na rynku rosyjskim, australijskim i nowozelandzkim. Firmy nie informują kiedy i czy w ogóle Traffic trafi do systemu Connected Drive w innych krajach.

Przy okazji warto przypomnieć, że nie jest to w ostatnich miesiącach pierwszy krok uczyniony przez BMW w celu udoskonalenia nawigacji w swoich samochodach. Kilka miesięcy temu firma wraz z Audi i Mercedesem kupiła od Nokii mapy Here. Transakcja opiewająca na 2,8 miliarda euro daje konsorcjum kontrolę nad jednym z największych serwisów z mapami na świecie.

Druga ciekawostka przedstawiona przez TomTom powinna natomiast szybko zawitać do produktów firmy oferowanych na całym świecie. Holendrzy, rozwijając zaoferowaną BMW usługę Traffic zdobyli duże doświadczenie w budowaniu systemów zbierających i przetwarzających dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu doświadczeniu firmie udało się całkowicie przebudować mechanizm aktualizacji map. TomTom ma zamiar skończyć z cyklicznym udostępnianiem dużych aktualizacji i przestawić się całkowicie na przesyłanie klientom zmian w mapach tak szybko jak tylko się pojawią.

Dane pozwalające na naniesienie na mapy poprawek mają pochodzić zarówno ze źródeł profesjonalnych jak i społecznościowych. Według przedstawicieli firmy, dystrybucja nowych informacji od chwili ich zdobycia, poprzez weryfikację, do przesłania użytkownikom, powinna zająć nie więcej niż kilka minut. Zmniejszenie opóźnień w aktualizacji map ma mieć szczególnie duże znaczenie dla opracowywanych przez Holendrów systemów pozwalających na autonomiczną jazdę. Wdrażany przez TomTom system aktualizacji map w czasie rzeczywistym jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na świecie.

źródło: TomTom

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    dziubek123
    0
    Ostatnio dostałem wiadomość na maila że mapy Here przechodzą w ręce innego właściciela, konsorcjum BMW, Audi i Mercedes a teraz że Tom Tom zaczyna współpracę z BMW. Ciekawe po co im tylu dostawców map?