Internet

Użytkownicy sieci TOR mogą nie być anonimowi od 5 miesięcy

przeczytasz w 1 min.

Hakerzy mieli wykorzystać wcześniej nieznaną lukę w zabezpieczeniach niektórych z nowych serwerów.

TOR cebula
foto: Jose Romero/Wikimedia

Niedawno pisaliśmy, że rosyjskie władze zorganizowały konkurs na złamanie zabezpieczeń sieci TOR. Tymczasem okazuje się, że być może prezydent Władimir Putin się spóźnił. I to o pięć miesięcy.

Z ostatnich oficjalnych informacji wynika, że twórcy sieci TOR odkryli atak, który mógł poważnie zagrozić anonimowości jej użytkowników. Hakerzy mieli wykorzystać wcześniej nieznaną lukę w zabezpieczeniach niektórych z nowych serwerów. Ataki – według twórców – mogły być wystarczające, by „demaskować” ludzi. Przypuszczają oni, że mogą być w to zaangażowane agencje wywiadowcze.

Ktokolwiek by za tym nie stał, należy założyć, że użytkownicy korzystający z usług TOR od początku lutego do 4 lipca bieżącego roku faktycznie mogli nie być anonimowi (przynajmniej dla organizatorów ataków). Co się stało, to się nieodstanie, ale najważniejsze to wyciągać wnioski – dlatego też światło dzienne ujrzała aktualizacja oprogramowania, która zapobiega wykorzystaniu tej techniki w przyszłości.

Największym problemem według twórców jest jednak nie to kto, lecz co mogło zostać objęte wyciekiem. Wciąż jest szansa, że informacje zdobyte przez hakerów są bardzo niepełne. Mimo to, bezpieczeństwo w sieci TOR stanęło nagle pod ogromnym znakiem zapytania. Czy naprawdę w Internecie nie ma miejsca na anonimowość?

Źródło: Wired, ArsTechnica

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spichris
  10
  Nie istnieje coś takiego jak "anonimowość w sieci". To tylko iluzja...
  • avatar
   dysan112
   4
   Tego typu sieci powodują że trudniej nas namierzyć czyli więcej potrzeba czasu. O to chodzi w tej sieci.
   I w każdym zabezpieczeniu by maksymalnie wydłużyć czas na złamanie zabezpieczenia hasła sieci itp
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Słabo, żadnych szczegółów w artykule.
    • avatar
     Marucins
     -1
     Należy zadać pytanie: Komu najbardziej przeszkadza anonimowość w sieci?

     Jak już znajdziemy X to czy X nie wpłynie i pokieruje wydarzeniami tak aby ograniczyć jakąkolwiek anonimowość?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Trochę to grubymi nićmi szyte. Najpierw 'bajka' jako że TrueCrypt ma poważne dziury i nie należy go używać bo i tak nie zapewnia bezpieczeństwa teraz TOR (nie korzystajcie z niego bo i tak wam nie pomoże w zachowaniu jakiejkolwiek anonimowości)... Nie należy ufać takim baśniowym doniesieniom! Korzystajmy ze wszystkich narzędzi umożliwiającym jakiekolwiek zachowanie bezpieczeństwa!!!! Nie dajcie się omamić!
      Pozdrawiam.