Ciekawostki

Trolle patentowe dostaną za swoje - kongresmeni w USA chcą z nimi walczyć

przeczytasz w 2 min.

USA przeciw trollom patentowym

W amerykańskiej Izbie Reprezentantów został złożony projekt ustawy skierowanej przeciwko tzw. trollom patentowym. Ustawa ma za zadanie ograniczyć ich działalność, zdefiniować pojęcie patentów na oprogramowanie i pozwolić amerykańskiej gospodarce prawidło się rozwijać.

W stolicy USA - Waszyngton DC do amerykańskiej Izby Reprezentantów (niższa izba) kongresmeni Peter DeFazio i Jason Chaffetz złożyli projekt ustawy zatytułowanej SHIELD (Saving High-Tech Innovators from Egregious Legal Disputes Act). Dotyczy ona rozwiązań prawnych związanych z patentami na oprogramowanie i sprzęt komputerowy.

Wspomniana dwójka kongresmenów już od dłuższego czasu udzielała się publicznie twierdząc, że w polityce patentowej potrzebne są poważne zmiany oraz należy ukrócić działania firm żyjących z nieuczciwego pozyskiwania patentów a następnie na zbijaniu z tego tytułu kapitałów pozywając wszystkich na około.

usa peter defazio kongresmen walka troll patentowy ustawa zmiany
Kongresmen Peter DeFazio - walczy z trollami patentowymi

Działania takich firm potoczenie określanych trollami patentowymi skutecznie ograniczają rozwój innowacji, technologii oraz utrudniają tworzenie nowych miejsc pracy. Obecny system patentowy wyraźnie faworyzuje wielkie koncerny dysponujące ogromną gotówką.

Zdaniem Petera DeFazio -"Firmy zwane trollami patentowymi nie tworzą technologii ani też nowych amerykańskich miejsc pracy. Wypełniają jedynie swoje kieszenie, kupując patenty na produkty, których nie tworzą i następnie pozywają innowatorów, którzy wykonali ciężką pracę i stworzyli produkt."

usa walka troll patentowy projekt ustawa izba reprezentantów

O co więc chodzi w samej ustawie? Otóż ma ona nieco zmodyfikować system egzekwowania praw do własności patentu. Dotychczas wielkie firmy nadużywały tego prawa, skutecznie blokując małych producentów których często nie było stać na opłacenie swoich reprezentantów co skutkowało, że ich sprawy nawet nie trafiały na sądową wokandę. Zaś trolle nadużywały swojej pozycji, pozywając na lewo i prawo kogo popadnie, nie zwracając często uwagi czy ich zarzuty są zasadne.

Ustawa nie może ograniczyć praw przysługujących właścicielom patentów, ale może zmienić sposób ich egzekwowania. Otóż ustawa chce wymusić odpowiedzialność finansową i pokrywanie kosztów procesu przez osoby składające pozwy o wspomniane naruszenia, jeśli okażą się one bezzasadne, bezpodstawne oraz nie miałyby rozsądnego prawdopodobieństwa powodzenia.

Oznacza to tyle co, jeśli został złożony bezzasadny wniosek trzeba będzie pokryć koszty procesu, często sięgające nawet kilku lub nawet kilkunastu milionów dolarów. To może ukrócić niekończące się pozwy wszystkich dookoła.

usa troll patentowy walka ustawa projekt

Warto odnotować, iż ustawa ma również za cel wprowadzenia definicji patentu na oprogramowanie, przez który może być rozumiany każdy proces zachodzący w komputerze. Do tej pory patenty na oprogramowanie budziły liczne kontrowersje, orzecznictwo sądów amerykańskich w ich sprawie było różnorakie i interpretowane w szerokim znaczeniu "sensu largo", bez większych odniesień. Teraz ma być po raz pierwszy zdefiniowane w postaci sensu stricto.

Niewolno zapominać, iż wspomniana ustawa jest jedynie projektem, w którym jeszcze wiele może się zmienić, a sama droga do uchwalenia przed projektem jeszcze daleka i mimo wszystko nikt nie da gwarancji, na to, że projekt wejdzie w życie.


Więcej o sporach patentowych:

Źródło: Arstechnica, defazio.house, businesstm, vollytech

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  38
  oni nie walczą z trollami patentowymi. Oni walczą z apple
  • avatar
   Konto usunięte
   19
   Czyżby koniec Apple?
   • avatar
    .Alx.
    7
    Gdyby ta ustawa faktycznie miała szanse zostać uchwalona (w co absolutnie nie wierzę!), to zobaczylibyście PRAWDZIWE oblicze "wojny patentowej"

    Wszystkie duże koncerny z Apple, Samsungiem, Microsoftem na czele murem stanęłyby, ramię w ramię PRZECIWKO jej uchwaleniu !

    Tak naprawdę te batalie sądowe, to jedynie wewnętrzne przepychanki dużych o ustalenie pozycji i hierarchii w swoim światku. Prawdziwa walka polega na BLOKOWANIU jakiejkolwiek konkurencji już w zalążku. Po to zresztą największe koncerny w drugiej połowie ubiegłego wieku stworzyły prawo patentowe które mamy teraz. System działa doskonale, duzi są coraz więksi i nieustannie wykupują, bądź w inny sposób eliminują średniaków i mniejszych graczy.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Jak to się uda to Apple dostanie po dupie.
     • avatar
      romisz
      4
      komentarz zbędny:
      "Najlepiej ilustruje to przykład z Australii, gdzie w 2001 r. złagodzono wymogi tak, by dało się patentować innowacje. W dodatku zarzucono sprawdzanie stanu techniki i badań, co zwykle robią eksperci urzędów patentowych. To tzw. system rejestrowy [w odróżnieniu od badawczego, przyjętego przez większość państw]. Jego absurdalność obnażył John Keogh, australijski prawnik i rzecznik patentowy, zgłaszając "okrągły przyrząd ułatwiający transport". Patent został wydany, mimo że dotyczył... koła, czyli czegoś, co zostało wynalezione dobre 75 wieków temu."

      Więcej... http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,11092153,Sztuka_patentowania__Jak_nie_dac_sie_okrasc_z_wynalazku.html?as=3&startsz=x#ixzz22YxJbWsg
      • avatar
       idzpro100
       2
       brawo morgi, po raz pierwszy dobrze mówisz
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Apple ma duzo pieniedzy na procesy, wiec jego te zmiany nie dotkna. Ustawa ukroci dzialalnosc firm zyjacych z kupowania patentow i zadania od kogo sie da odszkodowania za rzekome ich naruszanie. Ale to jest za malo, zeby ukrocic zle praktyki i przywrocic zdrowa konkurencje.

        Dodatkowo sprytnie probuje sie przepchnac patentowanie dowolnego fragmentu kodu, a jakie nowe patologie to wywola, mozna sie tylko domyslac.
        • avatar
         off_line
         1
         Jak się uda to może Apple wejdzie na normalną cenę skoro odetnie się im dochód z patentów.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          No to teraz tylko czekać kiedy zginą w zamachu "szaleńca" hehehe jak Kennedy...
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Wkoncu moze cos sie zmieni w tej durnej polityce patentow i bedzie wieksza konkurencja - wiecej/lepiej/taniej
           • avatar
            lament
            1
            Mowa o tych kongresmenach, którzy śpią na obradach i podpisują wszystko, co asystenci dadzą?
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             I dobrze, choć raz ci kongresmeni robią coś dobrego, a nie tylko SOPA, PIPA i inne ACTA.
             • avatar
              TomPo75
              1
              Ja tam się dziwię, że Ford jeszcze nie opatentował samochodu, a przecież by teoretycznie mogli, prawda? A już na pewno przy chorym prawie patentowym w USA.
              Czekam aż zgniłe jabłko opatentuje komputer jako taki, czyli maszynę liczącą z procesorem na pokładzie, wtedy nawet i pralki i lodówki będą mogli pozwać do sądu.
              Pewnie gruszki na wierzbie przedwyborcze, ale pomysł jak najbardziej popieram.
              • avatar
               MsStrychu
               -1
               Oni walczą z Apple nie z trollami
               • avatar
                moriss
                0
                Apple to pół biedy, gdyby Microsoft nie miał by takiej władzy nad "okienkami", a na rynku zaczęły by się pojawiać konkurencyjne systemy operacyjne, to nie trzeba było by płacić kilkaset złotych za OS.
                • avatar
                 Patrick.
                 0
                 W końcu Apple dostanie za swoje.
                 • avatar
                  Hakuren
                  0
                  Znaczy sie puszcza Apple z dymem, bo co innego moga im zrobic. Czekam z wypiekami na twarzy...
                  • avatar
                   Adam1394
                   0
                   W końcu jakieś konkretne akcje przeciw temu szaleństwu.
                   • avatar
                    Sakret
                    0
                    Gnije Jabłuszko nie dość że stracili jednego z najważniejszych osób z nią powiązanych to dostają od rządu po łapach.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Te wojny patentowe zaczynają być już nudne. Apple to nie ta sama firma co kiedyś :-(
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Ja tam stawiam na piratów tylko oni mają szanse w tej patentowej wojnie bo mają zasady głęboko w (|) ci kongresmeni to dostaną łapówkę i im się odechce