Bezpieczeństwo

„TrueCrypt nie może zginąć”

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Projekt przechodzi w ręce Szwajcarów.

TrueCrypt ch

Jak wiemy, na oficjalnej stronie TrueCrypt – jednego z najlepszych narzędzi szyfrujących – pojawiło się przed kilkoma dniami zalecenie, aby zaprzestać korzystania z niego, jako że nie jest on już bezpieczny. Zalecili przenosiny do konkurencji i usunęli linki do pobrania dotychczasowych wersji oprogramowania. Czy to koniec?

Okazuje się, że niekoniecznie. Ekipa deweloperów ze Szwajcarii postanowiła przejąć projekt, tłumacząc to najprościej jak się da – „TrueCrypt nie może zginąć”. Jak to w ogóle możliwe? Otóż, TrueCrypt to projekt Open Source, co oznacza, że każdy może stworzyć swoje oprogramowanie na podstawie oryginalnego kodu. Co ważne, programiści ze szwajcarskiego TrueCrypt.ch są pewni, że program jest bezpieczny i zapewniają, że użytkownicy będą mieli pełen dostęp do aktualizowanego na bieżąco źródła, co ma być tego potwierdzeniem.

Dlaczego akurat Szwajcaria? A no dlatego, że wielu użytkowników spekuluje, że powodem zamknięcia oryginalnego TrueCrypt może być interwencja amerykańskich służb. Europejska lokalizacja ma zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. – „Jeśli TrueCrypt.org rzeczywiście zginęło, my spróbujemy uformować przyszłość” – zapowiadają twórcy.

Na szwajcarskiej stronie projektu znajdziemy też odnośniki do pobrania ostatniej wersji TrueCrypt oznaczonej symbolem 7.1a. – TrueCrypt.ch.

Źródło: TrueCrypt, Softpedia

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lonnger
  I to jest pozytywna wiadomość:) I to jest dowód wyższości oprogramowania OpenSource.

  W czasie, gdy o bezpieczeństwie i szpiegowaniu coraz głośniej, potrzebny jest program, który jest rozwijany niezależnie od tych wszystkich komercyjnych programów z tuzinem furtek dla państwa.


  Zwykle nie korzystałem z takich programów... Ale chyba czas zacząć:) Skoro władze państw się go boją bo jest "za dobry":D
  15
 • avatar
  Balrogos
  Moje porno wreszcie bezpieczne :)
  11
 • avatar
  Konto usunięte
  A żeby bezpieczeństwa stało się zadość:
  MD4: b7fd2d3097e0c939bd3440b7ddacc521
  MD5: 7a23ac83a0856c352025a6f7c9cc1526
  SHA-1: 7689d038c76bd1df695d295c026961e50e4a62ea
  11
 • avatar
  Hello
  NSA uderza.

  P.S.
  Jak tam idzie sprzedaż Polskiej wolności przez akceptację (Transatlantyckie Porozumienie o Wolnym Handlu) TTIP?
  Super ATCA pod inną nazwą? Plus GMO, patenty na oprogramowanie i na żywność (w końcu trzeba uzależnić rolników - głupki sieją sobie zborze rok w rok a tak będą musieli płacić za materiał siewny za każdym! razem).
 • avatar
  hideo
  NSA Public Relations
  ‏@NSA_PR
  TRUECRYPT IS FINE PLEASE CONTINUE USING FOR ALL SECRET DOCUMENTS
  00:31 - 29 maj 2014
  -Twitter
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak Ci pier******* terroryści z NSA mogą wsadzać swoje brudne łapy w taki program
 • avatar
  Eternal1
  Niech żyje wolne oprogramowanie!
 • avatar
  szymon1051
  Szwajcaria przejęła truecrypt, bo banki trzeba zabezpieczyć przed NSA :).
 • avatar
  Author
  Działania tego państwa i jego służb śmiało można zaliczyć do działań terrorystycznych wymierzonych w wolności obywatelskie. Jak dobrze że istnieją wolne kraje demokratyczne takie jak Chiny i Rosja zawsze mozna tam uciec przed terroryzmem i zagładą.