Internet

Korzystam z trybu incognito i jestem w mniejszości

przeczytasz w 2 min.

Tryb incognito w przeglądarce to jedno z podstawowych narzędzi do ochrony prywatności. Sam z niego korzystam, ale okazuje się, że jestem w mniejszości.

Tryb incognito – dlaczego warto z niego korzystać?

Korzystam z trybu incognito, gdy loguję się swoje konto na cudzym komputerze – mam pewność, że dane logowania się nie zapiszą, a nawet jeśli zapomnę się wylogować, to przeglądarka zrobi to za mnie. Korzystam z niego także wtedy, gdy chcę po prostu zachować prywatność – choćby po to, by moja druga połowa nie była atakowana reklamami tego, co za chwilę otrzyma na prezent. Tryb prywatny pozwala także uchronić się przed niekorzystnie personalizowanymi ofertami. 

prywatność incognito

Oczywiście sam tryb incognito nie wystarczy, by odpowiednio zadbać o swoją prywatność. Bez wątpienia jednak jest to dobry początek, szczególnie że każda przeglądarka ma go w pakiecie, więc nie trzeba niczego pobierać ani instalować. 

Z trybu incognito korzystają dwie osoby na pięć. Jak jeszcze Polacy dbają o prywatność?

Pomimo tak dużej dostępności z trybu incognito w przeglądarce korzysta jedynie 40 procent Polaków. Tak wynika z najnowszego badania przygotowanego przez ClickMeeting. Z tego samego raportu dowiadujemy się, że i tak jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Więcej osób tylko: 1) zwraca uwagę na ciasteczka (63,5%), 2) dba o ustawienia prywatności w mediach społecznościowych (59%) i 3) dba o ustawienia prywatności na urządzeniu (58%). 

Im bardziej zaawansowane narzędzia, tym mniej osób z nich korzysta. Nie jest więc dużym zaskoczeniem, że:

 • aplikacje blokujące śledzenie ruchu ma 32,5% Polaków, 
 • z VPN korzysta 28% Polaków, 
 • szyfrowanej poczty elektronicznej używa 15,5% Polaków, 
 • a przez szyfrowane komunikatory rozmawia około 12,5% Polaków. 

Równocześnie tylko 1% Polaków twierdzi, że nie wie jak zadbać o prywatność. Jeszcze mniej uważa, że nie ma to dla nich żadnego znaczenia. Ponad 40% zapewnia, że stara się dbać o prywatność, a aż 57% przekonuje, że robi to zawsze. 

prywatność ClickMeeting

Co można zrobić dla swojej prywatności? 

Wspomniane wcześniej narzędzia, takie jak aplikacje blokujące wtyczki śledzące ruchy, szyfrowane oprogramowanie czy VPN-y to dobre sposoby na ochronę prywatności – podobnie jak tryb incognito w przeglądarce czy dobór odpowiednich ustawień na urządzeniach i poszczególnych stronach. 

Zawsze przy okazji takiego tematu warto też wspomnieć o fundamentalnych zasadach. Należy korzystać z aktualnego systemu operacyjnego i aktualnej przeglądarki, nie logować się do ważnych usług podczas połączenia z publicznym hotspotem, uważać na skrócone adresy URL i załączniki w e-mailach, no i rozsądnie podchodzić do tematu haseł. To ostatnie oznacza stosowanie różnych haseł dla różnych usług i przede wszystkim ustawianie mocnych haseł: możliwie długich i spełniających złotą regułę: „łatwe do zapamiętania, trudne do odgadnięcia”. 

A jak ty dbasz o swoją prywatność w sieci?

Źródło: ClickMeeting, informacja własna

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  9
  Ja sobie odpalam czasami np. żeby się zalogować na inne konto (ta sama strona)
  • avatar
   Agresor
   3
   Ja tam nawet po internecie nie chodzę więc....
   • avatar
    Dexterr
    3
    Jak ktoś używa FF to jest taki super dodatek "Firefox Multi-Account Containers" gdzie można sobie zdefiniowć profile dla stron bankowych czy społeczościowych i strony w danym profilu sa w wyizolowanym środowisku nie mając dstępu do danych ze stron na innym profilu. Naprawdę polecam
    • avatar
     youkai20
     1
     Korzystam z wyszukiwarki Bing (i w ogóle usług Microsoftu, a nie Google np. Outlook zamiast Gmail) i jestem w mega mniejszości. Moja mniejszość jest mojsza niż Twojsza! ;)
     • avatar
      SerwusX
      0
      Ja mam na stałe włączone incognito, mimo że tylko ja korzystam z tego komputera. Powód jest taki, że nie chcę być zalogowany cały czas na moim koncie google, bo na różne strony chcą do niego dostępu. A jak się wyloguję, to wyloguje mnie z całej przeglądarki (chrome) i nie ma synchronizacji zakładek. Incognito rozwiązuje ten problem kosztem braku historii (ale przez lata przekonałem się, że nie jest mi ona do szczęścia potrzebna).
      • avatar
       biuro74
       0
       Jak przeglądałem wasz portal jeszcze jakiś czas temu w trybie incognito, to dostawalem komunikat, zebym sobie wylaczyl AdBlocka. Chyba ogarnęliście już temat, skoro powstał artek o tym trybie :)
       • avatar
        xxx.514
        0
        Z tym aktualnym systemem to bym nie przesadzał - ostatnio miałem laptopa, który chciał być tak aktualny, że przestał się włączać i nagle zgubił system - oczywiście Windows 10.
        • avatar
         Kenjiro
         0
         VPN nie służy do ochrony prywatności, a obejściu regionalizacji. Chyba wszystkie VPN w razie nakazu sądowego śledzą w pełni użytkownika.
         • avatar
          Tu_Szczecin
          0
          Tryb prywatny nie jest przydatny nawet do sprawienia niespodzianki, bo teraz większość ludzi ma swoje laptopy. Raczej minęły czasy, kiedy wszyscy w rodzinie korzystali z tej samej maszyny. A jeżeli dodamy osobne smartfony/tablety to tryb incognito w ogóle przestaje mieć sens. A już VPN przydaje się chyba tylko dysydentom. Ja nie skorzystałem z tego trybu ani razu, bo nie muszę utajniać tego, co robię. A reklamy od razu kasuję albo ignoruję i już.
          • avatar
           xmexme
           0
           Tryb incognito absolutnie nie chroni naszej prywatności. Ma sens tylko w tedy gdy nie chcemy aby w zachowała się historia odwiercanych stron i cookies przeglądarki ma sens gdy jesteśmy na cudzym komputerze lub nie chcemy aby w sesji nie były aktywne rozszerzenia przeglądarki.