Oprogramowanie

UAC z Win 7 nieskuteczny

Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Grzegorz Kubera
47 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Sophos poinformowała, że Kontrola konta użytkownika (UAC, User Account Control) nieskutecznie walczy ze złośliwym oprogramowaniem malware. Testy prawdę ci powiedzą.

Chester Wisniewski z Sophosa twierdzi, że pomimo twierdzień Microsoftu, iż Windows 7 jest bezpieczniejszy niż poprzednicy, najnowszy system rozczarowuje w testach zupełnie tak, jak wcześniejsze edycje. Krótko mowiąc: niewiele się zmieniło.

Wisniewski wyjawił, że domyślnie skonfigurowana funkcja UAC w Windows 7 nie potrafi złapać 8 na 10 szkodników malware. To niezbyt optymistyczny rezultat.

Recenzja Windows 7

Nawet jeśli Windows 7 jest bezpieczenijszy niż Vista i XP, klienci wciąż muszą (!) instalować oprogramowanie antywirusowe. - Użytkownicy Windows nie mogą czuć się opuszczeni. Wciąż mogą znaleźć się w sieci komputerów zombie ZBot i narażeni są na fałszywe antywirusy. Windows 7 nie jest żadnym lekiem na wirusowego bluesa, więc pamiętaj o zapewnieniu ochrony zaraz po uruchomieniu się systemu - komentuje Wisniewski.

Serwis eWeek skontaktował się z Microsoftem w sprawie testu przeprowadzonego przez firmę Sophos. Jak to zwykle bywa w takich sprawach, Microsoft uniknął odpowiedzi na pytanie, natomiast podkreślił inne funkcje dostępne w Windows 7, które zwiększyły poziom bezpieczeństwa systemu, kończąc swoją wypowiedź na słowach "najlepiej zabezpieczony Windows kiedykolwiek".

Czy Windows 7 jest szybszy niż XP i Vista?

Wisniewski poinformował, że na komputerze z Windows 7 nie instalowano jakiegokolwiek oprogramowania antywirusowego. Firma przeprowadziła test na Windows 7 z włączonym i wyłączonym UAC. Dwie próbki malware'u nie mogły przedostać się do systemu - mowa o Troi/Bredo-M i Troi/Banker-EUT. Pozostałe 8 trafiło do niego bez przeszkód.

Pozostaje tylko napisać: dołączamy się do życzeń i również polecamy dodatkową ochronę w postaci antywirusów lub nawet pakietów zabezpieczających Internet Security.

Źródło: Tom's Hardware.com

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  No, niesamowite. Windows dziurawy bez antywirusa.
  Btw, od kiedy to UAC ma walczyc z malware, trojanami i robic za anty-spajłer?
  Instalujcie sophosa!!! ;-)
 • avatar
  Kto używa Windowsa w ogóle bez antywirusów?
 • avatar
  Konto usunięte
  Rolf hehe UAC to i w vista i w seven od razu wyłączyłem więc mi to rybka.
 • avatar
  kubbak
  Ale oni Ameryki nie odkryli, UAC miał pomagać w ochronie a nie chronić samodzielnie.
 • avatar
  NomadDemon
  jest lekarstwo na to, wrzucasz linuxa i kazdy wirus moze Ci naskoczyc, zwlaszcza te w postaci exe

  od 2 lat zadnego szajsu nie mam, linux jest jednak bardzo bezpieczny
 • avatar
  Bandyto3xx
  Dodatkowych zabezpieczeń nigdy nie za wiele. Dlatego wole coś z Internet security oraz UAC włączony. W ten sposób od bardzo długiego czasu nic nie złapałem. A powiadam że wcześniej nie było tygodnia abym czegoś nie złapał
 • avatar
  Czaszka
  Co tam UAC, ładna tapetka fajnie zgrywa się z motywem windowsa :D
 • avatar
  Panie Grzegorzu.

  1. do 2.11 miał być konkurs na komentarze, w którym miał być do wybrania Win 7. I cisza...

  2. w mini recenzji opisywałem, jak łatwo można obejść UAC przy domyślnej konfiguracji (tak, jest dostępny gotowy kod !), jak można unieruchomić system wyłączając jedną z usług systemowych, itp. Ciekawe, że to zostało pominięte w Pańskim newsie, ale znalazły się linki do niekoniecznie z tym niezwiązanych artykułów.
 • avatar
  Konto usunięte
  mi to brzmi na powazne oskarzenie - ale coz - tak robia - podstawowe info przeczyta - reszte znajdzie w google i blyszczy ze to jego
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie rozumiem po co ten test. Przecież w instrukcji Windowsa 7 jest napisane, że po zainstalowaniu Windy należy wgrać oprogramowanie antywirusowe.
 • avatar
  Konto usunięte
  to UAC mial chronic przed wirusami? hmmm...
  dla mnie sluzy raczej do informowania o jakichkolwiek niezgodnosciach instalowanego softu, na zasadzie: tak, to moze nie dzialac i rozpirzyc stabilnosc systemu, instaluj na wlasne ryzyko, ale nie miej do nas pretensji
 • avatar
  Konto usunięte
  Z wirusami jest jak z ochroną przed przemocą w Rodzinie w Polsce dopóki cię sprawca nie zabije praktycznie nic mu nie grozi
 • avatar
  Konto usunięte


  HAHHA OD KIEDY UAC MA CHRONIC PRZED MALWARE?

  ej droga redakcji banchmark.pl co wy tu za bzdury wypisujecie? wygląda na to że redakcja benchmarka sie zmieniła kiedys na benchmarku nie bylo takich amatorskich artykułów jeszcze prosto zdarte z Tom's Hardware.com gdzie kto wiecej zapłaci ten pisze artykuł..

  opamietajcie sie zawiodlem sie kolejny raz na was.!