Pojazdy

UE chce, aby wszystkie nowe samochody miały ten system bezpieczeństwa

przeczytasz w 2 min.

Rozporządzenie wejdzie w życie od 2024 roku. Wówczas wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej mają być wyposażone w system inteligentnego wspomagania prędkości (ISA).

Nowe samochody od 2024 roku nie będą przekraczać prędkości?

Taką wizję ma Unia Europejska. Odpowiednie rozporządzenie zostało już opublikowane i zgodnie z jego treścią - już wkrótce, bo od 2024 roku wszystkie samochody, które trafią do sprzedaży w UE muszą być wyposażone w technologie zapobiegające przekraczaniu prędkości (ISA).

Zmiany wprowadzone przez UE nie dotyczą samochodów, które zostaną wyprodukowane przed 2024 rokiem. Zamawiane aktualnie samochody nie powinny mieć zatem opóźnionej produkcji.

Jak twierdzi Komisja Europejska: „wdrożenie ISA to ogromny krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa drogowego i może znacznie zmniejszyć liczbę obrażeń i ofiar śmiertelnych w ruchu drogowym.

Jak ma działać system ISA i po co wymaga go Unia Europejska?

Wymóg jest podyktowany poprawą ogólnego bezpieczeństwa na drogach Unii Europejskiej. Zdaniem Komisji, ISA daje furtkę do tworzenia bezpieczniejszych dróg dla wszystkich. W jaki sposób ma to być zrealizowane?

Otóż system ISA to generalnie zbiór wielu technologii, które bezpośrednio wpływają na dostosowanie prędkości poruszającego się pojazdu do bezpiecznej. Składają się na niego m.in. kamery, radary i GPS, które odczytują znaki z ograniczeniami prędkości i jeśli zajdzie potrzeba - mogą zmienić prędkość samochodu.

System ISA to zbiór technologii, które wpływają na prędkość poruszania się samochodem. Jest to np.: przypomnienie o ograniczeniu prędkości lub nawet hamowanie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

ISA może regulować ustawienie tempomatu, jeśli odczyty z kamer lub GPS wskazują na znaczne przekroczenie prędkości. Nie będzie to zmiana nagła - na zasadzie wyhamowania ze 100 km/h do 50, a stopniowa - taka, która nie zagraża pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Jak myślicie? Wprowadzenie ISA poprawi bezpieczeństwo na drogach, czy tylko negatywnie wpłynie na ceny nowych samochodów? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: engadget.com

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hrakiri
  11
  Nie przejdzie to bo skończą się mandaciki za prędkość XD
  Jak tak dalej będą wymyślać to UE to niedługo spadnie z rowerka i tyle będzie z tego wszystkiego
  • avatar
   mgkiler
   9
   Droga dwupasmowa, żadnych skrzyżowań, przejść dla pieszych - ograniczenie do 40 bo 1 domek stoi gdzieś 30m od drogi i to już jest teren zabudowany... - takie patologie można spotkać w Polsce. Oczywiście nikt tam nie jedzie 40, tylko 80 średnio - i jakoś wypadków w tym miejscu nie ma.

   Nie prędkość zabija tylko brak myślenia. Jak ktoś wyprzedza na ciągłej, pod górkę, na zakręcie - to spowoduje wypadek nie przez prędkość, tylko przez brak myślenia.
   • avatar
    Komar_2
    6
    Porsche, Lamborghini, Bugatti, czy nawet AMG już widzę jak się na to zgadzają. Zapewne system będzie można dezaktywować.
    Pewne pomysły UE są **** tak jak elektryki. To one szybciej spowolnią ruch drogowy bo im wolniej jedziesz dalej zajedziesz nie tracisz czasu na ładowanie.
    • avatar
     michael85
     5
     To nie system bezpieczeństwa tylko dalej posunięta inwigilacja. Lepiej byłoby skupić się na polepszeniu szkolenia kierowców i wyeliminowania tych którzy na kierowców się nie nadają.
     • avatar
      racedriver
      2
      eurokomunizm nabiera rozpędu
      • avatar
       PerfectDAY
       2
       Moje auto ma już taki system wczesnego ostrzegania. Nazywa się żona...
       • avatar
        pawluto
        0
        PolExit i to jak najszybciej !
        Trzeba wyjść z tego bastionu głupoty lewactwa i LBGT !
        Dla dobra nas wszystkich...
        • avatar
         Warmonger
         0
         To krok do wprowadzenia autonomicznej jazdy. Kierowca przestanie być potrzebny, a nawet zostanie usunięty jako najbardziej zawodny i najbardziej niebezpieczny element systemu.
         • avatar
          K8v8M
          -2
          świetny pomysł.
          • avatar
           sakkra
           -7
           dla mnie bomba - stop piractwu drogowemu.
           • avatar
            mol79
            0
            kierowców nie zabija duża prędkość tylko nagłe hamowanie
            • avatar
             AUTO6
             0
             Widzę problem gdy ktoś przy wyprzedzaniu nagle zostanie przyhamowany przez system (bo podczas wyprzedzania przekroczy dopuszczalną prędkość), spanikuje i wpakuje się pod ciężarówkę z naprzeciwka. Potępiam łamanie ograniczenia prędkości (niestety powszechne na polskich drogach), ale akurat wyprzedzanie na drodze dwukierunkowej najbezpieczniej wykonać możliwie szybko.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              w PL znaki, nawet ograniczające prędkość, często są w jakichś zaroślach.