Oprogramowanie

Unikalne ID usunięte z Google Chrome

Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Twórcy przeglądarki Google Chrome wreszcie ugięli się pod żądaniami coraz większej rzeszy użytkowników tej aplikacji, którzy jednym głosem, stanowczo domagali się usunięcia z niej unikalnego identyfikatora każdej przeglądarki.

Od wydania pierwszych wersji przeglądarki Chrome, co jakiś czas, w lokalnych skupiskach użytkowników dochodziło do wrzenia, a to za sprawą przyznawania przez Google każdej zainstalowanej przeglądarce unikalnego identyfikatora.

Wiele osób powątpiewało w zasadność istnienia tego identyfikatora, wskazując jednocześnie na zagrożenia dla użytkowników wynikające z jego stosowania - twierdzili oni, że w ten sposób naruszana jest ich prywatność. Padały również zarzuty, że koncern Google gromadzi informacje o poczynaniach użytkowników w sieci. Spowodowało to utratę wiarygodności wśród wielu osób, które postanowiły zrezygnować z użytkowania Chrome.

Rosnąca fala oburzenia użytkowników spowodowała, że twórcy przeglądarki postanowili, począwszy od wersji 4.1, usunąć z niej unikalny identyfikator. Będzie on likwidowany w momencie sprawdzenia przez przeglądarkę dostępnych aktualizacji.

Czy jednak to wystarczy, aby odbudować sobie stracone zaufanie wśród użytkowników?

Źródło: OSnews

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  lipny ten chrome ale ma fajne logo ff tez ma fajne logo za to opera nie ma fajnego ale za to jest najlepsza przegladarka
 • avatar
  Konto usunięte
  nie od dziś wiadomo, że ta przeglądarka praktycznie cały czas śledzi poczynania użytkownika i przekazuje dane na serwery, juz przy pierwszej wersji zostało to odkryte,
  teraz pewnie wezmą jakiś inny sposób by identyfikować ludzi, w końcu tu chodzi o kasę, by dostarczyć tzw. "celową reklamę"
  dlatego jeśli chrome to tylko w wersji „poprawionej” bez modułów tropiących :P
 • avatar
  Konto usunięte
  Dla pseudo ekspertów - Chrome udostępnia blokade reklam, jest jedną z najbezpieczniejszych przeglądarek, nie mówiąc już o jej szybkości - chodzi tu też o to jak szybko znajdujemy potrzebne informacje. Jeśli chodzi 9 prywatnosc to zobaczcie sobie jak w waszym firefoxie wyciągnąć historię odwiedzanych stron i przesłać ja łącznie z waszym ip :P. Gadacie na Chrome a pewnie zaden z was go nigdy nie użył ... teorie spiskowe zostawcie dla amerykanów :P
 • avatar
  Konto usunięte
  Google obecnie:
  - wyszukiwarka
  - system operacyjny
  - przeglądarka www
  - google docs
  - google maps
  - gmail


  w przyszłości
  - dostawca Internetu

  Oczywiście są to przydatne narzędzia, jednak daje to 100% kontrolę nad użytkownikami i ich plikami.

  http://img686.imageshack.us/img686/9875/95058754.jpg