Gadżety

USB 3.0 gotowe

przeczytasz w 1 min.

Grupa USB 3.0 Promoter Group poinformowała, że specyfikacja standardu USB 3.0 jest gotowa. Nowy interfejs ma zaoferować dziesięciokrotnie większą przepustowość niż USB 2.0 i zostanie zintegrowany z przyszłymi komputerami oraz urządzeniami peryferyjnymi. Niemniej jednak nawet jeśli producenci szybko zaadoptują nową technologię, nie powinniśmy oczekiwać produktów obsługujących USB 3.0 w najbliższych tygodniach.

Logotyp USB 3.0 (Fot. Materiały prasowe)

Patrząc choćby na decyzję Apple, która zdecydowała się zrezygnować z interfejsu FireWire przynajmniej w niektórych swoich produktach, zastępując ją technologią USB, można dojść do wniosku, że prostszy interfejs tego rozwiązania stanowi przyszłość. Również wszechobecność USB jest nie do pobicia, a teraz – gdy opracowano USB 3.0 – nawet przepustowość jest większa niż w przypadku FireWire (IEEE-1394).

USB 3.0 Promoter Group poinformowała o specyfikacji USB 3.0 w wersji 1.0, która została ukończona i skierowana do USB Implementers Forum (USB-IF), organu zarządzającego specyfikacjami USB. Posunięcie to otworzy drzwi deweloperom sprzętu, którzy będą mogli przygotować odpowiednie produkty obsługujące najnowszy standard. Zagraniczni dziennikarze z serwisu TG Daily.com mieli okazję przekonać się o szybkości prototypowych urządzeń, jakie zaprezentowano na ostatnich targach IDF (Intel Developer Forum). Technologia oferowała wówczas maksymalny przesył danych 5,0 Gb/s, czyli ponad 6 razy więcej niż zaprezentowany w kwietniu 2000 r. standard USB 2.0 (480 Mb/s). Dla tych, którzy chcieliby poznać krótką historię USB, piszemy że USB 1.0 zaprezentowano w 1996 r. i standard ten oferował przesył danych na poziomie 1,5 Mb/s. Później, w 1998 r. pojawił się USB 1.1, oferujący 12 Mb/s.

Urządzenia obsługujące USB 3.0, zwaną także USB SuperSpeed, pojawią się na rynku w drugiej połowie 2009 r. Natomiast typowe produkty konsumencie mają zadebiutować dopiero w 2010.

Osoby zainteresowane specyfikacją USB 3.0 mogą zajrzeć tutaj

Źródło:TG Daily.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deel77
  0
  Fajnie. USB 2.0 rzeczywiście było zbyt wolne. Do drukarek nadawało się świetnie ale już podłączenie dysku twardego nie było doskonałym rozwiązaniem i o ile w komputerach stacjonarnych prawie zawsze uda się dołożyć dodatkowy dysk to użytkownicy notebooków w większości byli skazani na wolne USB. Może teraz to się zmieni.
  • avatar
   _nick_
   0
   "specyfikacji USB 3.0 w wersji 1.0" - ;]
   • avatar
    Darkeners
    0
    Mnie dziwi, że X58 nie jest głównym promotorem USB 3.0, ale widocznie nie zdążyli.
    • avatar
     Szymon331
     0
     Jeśli tylko będzie całkowita zgodność z wersjami wstecznymi to USB3.0 zostanie wchłonięte przez rynek szybciej niż jakikolwiek inny standard techniczny na świecie.
     • avatar
      biuro74
      0
      Ciekawe, czy dozyje czasow, ze bedzie tylko jedna magistrala do podlaczenia wszystkiego ? Kiedys bylo SCSI i tam sie podlaczalo wiele urzadzen, ale to wyparlo zlacze (juz nie magistrala) IDE. Teraz USB wypiera wszystko: najpierw wyparlo seriala jako swojego naturalnego poprzednika, potem zabralo sie za zlacze rownolegle (Centronics- pamieta ktos ?), jest w trakcie wypierania PS/2 dla myszki i klawiatury, a wzielo sie za FireWire i od kiedy sa dyski USB byc moze zastapi nawet w przyszlosci zlacza IDE/SATA/eSATA ? Jesli zaczna pakowac tam nanorurki i swiatlowody, to pewnie USB bedzie naturalnym przedluzeniem kazdego FSB i tylko tak bedzie mozna zmienic sobie procesor ;-))) Az sie boje pomyslec, jak upchna tam WiFI, to Bluetooth i WIFi pojda sie *****, a procesory bedzie sie montowac zwyczajnie, wpisujac jedynie ich kod aktywacyjny i nawet nie wyjmujac z pudelka - wszystkie czesci moga lezec pod lozkiem,jak je Servisco przywiozlo w kartonach ;-)))
      • avatar
       rahl_r
       0
       Sata raczej nie wyprze, gdyż jest zdecydowanie za wolne, obecnie SATA ma przepustowość 3Gbit, za kilka miesięcy wejdzie wersja 3.0 (6Gbit)- które już jest szybsze od USB 3.0. Do roku 2010 doczekamy się zapewne jeszcze szybszych wersji.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        O tak tak, ja chcę USB 3.0 :)

        USB jest bardzo uniwersalne, wtyczka/gniazdo typ A wygodne i wytrzymała (nie to co np. e-sata, która potrafi się rozsypać).
        No i 600 MB/s powinno na jakiś czas wystarczyć.
        Jakby jeszcze zwiększyć napięcie zasilania w USB, dodać jakiś hot-swap, to można Firewire, SATA i resztę zastąpić.

        Można by przedłużać PCI-Express (16 GB/s), CPU (25 GB/s), DVI/HDMI/DisplayPort (1,5 GB/s), czy DDR3/5 (20 GB/s) kiedyś takim jednym USB - trzeba by na oko około 25 GB/s. Ale przecież już są rozwiązania wyciągające z miedzi 12 GB/s, a jeszcze światłowody w rezerwie :)

        Moja wizja: CPU z wbudowaną grafiką, ultraszybkie pamięci SSD (zamiast dotychczasowych HDD+RAM) i masa peryferiów dołączanych jednym takim USB :D
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         fajnie by bylo gdyby autor nie mylil jednostek.
         • avatar
          Bosman
          0
          A tyle razy czytałem, że FireWire ma rządzić i wyprzeć USB. Zawsze wydawało mi się to dziwne, bo przecież wszystko wskazywało na dominację właśnie USB. Co do problemu własności to pokutuje jeszcze dawny monopol Intela. Niestety obawiam się, że Intel dogada się nVidią i powtórzy się historia z 3Dfx'em.