Podzespoły

USB 3.2 zaoferuje przepustowość 20 Gb/s przy wykorzystaniu obecnych przewodów

przeczytasz w 1 min.

Kolejne rozwiniecie standardu może stanowić alternatywę dla interfejsu Thunderbolt, ale na jego upowszechnienie pewnie jeszcze trochę poczekamy.

Organizacja USB 3.0 Promoter Group ogłosiła specyfikację standardu USB 3.2. Kolejna wersja interfejsu oferuje jeszcze wyższą przepustowość, a przy tym korzysta z obecnie wykorzystywanych przewodów.

Do tej pory urządzenia korzystające z interfejsu USB były projektowane jako rozwiązania jednoliniowe, co z biegiem czasu doprowadziło do osiągnięcia bariery technologicznej i braku możliwości dalszego zwiększania przepustowości. Rozwiązaniem tego problemu okazało się przejście na rozwiązania wieloliniowe i właśnie taką konstrukcje wykorzystuje interfejs USB 3.2 - można tutaj wykorzystać dwie linie o przepustowości 5 Gb/s lub dwie linie o przepustowości 10 Gb/s (maksymalna przepustowość wynosi więc już 20 Gb/s).

Co istotne, do obsługi interfejsu USB 3.2 można wykorzystać obecne przewody USB typu C, które były projektowane pod starszy interfejs USB 3.1 10 Gb/s (już wtedy przewidziano obsługę rozwiązań wieloliniowych). Warto jednak pamiętać, że nowy standard będzie działać tylko przy wykorzystaniu hosta i urządzenia zgodnego z USB 3.2.

Co prawda nowy standard jest w fazie wstępnej weryfikacji i pewnie jeszcze trochę poczekamy na jego upowszechnieni, ale na pewno daje on możliwości do konstruowania jeszcze szybszych nośników przenośnych. Więcej szczegółów na temat USB 3.2, w tym także rozwinięcia funkcji szybkiego ładowania oraz standardu USB Power Delivery, zostanie ujawnione we wrześniu na konferencji USB Developer Days North America.

Źródło: USB 3.0 Promoter Group, TechPowerUp

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  6
  tylko tym razem proszę bez papki marketingowej

  typu USB 3.2 gen. 1 oraz USB 3.2 gen 2
  • avatar
   Franz
   2
   Co z tego, że wchodzi nowy standard, jak Intel nie jest kompletnie do tego przygotowany i płyty główne nie będą w stanie wykorzystać tych złącz w większej liczbie - za mało linii PCIE z procesora, za mało linii PCIE z chipsetu, a do tego jeszcze kaganiec w postaci linii HSIO.
   Jedyna nadzieja w AMD.
   • avatar
    darioz
    -2
    Najlepiej jakby stare duże złącze USB odeszło do lamusa raz na zawsze!!! Ten kto wymyślił jego kształt powinien dostawać batem po plecach i do tego solą być posypywany!
    Trzeba dobrze się przyjrzeć żeby włożyć kabel USB do wtyku a jak jest utrudniony dostęp i wolne złącze w PC jest z tyłu obudowy to włożenie wtyczki USB do złącza na płycie głównej graniczy z cudem!!!
    • avatar
     Dudi4Fr
     0
     Ok, to niech mi ktoś proszę wytłumaczy jak to jest możliwe że oni tutaj się chwalą 20Gb/s a thunderbolt 3 który już jest trochę na rynki i też korzysta ze złącza USB Type C wyciąga dwa razy większe prędkości transferu?
     • avatar
      Gatts-25
      0
      Biorąc pod uwagę ceny podzespołów AMD na chwilę obecną może nam zapewnić rozwój i zapewni wsparcie dla tego standardu jednak jego możliwości są ubogie bo co to jest 20Gbits/s.
      Na chwilę obecną standard SuperMHL najlepiej może na tym zyskać i być może w przyszłych urządzeniach będzie stosowany ze względu na swoją przepustowość.