Gadżety

USB Power Delivery: nawet 100 W przez USB dzięki nowej specyfikacji

przeczytasz w 2 min.

Koniec z dodatkowymi kablami zasilającymi

Organizacja USB 3.0 Promoter Group, a wraz z nią USB 2.0 Promoter Group, podjęły decyzję o zaakceptowaniu rozszerzenia specyfikacji dotyczącej zasilania urządzeń poprzez porty USB. Teraz będzie możliwe przesłanie do urządzeń nawet do 100 W, co oznacza, że USB zyska rangę uniwersalnego kabla. Przynajmniej w znacznie większym zakresie niż dotychczas.

Na benchmarku już kilka razy opisywaliśmy energooszczędne monitory, które mają tylko jedno złącze - USB. Służy ono do przesyłania zarówno obrazu jak i zasilania. Kabelki USB jako uniwersalne medium połączeniowe do transmisji danych i ładowania to również chleb powszedni - w przypadku smartfonów, tabletów czy kompaktowych aparatów cyfrowych.

Dotychczas jednak specyfikacja USB, która przewiduje maksymalne napięcie 5V, nie brała pod uwagę przesyłania znacznie większej ilości energii w krótszym czasie co pozwoliłoby skutecznie ładować bardziej łakome na prąd urządzenia.

Seagate Backup Plus USB 3.0 zasilanie widok kabel dysk
Pomysł uniwersalnego połączenia chodzi inżynierom po głowie od dawna. Kluczowe jest połączenie zdolności do transmisji sygnału jak i dużej mocy. Obecnie USB służy zasileniu
jedynie wysoce energooszczędnych komponentów.

Ogłoszona kilka dni temu zaktualizowana specyfikacja USB Power Delivery pozwala na przesyłanie do 100 W kablem USB 3.0 (a także USB 2.0), 10 razy większą niż w przypadku konkurencyjnej technologii Thunderbolt i ponad 20 razy więcej niż pozwala USB 3.0.

Przesył większej ilości energii niesie za sobą oczywiście konieczność zastosowania wyższego napięcia i/lub prądu (zależnie od wybranego profilu działania połączenia), co oznacza wprowadzenie nowych przystosowanych kabli.

USB 2.0 USB 3.0 ikona ładowanie

Na szczęście nowa specyfikacja, która jest uznawana za krok ku stworzeniu uniwersalnego kabla połączeniowego, nie oznacza konieczności wymiany istniejącego osprzętu USB, ani ryzyka porażenia prądem o dużym natężeniu.

Nowe rozwiązanie będzie kompatybilne z obecna technologią, a także specyfikacją USB Battery Charging 1.2, z tą różnicą, że dzięki odpowiednim narzędziom będzie można ocenić jakie możliwości w zakresie przesyłu energii oferuje dane połączenie USB, podobnie jak można określić szybkość zastosowanego połączenia sieciowego, i wybrać odpowiedni profil zasilania.


Więcej o uniwersalnych technologiach połączeniowych:

Źródło: USB.org

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adamraj
  14
  Moze to mnie skloni do odkurzenia w pokoju w koncu.
  • avatar
   Q'bot
   6
   Szykujmy się na nową erę zasilaczy 2000W, by obsłużyć sześć monitorów podpiętych pod.. USB
   • avatar
    Damian_jo
    4
    Pewnie teraz będą wychodzić odkurzacze,klimatyzatory i lodówki na USB dosyć wysokiej mocy 100W :D
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Nie zabardzo wiem po co, aż 100W, znaczy na 5V trzeba dać 20A. Jak na kable do 3m to bardzo dużo. Nie lepiej było dać 20W. Przecież drukarki i tak nie pójdą na tym, dla monitorow to 100W też przesada.
     Głównie należało pomyśleć o dyskach 3,5" na USB 3.0 oraz monitorach.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      100W na USB z laptopa na baterii :) ciekawe jaka bateria to wytrzyma?
      • avatar
       pzilk
       -1
       bardzo fajna sprawa ale w PC nie lapkach.
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        No mysle ze tam sa zabezpieczenia przed przeciazeniami i przepieciami.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         @up dlaczego tak sądzicie? szafka dysków pod jedno usb w raid 0 i jazda :D chociaż w sumie ten raid i tak nic nie da bo usb ograniczy :D
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          teraz producenci MB będą zmuszeni dorabiać sekcje zasilania dla samych portów USB ?
          • avatar
           idzpro100
           0
           niedługo będzie można dodatkowe zasilanie CPU/GPU podłączać na USB (oczywiście za pomocą przetwornicy 5->12v). Swoją drogą byłoby to ciekawe, tylko chyba zasilacze będą musiały mieć ze 300-400w @5v
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ciekawi mnie jak oni uzyskają te 100W na jednym wyjściu USB gdy dzisiejsze zasilacze maja na wyjściu 5V kilkadziesiąt watów ??? Zmiana napięć 12->5V na płycie nie wchodzi w grę ponieważ ma to działać bez zmiany płyty. Raczej napięcie na USB będzie podniesione...