Ciekawostki

Uzależniony od internetu zginął w chińskim obozie odwykowym

Dariusz Wieleba | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Dariusz Wieleba
19 komentarzy Dyskutuj z nami

Wraz z postępującą komputeryzacją Państwa Środka, coraz częściej występuje tam zjawisko uzależnienia się użytkowników komputerów od internetu i gier. By pomóc takim ludziom, w większości młodym, utworzono dla nich specjalne obozy. Panująca tam wojskowa dyscyplina ma wyleczyć ich z uzależnienia. Niestety obozy mają już swoją ofiarę - 16-letni Deng Senshan został pobity na śmierć.

Obrońcy praw człowieka są przeciwni metodom, jakie stosowane są wewnątrz obozów. Pod ich naciskiem w zeszłym miesiącu chińskie władze wycofały się z kontrowersyjnej terapii elektrowstrząsami. Deng Senshan, który trafił do obozu Guangxi Qihuang Survival Training Camp, niestety nie doczekał końca kuracji. Wkrótce po rozpoczęciu pobytu, został karnie odizolowany od reszty grupy. Został pobity przez osoby nadzorujące obóz "za zbyt wolne bieganie". Wkrótce po ty tym zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Jego rodzice zapłacili wcześniej za pobyt Denga w obozie około 1000$.

Metody "terapii" są opracowywane przez "Wujka" Yang Yongxin. Jest on m.in. autorem terapii wstrząsami i pomysłu z utrzymywaniem wojskowego rygoru. Mimo wielu kontrowersji, rodzących się wokół obozów, chińskie władze nie zamierzają ich zamykać. Twierdzą, iż problem uzależnienia od internetu rośnie w tak zastraszającym tempie, iż jedynie obozy takiej jak w Guangxi mogą im pomóc.

Chiński obóz dla uzależnionych (fot. IDG)

Źródło: theregister.co.uk

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  Oni wszyscy tam mają nasrane w głowach. Nic tylko lać ludzi jak coś się nie podoba. Naród sadystów.
 • avatar
  Konto usunięte
  A rodzice posłusznie będą siedzieć cicho...Bez komentarza...
 • avatar
  y0ddh4
  To jest jakiś dziki naród! Oni się zatrzymali w epoce kamienia łupanego, są jacyś nienormalni...
 • avatar
  grzesiekmos
  Chory naród...
 • avatar
  Konto usunięte
  chcecie cos chorego? - ja bym sie domagal zwrotu $1000. A tak serio placic taka wielka kase (u nich te 1000$ to wiecej niz u nas pewno) - Siedze przy kompach od jakis 20lat i chyba bylem swojego czasu uzalezniony - lek jest prosty - CZAS - obecnie bez niczyjej pomocy - zadnych ograniczen - poprosu jestem ZNUDZONY!!!
 • avatar
  Konto usunięte
  tylko chińczyki mogły wymyślić coś takiego ...
 • avatar
  Konto usunięte
  (...)On jest min. autorem(...)
  Wersja poprawna m.in. a poza tym stylistycznie lepiej brzmi "Jest on(...)"
  Pzdr :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Cóż można powiedzieć takie poszanowanie życia w Chinach ..
 • avatar
  władek
  Mrówki nie udało się uratować...
 • avatar
  hynio
  Ja jestem akurat za "takimi obozami" ale służba w tych obozach trochę przesadza. tacy uzależnieni powinni uczyć się jak żyć, odpowiedzialności ipt. bo oni cały czas myślą że będą na utrzymaniu rodziców i że całe ich życie to komputer. Zresztą z mojego powiatu znam taki jeden przypadek uzależnienia 8/9latka od gier komputerowych, na lekcjach w szkole nie mógł się skupić bo tylko myślach o grach, a gdy go odcięto od komputera to on po prostu bez niego nie mógł żyć, nawet z tego powodu wymiotował, cały był chory([b]skutki odcięcia go od komputera były takie jak narkomana od narkotyków[/b])
 • avatar
  Konto usunięte
  o m g
 • avatar
  Konto usunięte
  Niech ktoś teraz powie, że mu w Polsce źle.

  A Chińczycy? No bądźmy szczerzy, to państwo, które przez tysiące lat znało tylko Jedną Słuszną Władzę(cesarze, potem kolejne dyktatorskie rządy różnych dziwaków i potem partia) i które nigdy nie weszło na drogę demokracji, a do tego państwo którego ludzie od zawsze są raczej brutalni ze względu na historię i pewne aspekty kulturowe...


  i to budzi pytanie:
  czy to gry tworzą morderców?
  Czy choroby umysłowo - społeczne :/
 • avatar
  R.I.P
  Ja jestem ciekaw co stało się z osobami które go skatowały.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja to widze jeszcze inaczej internet jest dobrem publicznym z internetu dowiesz sie wszystkiego nawet jak wykastrowac psa i panstwa srodka widza w tym problem bo spoleczenstwo bedzie za madre przez co moga obalic komunizm w przyszłości "nowe pokolenie" taka mala anegdota...
 • avatar
  Cr4sH
  dwa dni temu to czytałem, albo wczoraj jeszcze na WP :P