Oprogramowanie

VeraCrypt 1.24 - darmowe narzędzie do szyfrowania plików w nowej wersji

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

VeraCrypt to open source'owe narzędzie do szyfrowania danych na komputerze. Jest już dostępna jego nowa wersja: sprawdź, co nowego i pobierz instalator.

Szyfrowanie jest jedną z najpopularniejszych, a przy tym najskuteczniejszych metod zabezpieczania plików przed dostępem osób nieuprawnionych. Przez lata dla wielu osób oczywistym wyborem był TrueCrypt, ale program nie jest już rozwijany. Jego naturalnym następcą jest VeraCrypt, z każdą wersją działający coraz lepiej i zapewniający większe bezpieczeństwo w firmie, jak i w domu. Jest już dostępna jego nowa wersja: 1.24.

Co nowego w VeraCrypt 1.24?

VeraCrypt 1.24 to przede wszystkim zwiększenie maksymalnej długości hasła dla woluminów niesystemowych: do 128 bajtów w kodowaniu UTF-8. Autorzy poprawili również współpracę z procesorem i zwiększyli wydajność trybu XTS w przypadku 64-bitowych maszyn korzystających z SSE2 – przyspieszenie szacowane jest konkretnie na około 10 proc.

VeraCrypt 1.24

Co poza tym? Ano między innymi obsługa (domyślnie wyłączonego) szyfrowania pamięci RAM na 64-bitowych maszynach, ulepszone działanie bootloaderów, możliwość użycia CPU RDRAND lub RDSEED w roli dodatkowych źródeł entropii dla generatora losowego oraz opcje automatycznego kasowania kluczy szyfrowania w momencie wyłączania maszyny albo też w chwili podłączenia nowego urządzenia do systemu.

Oczywiście lista zmian (znajdziecie ją w tym miejscu) jest znacznie dłuższa i też więcej jest powodów, dla których warto zdecydować się na instalację tej nowej wersji. Jako że VeraCrypt nie oferuje automatycznej aktualizacji, należy w tym celu skorzystać z instalatora, który pobierzecie poniżej.

Pobierz narzędzie VeraCrypt (download):

Pobierz VeraCrypt 1.19 na Windows
VeraCrypt 1.24 na Windows
Pobierz VeraCrypt 1.19 na Linux
VeraCrypt 1.24 na Linux
Pobierz VeraCrypt 1.19 na macOS
VeraCrypt 1.24 na macOS

VeraCrypt – narzędzie do szyfrowania plików

VeraCrypt to oprogramowanie z gatunku open source, którego zadaniem jest szyfrowanie danych na komputerze (za pomocą algorytmów AES-256, Twofish i Serpent) i udostępnianie ich wyłącznie użytkownikowi znającemu hasło. Umożliwia zabezpieczanie poszczególnych partycji oraz tworzenie wirtualnych dysków. Cechują go: wysoka skuteczność, duża szybkość działania oraz intuicyjna obsługa.

Źródło: ghacks, VeraCrypt

Komentarze

18
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  To ja mogę napisać, że automatyczne montowanie podczas startu 6 zaszyfrowanych partycji/dysków (+ zaszyfrowana partycja systemowa) skróciło mi się z około 130 sekund do 25 sekund (A8-6600K@4,6GHz, 4 rdzenie z AES-NI, winXP) od momentu zainstalowania tej wersji 1.21, także jestem mega zadowolony.

  Również responsywność systemu podczas montowania dodatkowego dysku (które skróciło się z 30-40 sekund do 7-8 sekund) wzrosła nieprawdopodobnie - wcześniej system podczas montowania voluminu po prostu na niektórych konfiguracjach 4 rdzeniowych dostawał totalnego zwisa na te 30-40 sekund, mimo że obciążenie CPU było może 10%.
 • avatar
  DaviM - dzięki za dokładne opisy, też mam tego Samsunga i nie byłem do końca przekonany do tego ich szyfrowania sprzętowego. Tak że niestety szyfruje Truecryptem, co oczywiście wpływa bardzo negatywnie na wydajność SSD.
 • avatar
  ja jako w pewnym momencie skazaniec do bytowania z windowsem, od lat używałem truecrypt, a teraz używam veracrypt. narzędzie jest przede wszystkim otwarte. nie ma jakichś głupich zamkniętych blobów, tak jak to ma miejsce w bitlocker który niby to jest godny zaufania. dla mnie nie jest. nawet jak komp wstaje dłużej, to trudno. jedyne ryzyko jest takie, że MS może wypuścić jakieś fixy, które przechwycą okno dialogowe do montowania volumenów, zeskładują to, i w razie żądania, bez naszej zgody i wiedzy odeślą to jakiejś agencji USA, ale nad tym VeraCrypt już nie ma kontroli.

  Co do TrueCrypt, on pewnie byłby dalej rozwijany. Niestety ostatnie wersje są jakieś lewe, więc ostatnich wersji TrueCrypt lepiej nie używać. A na stronie domowej TrueCrypt jest jakiś lewy wpis naganiający na bitlockera. jeszcze czego....

  Co do BitLockera wbudowanego w windows, on do tej pory używał szyfrowania sprzętowego dysku twardego, a te szyfrowania są niestety beznadziejne, choćby nie wiem jakim AES się przechwalali. Dopiero ostatnio w win10 wejdzie fix, który to szyfrowanie przerzuci na procesor. Niestety to co już jest zaszyfrowane sprzętowo dyskiem, zostanie tak jak jest. więc trzeba rozszyfrować, i ponownie zaszyfrować. ale po co skoro jest lepszy VeraCrypt ?

  Co do szybkości jego działania, do tej pory faktycznie etap wydłubywania klucza trwał bardzo długo. ja w niektórych miejscach używam maksymalnej dostępnej kaskady, plus jakiś plik będący dodatkowym kluczem, i wtedy dla pojedynczej partycji wydłubywanie klucza trwa naprawdę długo. Jak to się zmieniło, to bardzo dobrze :)

  Wracając do słabszego pierwowzoru, to ostatnią godną zaufania wersją jest TrueCrypt 7.1a . Niestety wersja TrueCrypt 7.2 już ma jakieś wątpliwe modyfikacje, więc lepiej tego nie używać. Oczywiście TrueCrypt jest dosyć stary, więc mogą się pojawić niezgodności głównie w windows10. w sumie lepiej od razu nastawić się na VeraCrypt, odpluskwiony, przepisany, z wyczyszczonym kodem, dostosowany do współczesnych kompilatorów bez udziwnień, a także coraz silniej korzysta z dodatkowych instrukcji w nowych CPU przyspieszających montowanie, szyfrowanie, deszyfrację.
 • avatar
  Super że pojawiła się aktualizacja ale jak nie zmienili tego 1-minutowego oczekiwania po wprowadzeniu hasła gdy mamy zaszyfrowaną partycję systemową to u mnie odpada. Rozumiem, że to ma poprawić bezpieczeństwo ale to oczekiwanie jest zbyt długie i przez to upierdliwe. W TrueCrypcie, DiskCryptorze czy innych programach szyfrujących jakie znam, nie ma żadnych sztucznych spowalniaczy i system startuje praktycznie tak samo szybko jak wtedy gdy nie jest zaszyfrowany.
  Przy tworzeniu zaszyfrowanych kontenerów lub przy szyfrowaniu nie systemowej partycji jest OK i do tego celu mogę polecić VeraCrypt.
 • avatar
  U mnie jest podobnie... nawet jak podaję hasło do kontenera to trzeba czekać, czasem nawet dwukrotnie trzeba podać hasło, bo za pierwszym razem nie wchodzi... z TrueCryptem problemów nie było.
 • avatar
  Też kiedyś używałem TruCrypta, ale kupiłem SSD ze sprzętowym szyfrowaniem AES i mam spokój :)
  -1
 • avatar
  Ja używam Symantec Encryption Desktop Professional we wspólpracy z PGP Command Line - świetny program a najlepsza funkcja to tworzenie archiwów PGP rozpakowywanych przy użyciu klucza lub samorozpakowujących się archiwów PGP po podaniu hasła(rozpakowujący nie musi posiadać programu) i obsługa kluczy PGP 4096bit.

  W kontenerze veracrypt trzymam tylko bazę haseł ,plik klucz do keepassa 2...