Technologie i Firma

Digitalizacja dokumentów w czasie rzeczywistym - podkładka Wacom Clipboard

przeczytasz w 2 min.

Analogowe przyzwyczajenia i obowiązki w cyfrowym świecie? Dlaczego nie. Można na przykład pisać na papierze tak jakbyśmy pisali na dotykowym ekranie.

Digitalizacja dokumentów to nieodzowny etap, który musi przejść każda firma wchodząca w cyfrowy świat. Etap, który dziś wydaje się być już domeną tylko starych przedsiębiorstw. A jednak dokumenty papierowe nadal funkcjonują w obiegu w firmach związanych z usługami, opieką zdrowotną, ubezpieczeniami i tymi związanymi z sektorem publicznym. Czasem jest to konieczność, czasem zwykłe uprzedzenie.

By wilk był syty i owca cała, Wacom proponuje podkładkę PHU-111 Wacom Clipboard. Umożliwia ona na wypełnianie papierowych dokumentów tradycyjnie, za pomocą długopisu, przy jednoczesnym, natychmiastowym zachowywaniu ich w cyfrowej kopii.

Podkładka Wacom - jak to działa i co daje

Wacom Clipboard wykorzystuje znaną już nam technologię EMR (rezonans elektromagnetyczny), która pozwala precyzyjnie śledzić ruch dołączonego do zestawu pióra (nie wymaga ono ładowania, jedynie wymiany tradycyjnych wkładów). Dzięki temu przy wypełnianiu formularzy jak i składaniu biometrycznych podpisów elektronicznych (tutaj stosowane jest rozwiązanie eSignature), które stanowią część dokumentu cyfrowego, czujemy się jak przy wypełnianiu tradycyjnego dokumentu papierowego.

Tak Wacom tłumaczy działanie swojej inteligentnej podkładki - „Elektroniczna podkładka do pisania łączy się z komputerem lub urządzeniem mobilnym przez Bluetooth - opcja łączenia przez USB dostępna jest w środowiskach komputerowych. Gdy użytkownik umieści dokument na podkładce Wacom Clipboard, to zintegrowany skaner kodów kreskowych automatycznie identyfikuje dokument i komunikuje się z komputerem lub urządzeniem mobilnym wywołując odpowiedni dokument elektroniczny. Za pomocą dołączonego pióra użytkownik może w zwykły sposób wypełnić papierowy formularz. Wszystkie pociągnięcia piórem na inteligentnej podkładce (smartpad) są rejestrowane i przesyłane strumieniowo w czasie rzeczywistym do urządzenia nadrzędnego i natychmiast dodawane do dokumentu cyfrowego”.

Pracując z podkładką Wacom możemy wykorzystywać formularze i papier o formacie A4, Letter lub mniejszym.

Oprogramowanie dla Wacom Clipboard

Dla wsparcia tego pracy z podkładką firma Wacom oferuje następujące aplikacje.

 • CLB Create jest to autorskie narzędzie używane do procesów czołowych. Ułatwia ono projektowanie formularzy używanych na inteligentnej podkładce (smartpad) - zarówno w wersji papierowej jak i cyfrowej.
 • CLB Paper jest aplikacją klienta, która rejestruje, przetwarza i zapisuje w formacie cyfrowym wszystko, co zapisane jest na podkładce Wacom Clipboard. Aplikację CLB Paper można stosować również do rozpoznawania pisma odręcznego przekształcając je w tekst cyfrowy i do rejestrowania zabezpieczonych, biometrycznych podpisów Wacom eSignatures.

Oprócz tego, dostępny jest również pakiet WILL SDK, dzięki któremu programiści mogą tworzyć nowe dopasowane do Wacom Clipboard aplikacje.

Parametry pracy i dostępność

Podkładka Wacom ma następujące parametry robocze i cechy:

 • czas pracy (bezprzewodowo) na baterii: 8 godzin
 • czas ładowania (typowo): 2,5 godziny
 • czułość na nacisk: 1024 poziomy
 • rozdzielczość digitalizacji: 2540 linii na cal
 • tempo raportowania pozycji: 200 pozycji na sekundę
 • zasilanie: akumulator litowo-polimerowy
 • wymiary i waga: 346 x 240 x 22 mm i 600 gramów
 • wspierana grubość papieru: nie więcej niż 3 mm
 • komunikacja: bezprzewodowo przez Bluetooth 4.0, przewodowo przez USB z szyfrowaniem AES 256bit / RSA 2048 bit
 • wkłady stosowane przez dołączone pióro/długopis: typu D1 kulkowe

Wacom Clipboard w sklepach należy oczekiwać z końcem lipca 2016 roku. Programiści zainteresowani tworzeniem oprogramowania, powinni kontaktować się bezpośrednio z firmą Wacom.

Źródło: Wacom

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  1
  Ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek tytuł jest mylący, bo podkładka nic nie digitalizuje (a przypomnę, że to słowo oznacza przetworzenie dokumentu na postać cyfrową poprzez np. zeskanowanie) a jedynie odczytuje kod paskowy. Jeśli dokument nie ma kodu paskowego, to nic nie wymyśli.
  Niemniej jednak może to przekonać niektóre osoby do zmiany z pracy opartej o dokumenty papierowe na elektroniczne.

  PS. Rok 2017 już mamy ;).
  • avatar
   BluePandoraBox
   0
   "w sklepach należy oczekiwać z końcem lipca 2016 roku"
   skoro jest od blisko roku w sklepach to moglibyście podać cenę ;)
   tylko brutto, tak jak nakazują polskie przepisy od kilkunastu lat, byście nie zapłacili ogromnej kary!!!
   • avatar
    Snack3rS7PL
    0
    I obyście wszystkie cyfrowe dokumenty Nam przekazywali ;P
    • avatar
     Pogromca blacharni Pro
     0
     To jest dobry pomysl, ale troche juz nie na czasie, bo e-podpisy juz od dawna bazgrole na smartphonie palcem.