Dyski

Western Digital kontratakuje

przeczytasz w 0 min.

Firma błyskawicznie zareagowała na doniesienia Hitachi o możliwości wprowadzenia dysków o pojemności 4TB. Plany są nieco odległe ale jak widać Western Digital reaguje szybko nie pozostawiając miejsca na spekulacje. Producent zapowiada, że w nieodległej przyszłości będzie w stanie zaprezentować urządzenie przeznaczone do seryjnej produkcji, w którym na jednym talerzu pomieści się aż 640GB danych.

Nowe możliwości Westerna związane są z podniesieniem poprzeczki w konkurencji „kto upakuje więcej danych na cal kwadratowych”. Firma chwali się, że osiągnęła pułap 520Gigabitów na cal kwadratowy. Nie da się ukryć, że jest to imponujący wynik – aktualnie średnia wynosi 200Gb/cal kw., a jeszcze w roku 2000 było to niespełna 15Gbit Tak zagęszczony zapis przełoży się na możliwość produkcji dysków twardych o łącznej pojemności 3 terabajtów. Napędy wykorzystywać będą technologię magnetycznego zapisu prostopadłego (perpendicular magnetic recording - PMR) oraz magnetooproru tunelowego (tunneling magneto-resistive – TuMR). Docelowo dysków można spodziewać się w sprzedaży dopiero w 2010 roku.

Przypomnijmy, że Western Digital jako pierwszy zaprezentował w maju tego roku serię 2.5 calowych dysków twardych do laptopów wśród których znalazł się napęd o pojemności 250GB.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!