Dyski

Western Digital kontratakuje

przeczytasz w 0 min.

Firma błyskawicznie zareagowała na doniesienia Hitachi o możliwości wprowadzenia dysków o pojemności 4TB. Plany są nieco odległe ale jak widać Western Digital reaguje szybko nie pozostawiając miejsca na spekulacje. Producent zapowiada, że w nieodległej przyszłości będzie w stanie zaprezentować urządzenie przeznaczone do seryjnej produkcji, w którym na jednym talerzu pomieści się aż 640GB danych.

Nowe możliwości Westerna związane są z podniesieniem poprzeczki w konkurencji „kto upakuje więcej danych na cal kwadratowych”. Firma chwali się, że osiągnęła pułap 520Gigabitów na cal kwadratowy. Nie da się ukryć, że jest to imponujący wynik – aktualnie średnia wynosi 200Gb/cal kw., a jeszcze w roku 2000 było to niespełna 15Gbit Tak zagęszczony zapis przełoży się na możliwość produkcji dysków twardych o łącznej pojemności 3 terabajtów. Napędy wykorzystywać będą technologię magnetycznego zapisu prostopadłego (perpendicular magnetic recording - PMR) oraz magnetooproru tunelowego (tunneling magneto-resistive – TuMR). Docelowo dysków można spodziewać się w sprzedaży dopiero w 2010 roku.


Przypomnijmy, że Western Digital jako pierwszy zaprezentował w maju tego roku serię 2.5 calowych dysków twardych do laptopów wśród których znalazł się napęd o pojemności 250GB.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login