Procesory

Wielowątkowość trafi do procesorów ARM

przeczytasz w 1 min.

Tę funkcjonalność, pozwalającą na jednoczesne wykonywanie wielu wątków przez pojedynczy rdzeń procesora, Advanced RISC Machines (ARM) zamierza zaimplementować w niektórych przyszłych modelach swoich produktów.

Procesory wykonane w architekturze ARM zyskują coraz większe zainteresowanie zarówno wśród producentów sprzętu elektronicznego, jak i samych użytkowników. Wszystko to dzięki swojej energooszczędności i mobilności.

 Warto przeczytać:
 

Niemniej jednak, pod względem wydajności ARM wciąż nie jest w stanie dogonić starej dobrej technologii x86. Na szczęście konstruktorzy stawiają kolejne kroki na drodze ku rozwiązaniu tego problemu. Obecnie pragną zaimplementować w swoich procesorach obsługę wielowątkowości.

Dzięki takiemu zabiegowi moc obliczeniowa mikroprocesorów ARM może wyraźne wzrosnąć. Ponadto nie można zapomnieć o ciągle powiększającej się liczbie rdzeni, czego dobrym przykładem jest ostatnio ujawniony czterordzeniowy procesor Cortex-A15. Takie postępowanie może oznaczać stopniowe szykowanie się do szerszego wejścia na rynek serwerów, laptopów, a przyszłości być może komputerów osobistych.

Niestety, nic nie zapowiada by wielowątkowość pojawiła się w układach ARM przeznaczonych dla rozwiązań ultramobilnych, takich jak smartfony, czy tablety. Nie byłoby to postępowanie opłacalne, gdyż wymienione urządzenia ani nie dysponują oprogramowaniem zdolnym do wykorzystania wspomnianej technologii, ani nie potrzebują dużej wydajności.
 

Źródło: PcWorld

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "nic nie zapowiada by wielowątkowość pojawiła [...] takich jak smartfony, czy tablety[...]nie potrzebują dużej wydajności"
  Tiaa, a te snapdragony i inne badziewia(jakiś tam HTC ma mieć 2 rdzenie) nie potrzebne? :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A potrzebne? Do takich rzeczy masz netbooki lub laptopy
   • avatar
    boniu
    0
    Ja tam wole aby zrobili coś innego. Podzielić procka na sekcje i niech każda z nich zajmuje się swoim zadaniem, niż dawać tak jak w komputerach 2 czy 4 główne rdzenie które mają obsługiwać wszystko.
    • avatar
     NomadDemon
     0
     dobre podejscie Boniu