Internet

Więzienie za deepfake’i i fake newsy - czy w Polsce też tak powinno być?

przeczytasz w 2 min.

Szerzysz fake newsy albo deepfake’i? Możesz nawet trafić do więzienia. Takie prawo od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie w Chinach. Czy według was powinno również obowiązywać w Polsce?

Fake newsy i deepfake’i to olbrzymi problem w dzisiejszym Internecie

Jedną z podstawowych korzyści płynących z Internetu jest łatwy dostęp do informacji. Problem polega na tym, że te informacje może w nim publikować właściwie każdy. Efekt? Rosnąca plaga fake newsów i deepfake’ów. Te pierwsze to prostu wiadomości o nieprawdziwej treści, te drugie zaś to filmy z podmienionymi twarzami wypowiadających się osób.

O deepfake’ach głośno zrobiło się, gdy rosnącym problemem stało się podmienianie twarzy w filmach dla dorosłych – tak, by w rozbieranych scenach występowały aktorki z Hollywoodu czy nawet znajomi z prawdziwego życia. Szybko okazało się jednak, że rozwiązanie, które dzięki sztucznej inteligencji daje bardzo wiarygodne efekty, może być wykorzystane do celów politycznych, co już z kolei stanowi olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. 

Do więzienia za szerzenie fałszywych treści – takie prawo

Nikt nie ma chyba wątpliwości co do tego, że zarówno z fake newsami, jak i deepfake’ami trzeba walczyć. Bardzo ostro zamierzają się za to wziąć władze Chin, które ogłosiły, że od 1 stycznia przyszłego roku za szerzenie fałszywych treści będą grozić dotkliwe kary. Przestępstwem będzie zarówno tworzenie, jak i udostępnianie „fejków”. 

Podobne prawo w ubiegłym roku wprowadzone zostało w Malezji, gdzie za szerzenie fake newsów groziło nawet 6 lat więzienia. Piszemy o tym w czasie przeszłym, ponieważ władze po kilku miesiącach zdecydowały się na wycofanie tych nowych przepisów. 

Krajem, w którym już teraz (i wciąż) obowiązują takie przepisy, jest Singapur. Tam osoby, które tworzą lub udostępniają fake newsy muszą liczyć się z karami dochodzącymi nawet do 720 tysięcy dolarów grzywny lub 10 lat pozbawienia wolności. 

NEWS

Czy za fake newsy w Polsce powinny być takie kary?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy uważacie, że w Polsce też za fake newsy i deepfake’i powinna grozić kara więzienia? Niewątpliwie jest to dyskusyjna sprawa. Z jednej strony, oczywiście, chciałoby się, żeby Internet był wolny od fałszywych i wprowadzających w błąd informacji. Z drugiej jednak czasem niełatwo jest rozróżnić co jest prawdą, a co nie. Istnieje też ryzyko, że efektem wprowadzenia takiego prawa może być ograniczenie wolności słowa – wszak publikowanie takich lub innych treści może zacząć wymagać olbrzymiej odwagi. Czekamy na wasze opinie!

Źródło: Reuters, Gizmodo, Al Jazeera, The Guardian, informacja własna

Warto zobaczyć również inne publikacje o Internecie w społeczeństwie:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CyberdyneSystems
  8
  Gdyby weszło to prawo w Polsce to od razu te wszystkie "fake" promocje i obniżki cen w sklepach od 30% do 50% zmieniłyby się na od 0% do 1%.
  • avatar
   Irrlicht
   4
   Więzienie za fake-ustawy?
   • avatar
    Warmonger
    3
    W Polsce sprawa jest skomplikowana, bo za szerzenie fake news odpowiadają organy państwowe :v
    • avatar
     Kenjiro
     2
     Po kilkudziesięciu latach udało nam się pozbyć cenzury, aby ponownie nakładać sobie kaganiec, ponieważ jacyś idioci... tfu politycy gadają bzdury...
     • avatar
      Vassago
      2
      Ciupa za fejka? No to u nas opustoszałyby redakcje TVN24 I GW.
      • avatar
       ZiemoOne
       2
       Z drugiej strony to bardzo niebezpieczne prawo, bo otwiera drogę do zamykania ust tym którzy nie boja się ujawnić niewygodnej prawdy. Zawsze będzie można przecież powiedzieć ze ktoś rozpowrzechniał tylko szkodliwe fake newsy. Orwell dzieje sie na naszych oczach a my ochoczo kibicujemy nowym cudownym zmianom. :-/
       • avatar
        Satoru
        2
        Pomysł dobry tylko kwestia kto i co uzna coś za fałszywe.
        • avatar
         carbo888
         1
         naprawa szkody a nie więzienie
         • avatar
          silvver
          1
          Tak! Więzienie dla płaskoziemców!
          • avatar
           xxx.514
           1
           Po wejściu tego typu prawa od razu luz się zrobi na Wiejskiej i nigdy więcej tych zakłamanych mord nie będzie widzieć... TVP prawie natychmiast zostanie zamknięte, kilka gazet też opuści kioski, kilka pozareżimowych kanałów też zostanie obcięte, sporo programów wyleci z ramówek... Taka piękna wizja, a taka nierzeczywista. A nawet jak wejdzie, to będzie wprowadzona w taki sposób, by osoby związane z rządzącymi w ogóle nie były za to karane.
           • avatar
            Dekard
            1
            To zabawne, bo chyba same władze Chin nie podają prawdziwych informacji do opinii publicznej i międzynarodowej.
            • avatar
             zeniu
             -2
             Pozamykają wszystkie lewackie gadzinówki, z tefałszen na czele.