Systemy operacyjne

Windows 10: Microsoft weźmie informacje od wszystkich, by pomóc płacącym

przeczytasz w 1 min.

Jeśli korzystacie z systemu Windows 10 i przekazujecie informacje Microsoftowi, ten wykorzysta je, by poprawić jakość swojego płatnego produktu.

Jednym ze składników Windows 10 jest telemetria, dzięki której Microsoft otrzymuje pokaźne ilości informacji na temat tego, w jaki sposób jego użytkownicy korzystają z systemu. Według założeń dane te zbierane są po to, by poprawić skuteczność ochrony przez zagrożeniami z sieci, a mówiąc krótko: aby wzmocnić oprogramowanie Windows Defender. 

Do tej pory jednak Microsoft zajmował się wszystkim sam. Teraz okazuje się, że postanowił zaprosić do współpracy firmę FireEye zajmującą się analizą zagrożeń w biznesie. Wspólnymi siłami przeanalizują dane z telemetrii i ustalą na tej podstawie najlepsze praktyki zapobiegające atakom ATP (Advanced Persistent Treat). FireEye wzmocni własne rozwiązania, a przy okazji pomoże w tym Microsoftowi.

Przejdźmy jednak do clou całej sprawy. Wychodzi bowiem na to, że Microsoft będzie zbierał informacje od wszystkich swoich użytkowników (i udostępniał je firmom trzecim), aby wzmocnić WDATP, czyli Windows Defender Advanced Threat Protection. Krótko mówiąc: moduł dostępny wyłącznie dla klientów biznesowych. 

Źródło: Aret, FireEye, Windows

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wanakamura
  12
  dlatego telemetrię należy natychmiast wyłączyć :)
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   Czy można się już zacząć śmiać? Ta korporacja jest bezczelna nie dość, że kupujesz od nich produkt, to jeszcze będzie Cię szpiegować, lub reklamy wyświetlać. Tak jakby z nikim do tej pory się tymi danymi nie dzielili. Ludzi mają za idiotów, choć są i tacy, patrz pierwszy komentarz, którzy sobie wszystko są w stanie racjonalizować
   • avatar
    kitamo
    0
    No w sumie nie jest to nic dziwnego, informacje o różnej formie zagrozen szybciej zbierze się od uzytkownikow domowych a nie od firm które mają swoją politykę bezpieczeństwa i postepuja niezmiennie od lat.

    Na to by wskazywała logika.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     MS tak się rozkręcił że z roku na rok co raz bardziej traci kontakt z rzeczywistością.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Między innymi dlatego podziękowałem ms i zainstalowałem ubuntu. Dosyć miałem resetu ustawień co aktualizacje i wszechobecne szpiegowanie
      • avatar
       Konto usunięte
       -12
       O jejku, straszne... znów bicie piany z wody.
       Jak różne firmy korzystające w biznesie z rozwiązań MS będą miały lepszą ochronę przed zagrożeniami to ja się będę tylko cieszył. Bo to ogólnie oznacza większe bezpieczeństwo dla wszystkich.
       To tak jak nie oddać honorowo krwi, bo lekarz, który potem z niej skorzysta dostanie pensję i nie możesz wybrać kto tę krew dostanie.
       • avatar
        Fiona
        0
        Też podziękowałam za 10.
        Linux jest coraz bardziej przyjazny
        Do grania wystarczy mi 7 i 8.1 a do netu linux