Systemy operacyjne

Windows 10 Mobile ma 10.9% rynkowych udziałów... wśród modeli z mobilnymi okienkami

przeczytasz w 1 min.

Windows 10 Mobile zdobywa popularność zdecydowanie wolniej niż można by tego oczekiwać.

Od premiery systemu Windows 10 Mobile minęło już sporo czasu. Początkowo zapewniano, że udostępniony zostanie on na wszystkich smartfonach z mobilnymi okienkami, później się z tego jednak wycofano. Dodając do tego wcale nie tak szybkie tempo aktualizacji mamy do czynienia z mało pochlebnym dla producenta efektem.

Opublikowane zostały dane przedstawiające rynkowe udziały poszczególnych odsłon systemu firmy Microsoft. Nie wyglądają one szczególnie optymistycznie, ponieważ przywoływany Windows 10 Mobile ma 10.9% rynkowych udziałów, oczywiście tylko wśród modeli z mobilnymi okienkami, a nie ogólnie w sektorze mobilnym.

Windows 10 Mobile statystyki

W analizę zagłębiono się nieco bardziej. W efekcie możemy też zobaczyć, które smartfony w największym stopniu odpowiadają za to, że Windows 10 Mobile w ogóle do takiego wyniku dobił.

Windows 10 Mobile statystyki smartfony

Jest to kwestia o tyle interesująca, iż ostatnio podobny wynik osiągnął Android 6.0 Marshmallow. Jak widać, Microsoft nie jest w stanie wypracować lepszych rezultatów.

Źródło: mspoweruser, phonearena

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AntySyjon
  4
  W sumie mam lumie 520 po 2 latach wziąłem do abo 550, i... wole korzystać nadal z 520.. Okienka 8.1 nawet na tych 512 ram nadal chodzą błyskawicznie i bez problemów, lumia 550 jest zmulona a sam w10 jest po prostu gorszy, dziwi mnie to jak można było z świetnie zoptymalizowanego, szybkiego, wygodnego systemu zrobić taki zamulony toporny gniot
  • avatar
   Lee5.56
   2
   W Polsce dodatkowym problemem jest takie coś jak Orange, które aktualizacji nie udostępniło do tej pory, nie wiadomo dlaczego.
   • avatar
    brendyman
    2
    Upgrady (a konkretnie ich brak) to jeden z największych problemów ekosystemu MS.

    Dla przykładu, dawno temu (w czasach WM7.5) zakupiłem high-endowy, reklamowany wszędzie telefon Nokia Lumia 800. Dobre parametry, bardzo przyjemnie działający system. Co prawda brakowało pewnych funkcjonalności a sklep z aplikacjami był strasznie biedny ale w końcu był to jeden z pionierów tej platformy, można było się spodziewać, że nastąpi szybki rozwój. Niestety okazało się, że flagowiec nie dostanie najnowszego systemu (WM8) a jedynie jego nędzną imitację (WM7.8). Chcesz mieć najnowszy system i apki? Kup nowy telefon.

    Wszystko byłoby ok gdyby MS zmądrzał i zrewidował tę politykę w kolejnych generacjach ale nie. Do tego sklep z aplikacjami dalej daleko za konkurencją. Jak potencjalny klient ma być zachęcony do zakupu jeśli kupuje telefon, który w zasadzie w momencie zakupu jest już na granicy EOL? Można narzekać na appla (bo w końcu MS właśnie z applem chce konkurować) ale ja wolę zapłacić więcej i mieć wsparcie i kompatybilność, niż zapłacić za coś, co przestanie być wspierane w połowie gwarancji.
    • avatar
     baran
     2
     Póki co ja to widzę tak, że W8.1 to bardzo udany system. W10 to cienizna na poziomie Androidów 2.xxx. Mści się wypuszczenie BARDZO niedopracowanego produktu...

     Niemniej, trzeba oddać MS'owi, że kilka zmian na plus jest. Dodać stabilność, z której przecież słynęła platforma i trochę szybkości działania, to możemy mieć dobry, acz martwy system.
     • avatar
      darek79r19
      2
      Na przykładzie mojej 630-tki powiem, że wcale nie odczuwam braku aktualizacji do Win10, bo :
      1. reklamowany wspólny system na różnych urzadzeniach to lipa, jedyne, co się przydaje na co dzień to wspólny kalendarz i notatki w chmurze
      2. Systemy od M$ są tak często olewane przez różnych producentów innych branż, że chce się płakać. Przykład z ostatniej chwili: zamówiłem nowego Opla z salonu, można niektórymi funkcjami samochodu sterować ze smartfona, ale oczywiście oprogramowania dla Win nie ma...
      • avatar
       agnus
       2
       Ja się tylko dziwię że firma taka jak MS nie potrafi forsować, wspierać, organizować wsparcia dla WM wśród producentów aplikacji, systemów itd.
       Smutek bierze że np takie Spotify i Runtastic są STO LAT za ich wersjami dla Android/iOS. I tak jest z wieloma appkami. Dlaczego? Przecież MS z ich ogromnymi pieniędzmi, zapleczem programistów i możliwościami mają praktycznie nieograniczone sposoby wspierania ich produktu.

       Pomijam fakt że W10M coraz częsciej mnie wkurza bo wychodzą jego błędy i niedopracowanie.
       Byłem mega zadowolony z L535 z W8.1 a po aktualizacji różne rzeczy potrafią zawiesić telefon (zdarza się choć niezbyt często) a sam system działa wyraźnie wolniej.

       Polityka z aktualizacją, kiedy ludzie kupili topowe telefony i zostali na starej wersji systemu jest już zupełnie niezrozumiała. Ja rozumiem że telefon 3 generacje do tyłu może nie dostać aktualizacji. Ale przecież Lumie to na tyle świeży temat że wszystkie powinny otrzymać update.

       Jeśli MS chce się wycofać z rozwijania mobilnych okienek i Lumii to jest na dobrej drodze by się to mu udało.
       Ze stratą dla rynku bo zostanie wybór między różnymi Andkami (a nie lubię tego systemu osobiście) a iOS.
       Szkoda bo sam system, interfejs jest dla mnie idealny i bardzo go polubiłem ale coraz bardziej sklaniam się ku jakiemuś iPhone 5 czy 5s.
       • avatar
        Adrian0316
        1
        Nikogo nie powinno dziwić tempo podboju Windowsa 10 Mobile. Większość smartfonów, które spokojnie by go udźwignęły nie dostanie oficjalnej aktualizacji (np. L820). O tempie oficjalnej aktualizacji nawet nie wspomnę, bo tu nawet nie ma co komentować.
        • avatar
         Adul0
         0
         Microsoft się zapewne zastanawia, czy próbować poprawiać sytuację (i odbudowywać resztki zaufania klientów), czy na tym polu już tylko minimalizować straty...
         • avatar
          AliChochlik
          0
          Z pewną dozą obaw kupiłem Lumię 950. Korzystam z niego już parę miesięcy i w dalszym ciągu nie jestem w stanie określić czy bym go komuś polecił czy nie. Sam aparat jest super, tylko ten system... W sumie wszystko działa jak należy, nie zawiesił mi sie ani razu, nie zrestartował się ani nic. Działa płynnie. Wszystkie aplikacje jakie potrzebowałem są. A z każdą aktualizacją jest lepiej (zauważam szczególnie lepsze wykorzystanie baterii niż na początku). Aktualnie mam tylko jedno 'ale': brak aplikacji, która realizuje płatności NFC.
          Google ma swoją, Apple ma swoją, a MS nie. Z tego co w necie czytałem to była apka zrobiona przez jakąś firmę, którą kupiło Google i od tamtej pory nie ma aplikacji. W polsce tylko PKO BP zrobiło aplikację na WP10m która realizuje płatności NFC z ich kartami. A tak to żaden bank nie jest zainteresowany skoro 2 najwiekszych graczy ma swoje dedykowane aplikacje.
          Liczę na to, że MS nadrobi to, choć nic nie słychać na ten temat.
          Co do ilości aplikacji i tego że nie każda firma aplikacje dostarcza na W10M - prawdopodobnie nic sie nie zmieni jeśli nie zostaną ukończone projekty pozwalające na przenoszenie aplikacji z innych platform na UWP. Projekty są opensourcowe i sie szybko rozwijają więc jest szansa, że za jakis rok będzie w tej kwestii już jakis przełom.