Systemy operacyjne

Windows 7 bez UAC?

przeczytasz w 1 min.

Kontrowersyjne narzędzie bezpieczeństwa nie sprawdziło się. Microsoft stwierdził, że User Account Control (UAC, Kontrola konta użytkownika) pojawi się w systemie Windows 7, ale nie będzie już irytowała użytkowników. Firma chce wprowadzić wiele zmian w tej usłudze.

Ben Fathi, wiceprezes do spraw rozwoju w grupie Microsoftu zajmującej się systemami Windows, napisał na swoim blogu, że mechanizm UAC jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych składników Windows Visty. Dlatego w przyszłości – w systemie Windows 7 – funkcja ta zostanie znacząco usprawniona, aby nie wyświetlała się chociażby wtedy, gdy użytkownik konfiguruje system w Panelu sterowania.

W tym miejscu warto dodać, że w Windows Viście mechanizm UAC był i pozostaje bardzo natrętny, co denerwuje wielu użytkowników. W momencie premiery Visty okienka UAC pojawiały się w przypadku aż 775 312 aplikacji. Dlatego w Windows 7 funkcja ta zostanie udoskonalona. Fathi twierdzi, że w Windows 7 UAC nie będzie wyświetlał swoich okienek nazbyt często. Co więcej, wyskakujące komunikatory będą zwierać więcej informacji, natomiast sam mechanizm można będzie konfigurować. Dla przykładu, użytkownik będzie mógł wskazać grupę komunikatów mających lub niemających się wyświetlać.

Fathi wyjawił ponadto, że wielu użytkowników i dziennikarzy jest zdania, że UAC stał się odwrotnością tego, czym miał być na początku. Zamiast pomocnej funkcji bezpieczeństwa, która ma zapobiegać wprowadzaniu nieautoryzowanych zmian w komputerze, zmienił się w szkodnika, który bardzo często nęka nas swoimi komunikatami.

Poprawiona wersja usługi ma działać znacznie lepiej i lepiej identyfikować ewentualnie zagrożenie.

Windows 7, następca Visty, ma zadebiutować na rynku na początku 2010 r. Według wielu Vista traktowany jest jako system typowo „przejściowy”, pomiędzy XP a 7. Nietrudno napotkać w sieci na opinie osób, które twierdzą, że wymienią XP dopiero na wersję 7, i całkowicie zrezygnują z Visty.

Za systemem Windows Vista przemawia natomiast obsługa DirectX 10 i późniejszego DirectX 11. Dlatego gracze nie mają często wyjścia i decydują się na Vistę.

Źródło:PC Advisor.co.uk

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  debil wymyślił UAC .. w życiu nie widziałem takiego upierdliwca. Instalując falshgeta trzeba potwierdzać przy instalacji przy uruchomiuniu pierwszy raz i oczwyiście by firewall nie blokował go. na szczęscie da sie to wyłączyć komendami..
  • avatar
   PrEzi
   0
   UAC jest uciazliwe na poczatku gdy instalujemy sterowniki oraz aplikacje (kazdy dostep do katalogu program files wymaga potwierdzenia w UAC).
   Natomiast po 'ustawieniu' komputera jest to wazne lecz malo uciazliwe narzedzie. Wazne dlatego, ze w koncu zmusilo programistow do zobaczenia, ze jednak wiekszosc programow nie wymaga pelnych uprawnien administratora do swojej pracy (vide systemy Linux/Unix).
   Poza tym w SP1 do Visty 'podtuningowano' znacznie to narzedzie eliminujac wiele paradoksow.
   Jestem w 100% za dalszym tuningiem UAC ale rowniez w 100% popieram to, ze UAC _musi_ byc zaimplementowane, gdyz zabezpiecza ono przecietnego Kowalskiego przed wieloma smieciami.