Systemy operacyjne

Windows 7 ISO Verifier sprawdzi poprawność twojego obraz ISO Windows 7

przeczytasz w 1 min.

Jeżeli nie czekaliście ze ściągnięciem Windows 7, czy to wersji beta czy RC, do oficjalnego ich upublicznienia lub też korzystacie z innego buildu systemu z niepewnego źródła (czyt. torrent, rapidshare itp.), mogliście nadziać się na wersje podrasowane przez twórców wszelkiego rodzaju robaków, trojanów, wirusów i innych podobnych "bajerów".

Do tej pory mogliśmy żyć w błogiej nieświadomości i wmawiać sobie, że moja kopia jest tą dobrą lub porównać sumy kontrolne obrazu z opublikowanymi na stronach MS. Niedawno pojawiło się narzędzie, które bardzo upraszcza tą operację.

Dwóch studentów Long ZhengSven Groot opracowało program Windows 7 ISO Verifier. Jedynym jego zadaniem jest sprawdzenie czy nasz obraz ISO jest poprawny poprzez wyliczenie sumy kontrolnej i porównanie jej z sumami prawidłowych obrazów.

Pomysł banalny, a sam program trywialny do bólu, ale chyba właśnie czegoś takiego brakowało. Który z trochę bardziej doświadczonych użytkowników systemów spod znaku okienek potrafiący go zainstalować sprawdza sumę, mimo że większość programów nagrywających oblicza ją i wyświetla przed nagraniem obrazu? Komu też chciało się samodzielnie szukać tych sum w sieci?

Ogromną zaletą tego programu jest automatyzacja procesu weryfikacji obrazu ISO. Wystarczy przeciągnąć i upuścić plik na ikonkę programu, a on sam obliczy jego sumę i sprawdzi ją w bazie ściągniętej z sieci. Nie tylko wyświetli czy plik jest nienaruszony ale także powie jaka to wersja systemu ponieważ jego baza zawiera sygnatury wszystkich dostępnych buildów systemu.

Windows 7 ISO Verifier pass

Windows 7 ISO Verifier fail

Program dostępny tutaj Windows 7 ISO Verifier.

Źródło: geeksmack

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kubbak
  0
  Przydatny soft. Tylko ciekawe czy rozpoznaje też BUILDy inne od tych wypuszczonych oficjalnie przez MS.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ten program nie rozpoznaje builda ze strony M$ wiec nie cieszcie sie tak bo to bujda na resorach na ktora dal sie nabrac redaktor 1qsio
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    dobry patent, ja tam sciagałem siódemke z ze strony M$
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajny bajer jak ktoś ściąga z jakiś niepewnych serwisów
     • avatar
      Baleryon
      0
      Ja tam zawsze sprawdzam hash w takich przypadkach, ale jest to dobre na tyle, na ile hakerzy nie zrobili włamu gdzie trzeba i nie pokazują na stronie/stronach swoich hashy... Już widzę, że opisany programik byłby sam w sobie wdzięczym obiektem podmiany.

      Nb. w "Street Fighterze" był taki cios "Sheng Long", "uderzenie wzbijającego się smoka".