Oprogramowanie

Windows 8: lepszy podgląd obciążenia procesora

przeczytasz w 2 min.

Microsoft zaprezentował na swoim blogu nowy wzór podglądu obciążenia wątków procesora, który znajdzie się w menadżerze zadań w systemie operacyjnym Windows 8. Nowe rozwiązanie szczególnie powinno być docenione w konfiguracjach, gdzie mamy do czynienia z procesorami oferującymi ponad 64 wątki.

Trzeba przyznać, że obecnie producenci procesorów kładą większy nacisk na liczbę rdzeni lub wątków, aniżeli ich taktowanie lub rzeczywistą wydajność. Przykładem mogą być tutaj modele AMD FX, które są pierwszymi, 8-rdzeniowymi układami przeznaczonymi dla komputerów stacjonarnych. Jeżeli chodzi o firmę Intel, to nie jest ona pod tym względem wcale gorsza, bowiem ma w swojej ofercie kilka desktopowych procesorów oferujących 6 rdzeni oraz 12 wątków, a do niedawna takie modele można było spotkać tylko w serwerach.

Nie da się ukryć, że obserwowanie obciążenia wątków procesora w systemach Windows w takich konfiguracjach jest trochę kłopotliwe, gdyż wszystkie wykresy się ze sobą zlewają. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w konfiguracjach z procesorami serwerowymi, które oferują trochę więcej rdzeni oraz wątków, a na jednej płycie głównej można zamontować ich nawet osiem. Microsoft postanowił rozwiązać ten problem i zademonstrował nowy podgląd obciążenia wątków procesorów z systemu Windows 8.

Zrzut ekranowy z dotychczasowej wersji manadżera zadań

W poprzednich wersjach systemów Windows (XP, Vista oraz 7) każdy wątek reprezentowany był przez osobny wykres, na którym widoczne było jego zużycie. W nowym menadżerze zadań każdy wątek reprezentowany będzie przez jedną kratkę, w której pojawi się jego procentowe obciążenie. Na uwagę zasługuje również fakt, iż obciążenie wątku reprezentowane będzie również przez odpowiedni odcień koloru – im wątek bardziej obciążony, tym kolor ciemniejszy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu w łatwy sposób będzie można się zorientować w jakim stopniu cały komputer lub serwer jest obciążony. Po wskazaniu danej kratki kursorem ukaże się numer danego wątku, a więc w razie potrzeby będzie można w łatwy sposób zidentyfikować interesujący nas wątek.

Zrzut ekranowy z dotychczasowej wersji manadżera zadań, która znajdzie się w systemie Windows 8

Nowe rozwiązanie najlepiej prezentuje się w konfiguracjach, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą wątków. Demonstracja Microsoftu odbyła się na serwerze wykorzystującym 1 TB pamięci RAM oraz osiem procesorów Intel Xeon E7-2870, z których każdy oferuje 10 rdzeni oraz 20 wątków. Sumarycznie system miał więc do dyspozycji aż 160 wątków.
 

Więcej o systemie operacyjnym Windows 8:

Źródło: blogs.msdn.com

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lament
  4
  Szkoda oryginalnego menadżera, przyzwyczaiłem się, mimo to ten będzie (po przyzwyczajeniu) wygodniejszy.
  • avatar
   DustEater
   2
   Przydałaby się taka mała aktualizacja do 7 :)
   • avatar
    mastah84
    1
    Z tym nowym menedżerem zadań jest tylko jeden problem. W przypadku starego wykresu widzisz pewien krótki, ale czasem przydatny, fragment historycznego zużycia procesora - w przypadku nowego task managera widzisz tylko bieżące dane.

    Poza tym, całkiem fajny config tego ich kompa. 4 * mobo * 2 CPU * 10cores * 2HT. Robi wrażenie :)
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     "Przykładem mogą być tutaj modele AMD FX, które są pierwszymi, 8-rdzeniowymi układami przeznaczonymi dla komputerów stacjonarnych. Jeżeli chodzi o firmę Intel, to nie jest ona pod tym względem wcale gorsza, bowiem ma w swojej ofercie kilka desktopowych procesorów oferujących 6 rdzeni oraz 12 wątków, a do niedawna takie modele można było spotkać tylko w serwerach."

     Choć AMD Bulldozer mają tyle rdzeni to i tak wydajność jest ich taka jak i7 2600K (i7 2600k ma 4 rdzenie), więc to bez znaczenia, że buldozery mają tyle rdzeni.
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      Mnie się to kojarzy z moją mapą benzynową w aucie podczas tuningu na hamowni :))

      Tyle, że robie mapę w 3D.
      Nissan 350Z
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       autor zapomniał dodać, że ten menadżer zadań jest dostępny w 'trybie' Metro UI. No chyba, że jest jakiś sposób na jego uruchomienie po wyłączeniu metra bo menadżer sam w sobie jest niczego sobie, ale nie mam zamiaru włączać METRA tylko dla jednego menadżera ;p
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Czyli mówiąc krótko chcą przekonać firmy do stawianie serwerów na 8.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         CPU usage history... prawie jak EQ teraz wyglada :)
         • avatar
          marcin_kg
          0
          Wow!!! nowy menedżer zadań. To jest powód, dla którego warto kupić Windows 8 ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           serwerowa opcja i Metro? to na pewno się przyjmie.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Oh taki procek jeden to majątek
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             bardzo przyda sie taka opcja Panu Kowalskiemu
             • avatar
              dnetsky
              0
              coraz częściej łapię się jak ten łysy na kupowaniu grzebienia ... po okazyjnej cenie , bo promocja była, bo się przyda

              g... prawda ... nie przyda się

              cały się trzęse ale ... nie kupię !!!

              albo

              nie wstanę tak będe leżał !!!

              :)