Oprogramowanie

Microsoft Windows 8 szpieguje użytkowników? Podejrzane działanie usługi SmartScreen

przeczytasz w 2 min.

Inwigilcja czy teoria spiskowa?

W ostatnich dniach sporo kontrowersji wywołała usługa SmartScreen zawarta w systemie Microsoft Windows 8. Z pierwszych informacji wynika, że wspomniana usługa może śledzić użytkowników, a dokładniej monitorować instalowane przez nas aplikacje, zapisywać aktualne adresy IP i wysyłać je na serwery giganta z Redmond.

Jak podaje Nadim Kobeissi - ekspert z dziedziny bezpieczeństwa IT, specjalizujący się w znajdywaniu luk w oprogramowaniu i działacz przeciwko cenzurze sieci, Microsoft szpieguje swoich użytkowników. Zauważył on pewny schemat działania, otóż w momencie instalacji przez użytkownika w Windows 8 dowolnej aplikacji, zostają sporządzone o niej informacje, a następnie wraz z aktualnym adresem IP zostają bezzwłocznie wysłane na serwery Microsoftu.

microsoft windows 8 smartscreen przesyłanie informacji

Dane z każdorazowej instalacji wędrują na jeden z serwerów korporacji Microsoft, a ponadto, co podkreśla Kobeissi, w chwili kiedy dokonywał on badania działania usługi, dane były gromadzone na słabo zabezpieczonych serwerach IIS 7.5 wykorzystujących jedynie złamane SSLv2.

Jego zdaniem takie działania szkodzą użytkownikom, gdyż zarówno Microsoft ma dostęp do szczegółowych danych o instalowanych aplikacjach, a ponadto na słabo strzeżonych serwerach mogą one również paść łupem włamywaczy. Dane wraz z adresami IP mogą okazać się bardzo atrakcyjne dla wielu różnego rodzaju organizacji, czy do wyświetlania reklam.

windows 8 okno smartscreen sprawdzenie

Usługa SmartScreen w domyśle miała służyć użytkownikom w celu poprawienia bezpieczeństwa systemu, informując ich o niebezpiecznych aplikacjach. Mimo wszystko usługę można zwyczajnie wyłączyć, jednak okresowo będzie ona wyświetlała komunikat o potrzebie jej uruchomienia - co w dłuższej perspektywie czasu może być irytujące.

windows 8 centrum akcji bezpieczeństwo monit włączenia smartscreen

Microsoft zapewnia użytkowników, że nie mają się czego bać. Korporacja zaznaczyła, że zbierane w ten sposób dane nie będą udostępnione osobom trzecim, nie zamierzają ich także wykorzystywać do tworzenia spersonalizowanych reklam, ani budować na ich podstawie bazy aplikacji, jakie instalował użytkownik systemu. Zdaniem Microsoftu takie działanie jest niezbędne do poprawnego działania usługi, dodano również, że poziom bezpieczeństwa serwerów został już poprawiony.

microsoft windows 8 szpiegowanie
Czy Microsoft na nas "paczy"? :)

Znamy już wiele podobnych przypadków, kiedy różne firmy niewinnie gromadziły dane użytkowników, zaznaczając, że nie będą wykorzystywane do innych celów, jednak praktyka pokazywała, że często było wręcz odwrotnie. Dodatkowo niektórzy łączą obecną sytuację z zeszłoroczną zapowiedzią Microsoftu, w której stwierdzono, że w Windows 8 będą mogli zdalnie usuwać potencjalnie niebezpieczne aplikacje i programy łamiące prawo, takie działanie miałoby mieć miejsce jedynie w przypadku sklepu Microsoftu.

Przeciwnicy sklepu twierdzą, że w przyszłości mógłby on stać się "jedynym słusznych" rozwiązaniem i zablokować możliwość instalacji aplikacji spoza jego kręgu, spełniając jednocześnie czarne wizje jego przeciwników, jak ostatnie Gabe'a NewellaRoba Pardo.

Eksperci zaznaczają, że wyjściem z patowej sytuacji mogłaby być lokalna baza aplikacji przechowywana na dysku twardym, bez przesyłania do Microsoftu. Wielu ekspertów ma zamiar dogłębnie przyjrzeć się działaniu wspomnianej usługi.


Więcej o Windows 8:

Źródło: ArsTechnica, TomsHardare, Gizmodo, log.nadim, techspot

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  Ten Microsoft, który zbanował kogoś za prywatne pliki w prywatnym foldrze na Skydrive? Ten Microsoft, który dodaje do regulaminu Skype wpisy, że rozmowy mogą być przechowywane i użyte? Skądże, to niemożliwe. :)
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   Oj paczy, paczy...
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Jak każdy...nie czytam licencji ale pewnie MS ma tam już na bank zabezpieczone, że nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek utratę danych przez włamanie ect. Zrobić mało przydatne dla Klienta narzędzie, które podnosi ryzyko TAK, wziąć za to odpowiedzialność NIE. Trzymam kciuki za tragiczny start 8-ki. To nie jest system pod potrzeby Klienta tylko pod potrzeby korporacji o nazwie MS.
    • avatar
     popo601
     6
     Praktyka aplikacji ORIGIN od EA też był głośny szum a teraz już o tym nikt nawet nie wspomnij.
     • avatar
      Kuba Mily JDM
      6
      Kolejny dowód na to że 8 to shit!
      • avatar
       Zingeer
       5
       Ludzie się przyzwyczaja a 95% zwykłych użytkowników nawet nie będzie wiedziała, że takie praktyki mają miejsce..
       • avatar
        dragoniczny
        4
        Kolejny powód, aby nie przenosić się do win 8. Co do zapory to i tak lipa w tych systemach, sama zapora to daje tyle co kot napłakał, potrzebny jest dobry antywir dobrze skonfigurowany. Dobry antywir ma z kolei własną zaporę (jak zwał tak zwał w różnych programach) i prosi o wyłączenie windowsowej, aby mu "nie przeszkadzała". Przynajmniej tak jest w przypadku kaspersky'iego.
        • avatar
         Konto usunięte
         4
         Windows 8? Nie dziękuję.
         • avatar
          1985r7
          3
          Witamy w NWO.
          • avatar
           carbo888
           2
           Te serwery nie bez powodu są słabo zabezpieczone ktoś ustawiony wykradnie dane a M$ będzie miał czyste ręce bo to nie ich wina ,że ktoś wykradł ich informacje. Jedyne co to będą się tłumaczyć dlaczego takie słabe zabezpieczenia.
           • avatar
            Konto usunięte
            2
            począwszy od visty, która sama wysyłała info o instalowanych aplikacjach bez powiadamiania o tym fakcie użytkownika i na 8 zapewne się nie zakończy więc to żadna nowość :]
            • avatar
             Konto usunięte
             2
             Dlatego numerem 1 jest xp. Microsoft już przesadza a 8 to porażka i chcą coś z tym zrobić szpiegując kupców którzy legalnie kupują ich produkty w taki sposób jeżeli następny produkt będzie tak żałosny jak 8 pozostaje win 7 albo linux :/
             • avatar
              StartX_pl
              2
              [quote]
              @kbrbabzbtb

              Jak każdy...nie czytam licencji
              [/quote]

              Nie czytanie licencji podczas pierwszego uruchomienia to jedno, ale mało kiedy jesteś informowany o konieczności zaakceptowania licencji poprawek, łatek, które często instalują się automatycznie w tle...

              Tutaj jest dopiero pole do popisu.
              • avatar
               miedzianek
               1
               "Zdaniem Microsoftu takie działanie jest niezbędne do poprawnego działania usługi"

               Kocham takie tlumaczenie. W jakim sensie i stopniu jest 'potrzebne do poprawnego dzialania uslugi'? Jesli usluga miala byc do szpiegowania to w 100%;]
               • avatar
                Next_Gen_1987
                1
                Rzadko kiedy narzekam na systemy operacyjne, ale po testach W8 RTM kilka dni temu, odpuszczam sobie tego Windowsa. Do gier ''wciąż'' lepszy W7, wszelka praca mniej męczy mnie na W7, pominę ''to'' ''Metro'' no i miałem kilka problemów z aplikacjami na W8, ogólnie jak dla mnie to W8 TO jest Vista 2...

                A teraz jeszcze takie ''nowinki''... No thanks.
                • avatar
                 Sakret
                 1
                 A kuku. Totalne dno i tyle na temat tego syfu.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  Za takie praktyki, jak zbieranie danych z systemu bez informowania o tym uzytkownikow, Microsoft powinien miec proces.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Nowa usługa "zachęca" użytkowników do korzystania z tego syfu...
                   • avatar
                    iras584
                    0
                    Wiecie może jak nazywa się program, który przedstawiono na pierwszym screenie?
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Hehe Ten gościu ma przycisk Start w ósemce. :) Czego M$ nie da, to sam se weź. :)
                     • avatar
                      ALEKS_D_RAVEN
                      0
                      Mam nadzieje ze do listopada nie wycofają W7, bo potrzebuje na nowego kompa.