Oprogramowanie

Wojna o Flasha - Nokia i Opera po stronie Adobe

przeczytasz w 1 min.

Wojna o Flasha zapoczątkowana przez Apple trwa na całego. Niektóre firmy mają problemy z dokładnym sprecyzowaniem swoich intencji - ze szczególnym naciskiem na Google - ale Adobe otrzymało też stanowcze wyrazy wsparcia.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez Reutersa wielkimi zwolennikami dalszego rozwoju technologii Flash zostali Skandynawowie. Zarówno norweska Opera Software, jak i fińska Nokia nie widzą logicznych przesłanek do tego, by popularny od lat standard został całkowicie wyparty przez inne technologie - z naciskiej na HTML5.

Jon von Tetzchner, współzałożyciel firmy odpowiedzialnej za stworzenie jednej z popularniejszych przeglądarek internetowych podczas londyńskiej konferencji mobilności przyznał też uczciwie, że Flash to obecnie jedyny standard skupiony w prywatnych rękach jednej firmy, który Opera obsługuje - i nie zamierzają się póki co z tego wycofywać.

O ile poparcie twórców przeglądarek internetowych dla flasha nie jest większą niespodzianką (tak czy siak jeszcze przez długie lata będą go obsługiwały), tak dla Adobe bardzo ważny jest rynek mobilności. Nokia ze względu na swoje umiłowanie Symbiana w chwili obecnej nie jest partnerem z najwyższej możliwej półki, ale wciąż jest bardzo ważnym i perspektywicznym graczem na rynku, którego wsparcie - po delikatnej korekcie polityki wewnętrznej - może okazać się kluczowe dla dalszych losów formatu.

Źródło: Reuters

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  czytajac newsy/artykuly o tym jak HTML5 konkuruje z Flash mam wrazenie, ze malo kto wie co to jest Flash i co to jest HTML5
  • avatar
   Dragonik
   0
   Mała literówka powinno być z naciskiem na HTML5
   • avatar
    suntzu
    0
    " nie widzą logicznych przesłanek do tego, by popularny od lat standard został całkowicie wyparty przez inne technologie - z naciskiej na HTML5."

    Oni są idiotami?? Raczej tak, ponieważ chodzi o to by na urządzeniach mobilnych nie dało się uruchomić żadnej aplikacji. Zarówno Java jak i Flash. Chodzi o to by zarabiać na prowizjach z aplikacji i mieć pełną kontrolę nad telefonem (w7 mobile możliwe też brak flasha)

    Czy to jest nielogiczne?

    Jest jeszcze jeden aspekt sprawy. HTML5 może wykorzystywać kodek H.264, którego właścicielem jest apple, MS itd. zatem kasa kasa i kasa.
    • avatar
     NomadDemon
     0
     ale html5 nie jest wlasnoscia nikogo, jest sprawniejszy od flasza, wyobrazasz sobie quake3 we flaszu? na canvas jakos dawa rade bez flaszow i dzial zdecydowanie lepiej,

     flasze dusza 4 rdzeniowe procesory
     • avatar
      mateo308
      0
      uważam że nie ma potrzeby zmieniania flasha na HTML5 ale my tym nie decydujemy ale jak adobe będzie miała większe poparcie partnerów to nie wygaśnie tak szybko poza tym tyle lat korzystało się flasha