Technika wojskowa

Potężna eksplozja w rosyjskiej bazie na Krymie. Ukraina "nie przyznaje się" do sprawy

przeczytasz w 2 min.

Kłęby gęstego dymu, seria potężnych eksplozji i zniszczone samoloty. Wybuch w rosyjskiej bazie Nowofedorowka na Krymie to jedna z najgłośniejszych informacji podawanych przez media – spekuluje się, że to strategiczne uderzenie ukraińskich wojsk, ale Rosja dementuje podejrzenia.

Do zdarzenia miało dojść po godzinie 14:00 naszego czasu - w sieci pojawiła się masa informacji o serii eksplozji oraz kłębach gęstego dymu nad okupowanym Krymem. Poniżej możecie zobaczyć kilka nagrań publikowanych w mediach społecznościowych.

Szybko wyszło na jaw, że to... potężny pożar na lotnisku w miejscowości Nowofedorowka, na którym znajduje się baza rosyjskiego 43. Pułku Lotnictwa Szturmowego. To samoloty z tej bazy atakowały Ukrainę.

Przypadek?

Rosyjska strona potwierdziła wybuchy na lotnisku, ale oficjalnie mówi się o detonacji kilku sztuk amunicji. Podobno w wyniku eksplozji nikt nie został ranny i żaden sprzęt nie został uszkodzony. Później agencja TASS przekazała informację, że w wyniku "incydentu w bazie" śmierć poniosła jedna osoba.

Pożar w rosyjskiej bazie? Ukraina nie przyznaje się do ataku :-)

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało serię komunikatów, w których oficjalnie odcina się od wydarzenia i żartobliwie komentuje sprawę.

W mediach społecznościowych zauważono, że obecność wojsk okupacyjnych na terytorium ukraińskiego Krymu jest nie do pogodzenia z wysokim sezonem turystycznym.

Hanna Malar ma na ten temat inne zdanie - wiceminister opublikowała komunikat, w którym stwierdziła, że Ministerstwo Obrony Ukrainy nie może ustalić przyczyny pożaru, ale zasugerowała złamanie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zakazu rozpalania ognisk w miejscach niezasiedlonych.

Co tak naprawdę stało się na Krymie?

Tak naprawdę eksplozja w rosyjskiej bazie na Krymie była dużo poważniejsza, niż sugerowała strona rosyjska.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać zniszczony bombowiec frontowy Su-24. Możemy się domyślać, że straty wojsk Federacji Rosyjskiej są dużo większe.

Tajemnicą poliszynela jest to, że za atakiem stoją ukraińskie wojska. Eksperci sugerują, że wykorzystano tutaj pociski przeciwokrętowe (np. R-360 Neptun lub RGM-84 Harpoon) lub pociski balistyczne krótkiego zasięgu (ATACMS).

Atak na rosyjską bazę na Krymie może być elementem szerszego planu rażenia strategicznych obiektów przeciwnika. Takie zagranie ma osłabić agresora i dać Ukraińcom przewagę w dalszej części konfliktu. Czy tak się stanie? Pewnie wkrótce się przekonamy.

Źródło: Liveuamap, Michael A. Horowitz, TACC, Defense of Ukraine, Hanna Malar, OSINTtechnical, Jarosław Wolski

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tulika
  17
  Kpiną ogólnej sytuacji jest, że bandyckie państwo napada z ogromną przewagą i siłą na swojego dużo mniejszego sąsiada pod wymyślonym pretekstem, i mimo że wcześniej siłą i podstępami zajęło już jego terytorium to ofiara musi grzecznie czekać i się bronić zgodnie ze wszystkimi cywilizowanymi zasadami, a napastnicy nie dbają o nic. Muszą niemal prosić na własnej ziemi o prawo do obrony...

  Nic dziwnego że w Rosji tyle jest zwolenników tej operacji nazyfikacjo-sowietyzacji, bo dla nich wojna jest tylko obrazkami w tv i to odpowiednio spreparowanymi. Gdyby za każde zniszczone miasto na Ukrainie niszczone było podobne w Rosji, to pewnie nagle by się okazało, że ani własnych strat się nie da tak łatwo ukryć, ani tak bezkarnie nie da się napadać i może by odkryli że wojna nie jest jednak tak fajna jak im się wydaje (że pstryk i Rosja większa i ma więcej zasobów)...

  Niebywała ironia losu, że kraj który tak ucierpiał od nazistów, sam stał się nazistowski i dla usprawiedliwienia swoich ambicji, chciwości i niegodziwości oskarżył swoją ofiarę o to...
  Jak gwałciciele i inne padalce, którzy oskarżają swoje ofiary że je sprowokowali... Tak jakby dało się do tego sprowokować...
  • avatar
   Kerebron
   13
   Sowieci wiedzą jak sobie zrobić PR - "To nie atak Ukraińców, to nasza własna niekompetencja. Wyręczyliśmy ich, tacy jesteśmy uczynni." :]
   • avatar
    Dexon
    8
    A mówiłem - Dmitrij nie baw się petardami przed sylwestrem...
    • avatar
     Konto usunięte
     7
     Miod na me uszy.
     • avatar
      Blejd
      4
      Podobno Ukraińcy użyli własnego sprzętu do tego uderzenia typu właśnie Neptuny/Harpony albo Hrim-2 bo ATACMS oficjalnie nie mają , a reszta ich sprzętu ma za mały zasięg do takiego uderzenia , a kacapy już uciekają z Krymu most Kerczeński był dziś zablokowany w drodze wyjazdowej :)

      https://twitter.com/DougKlain/status/1557057673220218881
      • avatar
       sobik243
       2
       Mogli jeszcze w tych zawszonych kacapskich turystów odpalić. Warto żeby statystyczny kacap poczuł co ich orkowie wyprawiają na UKR!
       • avatar
        piomiq
        2
        Rosja stosuje terrorystyczne metody walki, tj. wystrzeliwuje rakiety w cywilne obiekty znajdujące się w głębi Ukrainy. Jeden z senatorów USA chciał uznać to państwo za wspierające terroryzm, to Ci (rosyjscy politycy) zagrozili, że zerwią stosunki dyplomatyczne z USA. Coś takiego jeszcze mocniej uderzyło by w Rosję, stałaby się jeszcze bardziej izolowana na arenie międzynarodowej.

        Jak dla mnie to niech zrywają, w czasie "zimnej wojny" też były one teoretyczne zerwane, ale i tak się komunikowali.
        • avatar
         piomiq
         1
         "Rosja dementuje podejrzenia. "
         Nie no bardzo wiarygodne to. A zatopienie krążownika Moskwa to było też nieuwaga / zaproszenie ognia.
         Oczywistym jest, że się nie przyznają jak i dlaczego doszło wybuchu.
         • avatar
          piomiq
          1
          "Podobno w wyniku eksplozji nikt nie został ranny i żaden sprzęt nie został uszkodzony. "
          Tak powiedziała rosyjska propaganda swoim obywatelom :D. No ale ten wrak zniszczonego samolotu na jednym z wideo to pewnie fake i fotomontaż :D