Drony

Wyścigi dronów to sport - a oto mistrz

przeczytasz w 1 min.

Nowe technologie pozwalają tworzyć nowe dyscypliny sportowe i jedną z nich są wyścigi dronów. Aktualnym mistrzem świata jest 15-letni Australijczyk.

Wiedzieliście, że istnieje coś takiego jak World Drone Racing Championships? Są to mistrzostwa świata w wyścigach dronów organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Tegoroczna edycja jest już za nami.

W czterodniowych zawodach wzięło udział 128 zawodników z 34 krajów. Bogatszy o 24 tysiące dolarów z chińskiego Shenzhen odjechał 15-letni Australijczyk, Rudi Browning. – „Marzyłem o tym, a teraz stało się to faktem. Nie mógłbym być teraz szczęśliwszy” – skomentował zwycięzca.

FAI WDRC Browning

Przewaga chłopaków w tym sporcie jest olbrzymia i nie jest to raczej żadne zaskoczenie. Niemniej jednak w mistrzostwach uczestniczyło też 13 dziewczyn. Najlepsza z nich okazała się 11-latka z Tajlandii, Wanraya Wannapong. 

Jak wyglądają takie wyścigi? 

W pewnym sensie jak gra komputerowa – „piloci” zakładają bowiem gogle, by obserwować akcję z perspektywy pierwszoosobowej. Z kontrolerami w dłoniach sterują dronami, które rozpędzają się do olbrzymich prędkości, przekraczających 100 km/h.

FAI WDRC drony

Zawodnicy muszą się wykazać precyzją i zachować pełne skupienie, by pędzący dron zmieścił się w ciasnych zakrętach i nie uderzył w żadną przeszkodę, których pełno jest na trasie (mającej w Shenzhen 650 metrów długości i oświetlanej LED-owo). Wymaga to intensywnych, codziennych treningów.

Oczywiście podczas wyścigów zawodnicy nie mogą liczyć na technologie wykrywania i omijania przeszkód, a więc rozwiązania, które coraz częściej znajdują się w konsumenckich dronach. Zobaczcie jak konkretnie wyglądały te zmagania:

Źródło: Digital Trends, BBC. Foto: FAI / Marcus King (1), (2), (3)

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lyyar
  0
  Cała ta idea wyścigów dronowych dość szybko upada. DUBAI 1 miejsce 800.000 funtów, teraz 1 miejsce ile ? $8000 ?
  • avatar
   drg8316
   0
   Nagroda $8000. Rozbity dron albo dwa $30000. Jakoś mnie to nie bawi ;)