Chłodzenie

Wystaw komputer zimą za okno

Tomasz | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Tomasz
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Do chłodzenia serwerów nie są potrzebne drogie agregaty i klimatyzowane pomieszczenia. Wystarczy wystawić je na świeże powietrze. Taki wniosek można wyciągnąć z wyników badań na  Uniwersytecie Helsińskim.

  Warto przeczytać:
 

Podczas wielomiesięcznego ekserymentu serwery były wystawione na działanie wilgoci oraz arktycznego powietrza w północnej Finlandii. Standardowe, ogólno dostępne komputery przetrwały ten test bez szwanku, przy temperaturach dochodzących do -22 stopni Celsjusza.

Powszechnie stosowanie chłodzenie centrów danych pochłania ogromne ilości energii. Według obliczeń koncernu HP z lutego 2009 roku, gdyby potraktować serwerownie jako oddzielną gałąź przemysłu, byłyby szóste pod względem zużycia prądu

Pracownicy wydziału IT pod kierownictwem profesora Jussi Kangasharju postanowili wypróbować nowatorską metodę chłodzenia komputerów i przez pół roku (w okresie zimowym) trzymali je na dachu przykryte namiotem. Po raz pierwszy zbadano zachowanie maszyn w tak zmiennych warunkach atmoferycznych - tylko namiot chronił je przed deszczem, śniegiem oraz światłem słonecznym. Gdy temperatura na zewnątrz spadała do -22 stopni, w środku wynosiła około -5 stopni Celsjusza. Jest to efekt ogrzewania otoczenia przez pracujące serwery.

"Jesteśmy zaskoczeni tym, jak dobrze działają komputery w tych nietypowych warunkach. Nie zaobserwowaliśmy utraty stabilności w porównaniu do maszyn znajdujacych się w budynkach. Okazuje się, że centra danych w północnej Ameryce i Europie mogą być sprawnie chłodzone za pomocą samego zimnego powietrza, co pozwoli zaoszczędzić energię." - komentuje Kangasharju. 

Czyżby ten niepozorny namiot miał zostać serwerownią przyszłości?

Być może niebawem firmy oferujące usługi serwerowe przeniosą się w rejony okołobiegunowe, aby zapewnić sobie tanie i skuteczne chłodzenie. Czy żądni coraz większej wydajności i emocji gracze zdecydują się na ten sam krok? 

 

Źródło: Science Daily

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7
 

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  canonierka
  no to już widzę wzrost sprzedaży namiotów Quechua;)
 • avatar
  Konto usunięte
  "Czy żądni coraz większej wydajności i emocji gracze zdecydują się na ten sam krok? "

  czlowieku, czy ty wogole zadajesz sobie sprawe, jaka ilosc energii zuzywa baza serwerow, a jeden normalny komp, nawet w najwydajniejszej konfiguracji !?

  radze najpierw sie doszkolic, a potem fantazjowac
 • avatar
  Gasek
  Albo rurę z zewnątrz przeprowadzić, a w niej kilka wentylatorów;]
 • avatar
  Konto usunięte
  Ukradli mi pomysł :P
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja miałem zrobione podobnie - komputer stał na parapecie, który zasłaniałem roletą. Robiło się więc jakby osobne malutkie pomieszczenie między roletą, która blokowała ciepłe powietrze z pokoju i otwartym oknem. Na dworze -5 do -15*C W komputerze wiatrak 12cm zasysał zimne powietrze do wnętrza obudowy. Do dziś mam screena z oprogramowania do mierzenia temperatury: +2.5*C na mostku północnym i +7*C na procesorze. Nie pozwoliłem nigdy mu się za długo pochłodzić, bo słyszałem, że dyski twarde bardzo nie lubią takiej temperatury. Więc jak temp. hdd spadała do 14*C zamykałem okno.
 • avatar
  Eddek
  I zraz wrzawe podniowa ekolodzy, ze serwory pracujace na swiezym powietrzu beda podgrzewac atmosfere i poglebiac efekt cieplarniany i stopia lodowce i spowoduja masowe eksterminacje niedzwiedzi polarnych i fok i ple ple ple... Zaraz EU wprowadzi dyrektywe, ze nie wolno umieszczac komputerow za kolem podbiegunowym.
 • avatar
  miedzianek
  Pytanie-co ze skraplaniem?W koncu procek pracujacy w temp 70st. a temperatura powietrza -15st. spowoduja skroplenia.Ewentualnie-jesli procek bedzie mial te -5st.-czy bedzie on w stanie pracowac?
 • avatar
  jogin211
  a wentylatory przeciez tez musisz "zaprądzić" geniuszu ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  ja już dobrych parę lat temu ten pomysł zastosowałem podkręcając AthlonyXP 1700 przy temp CPU poniżej zera (temp powietrza -25 do -10'C). Spoko było, tylko w pokoju zimno.
 • avatar
  Konto usunięte
  Najlepszym sposobem schłodzenia mojego peceta było otwarcie obudowy i postawienie wentylatora biurowego przy otwartym oknie. Temp na athlonie 2200+ spadła o 10 stopni :P
 • avatar
  Konto usunięte
  "To do Rosji przeniosą serwery na Syberię i sru^^ Tam ekolodzy raczej nie dojdą ^^ " Dobry tekst x-power.

  A na poważnie to bardzo dobry pomysł z takim chłodzeniem serwerów. W ten sposób rzeczywiście można by zaoszczędzić olbrzymią ilość energii.
 • avatar
  Konto usunięte
  A co z wiosną i latem ? Co jak będzie padał śnieg albo deszcz ?
  Komputer lubi zimno ale nie polubi wilgoci. Na ścieżkach dojdzie do zwarcia gdyż na zewnątrz jest więcej nieprzyjaznych warunków.
  Nadal najlepszym sposobem jest zamknięty blok wodny, który nie zaleje obwodów.