Internet

YouTube na abonament w październiku stanie się faktem

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
43 komentarze Dyskutuj z nami

Kto z tego skorzysta? Kto na tym straci, kto na tym zyska? To koniec znanego nam YouTube'a.

YouTube abonament

Plotki na ten temat krążyły od dawna. Firma Google postanowiła wreszcie uciąć spekulacje i powiedzieć o co z tym całym „YouTube’em na abonament” w ogóle chodzi.

Już jakiś czas temu ekipa stojąca za serwisem YouTube oficjalnie potwierdziła, że najpopularniejsza na świecie platforma wideo doczeka się usługi abonamentowej. Teraz nadszedł czas na ciąg dalszy tej historii. Internetowi twórcy otrzymują od kilku dni wiadomości nawołujące do akceptacji nowego regulaminu, który zacznie obowiązywać od 22 października. I to właśnie pod tą datą kryje się start usługi, którą określamy mianem „YouTube’a na abonament”.

No dobra, płacę 10 dolarów miesięcznie i co dostaję w zamian? Przede wszystkim dostęp do niezakłóconych żadnymi reklamami wszystkich znajdujących się na YouTube treści wideo. Według niektórych informatorów w cenie jednego abonamentu otrzymamy również możliwość korzystania z usługi Music Key, która jest odpowiedzią Google na Spotify, co chyba w zupełności wyjaśnia zasady jej działania. Tę ostatnią wiadomość należy jednak traktować z przymrużeniem oka.

Właściciele platformy YouTube wierzą, że płatne subskrypcje w dobry sposób uzupełnią przychody z reklam, tworząc mocny i szczelny budżet. Na takim rozwiązaniu zyskać mają zatem wszystkie trzy strony – sam YouTube (nowe źródło dochodów), widzowie (brak reklam) oraz twórcy (wyższe wynagrodzenia). 

Twitch sensowną alternatywą?

Nie wszyscy jednak wierzą w wymienione przed momentem plusy i zarzucają ekipie YouTube’a „skok na kasę”. Z przedstawionych podczas pierwszego TwitchConu planów wynika, że będąca właścicielem Twitcha firma Amazon może chcieć na całym tym zamieszaniu skorzystać. 

Twitch

Podczas gdy Google uruchomiło niedawno konkurencyjną dla Twitcha usługę YouTube Gaming, która pozwala na prowadzenie tzw. streamów, Amazon odgrywa się i chce „pożyczyć” coś od samego YouTube’a. Podczas TwitchConu zapowiedziano, że już wkrótce na platformie pojawi się możliwość publikowania wcześniej nagranych filmików (nie tylko zakończonych „streamów”, jak ma to miejsce obecnie) oraz tworzenia list odtwarzania. Dodatkowo w planach jest zmiana odtwarzacza na działający w technologii HTML5 oraz usprawnienie wyszukiwarki.

Źródło: YouTube, Neowin, TechSpot, Mashable

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  Na youtube są jakieś reklamy? Mój ABP też jest w szoku :)
  27
 • avatar
  Konto usunięte
  chyba ytuba poje***o
  6
 • avatar
  Wasek
  Wolałbym wspierać twórców oglądając reklamy niż płacić 35 zł miesięcznie. Tak jak mam abonament w Tidal bo reklamy podczas słuchania muzyki to jest porażka, tak reklama obok filmu lub krótka przed w niczym mi nie przeszkadza.
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  nie oglądam jutuba ;P
  2
 • avatar
  Nullmaruzero
  Tja, ludzie będą płacić żeby oglądać filmiki i kanały z których i tak google usuwa treści bo to, tamto i siamto. Tak jak z fanowskim teledyskiem "Uprising" Sabatonu, zanim jeszcze swój nakręcili, bo "treści nacjonalistyczne". Sabaton good guy i ten filmik sam u siebie opublikował. Tak więc sorry, wolę whitelistować poszczególne kanały niż dawać forsę guglowi który w zamian nic mi nie zaoferuje a i twórców będzie golił jak fiskus.
  2
 • avatar
  kuli39
  Panikujecie a jak zawsze znajdzie sie obejscie ;)
  2
 • avatar
  AkaRyupl
  A mi od jakiegoś miesiąca YT nie działa na FF i Chrome (wgrywa się 15 sekund filmiku i wywołuje to zawieszenie przeglądarki na min. 1 minutę - tylko i wyłącznie jak jestem zalogowany na swoim koncie)... Niech Google najpierw naprawi takie babole, a potem płacze o kasę.
  1
 • avatar
  qwerty1997
  Zajęliby się polepszeniem jakości filmów, lepszy bitrate... A nie jakiś abonament...
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  A dlaczego nie mogę zapłacić (amerykańskim) paypal-m za apki w google play.Na You tube podejrzewam ze będzie tak samo.Google powie podaj mi twój numer kart kredytowe ja na pewno nie będę śledzić twoich transakcji przecież wiedza to nie potęga.Google przecież nikomu nie przekaże żadnych poufnych informacji które o tobie zbiera nawet zadowi USA.
  1
 • avatar
  gukeskl
  Jeżeli to będzie wyglądać żepłaci się za brak reklam i uruchomią taką platformę jak HBO GO to będzie moim zdaniem super, tylko że za sam brak reklam 35 ziko miesięcznie to trochę dużo
 • avatar
  Konto usunięte
  I bardzo dobrze :).
  -1
 • avatar
  gukeskl
  Ciekaw jestem jaki byś miał stosunek do Adblocka gdyby to właśnie od reklam zależałaby twoja pensja
  Adblock na początku został stworzony do blokowania agresywnych reklam teraz blokuje pensje wielu blogerów i portali internetowych takich jak na przykład Benchmark
  Ale wracajac do YouTube, większość reklam można pominąć a reklamy na stronach zamknąć podając przyczyn, więc moim zdaniem to jest fair
  -1
 • avatar
  Q'bot
  Trzy... Dwa... Jeden... Leci fala hate'u! ;P
  -22
 • avatar
  XaRaDaS
  eee, za drogo, opłacam sobie di.fm po 4,99$ za miesiąc, w zamian nie mam przerywników w muzyce i lepszy bitrate, a tu co mi gugle zaoferuje ?
 • avatar
  mixolaj
  Wielka szkoda, że YouTube tak postąpi.