Nauka

Na niebie widać coraz mniej gwiazd. Co się dzieje?

przeczytasz w 2 min.

Nowe badania wskazują, że jasność nocnego nieba wzrasta średnio o 10 procent każdego roku. Dotychczasowe dane satelitarne wskazywały na roczny przyrost w okolicach 2 procent.

Rosnące zanieczyszczenie blaskiem sztucznego światła

Zanieczyszczenie światłem utrudnia ludziom i innym żywym istotom sen, a astronomom przeszkadza w obserwacji nocnego nieba z teleskopów naziemnych. Nowe badania wskazują, że sytuacja pogarsza się w znacznie wyższym tempie, niż dotychczas przypuszczano, ponieważ satelity do tej pory śledzące skalę zanieczyszczenia nie były w stanie w pełni śledzić światła coraz popularniejszych na świecie energooszczędnych diod LED.

W tempie, jakie obserwujemy obecnie, jasność nocnego nieba podwaja się mniej więcej co osiem lat. Oznacza to, że dziecko urodzone w miejscu, w którym nocą widać na nieboskłonie 250 gwiazd, w wieku 18 lat będzie mogło zaobserwować jedynie 100 z nich.

Poprawianie satelitów

Do korekty wyników obserwacji satelitarnych przyczyniły się dziesiątki tysięcy indywidualnych astronomów-amatorów z całego świata, a efekt ich pracy opublikowano w czasopiśmie Science. Swoimi obserwacjami byli oni w stanie nadrobić martwe pole satelitów. 

Oczywiście korzystanie z diod LED, które oszczędzają pieniądze i energię, jest ekologiczne, jednak ich cenową przystępność zalaliśmy światłem również duże zewnętrzne obszar, których wcześniej nikomu nie opłacało się oświetlać za pomocą żarówek. W dodatku starsze generacje LED miały tendencję do emitowania światła mieszczącego się na niebieskim końcu skali widma (choć sprzedawane było jako światło „białe"), a takie światło bardzo efektywnie rozprasza się po naszym niebie (tak, z tego samego powodu, dla którego niebo ma swój kolor). Satelity śledzące źródła światła po prostu nie były w stanie wykrywać długości fali, jaka była emitowana przez diody LED.

W dodatku jako ludzie jesteśmy bardziej wrażliwi na krótkie fale ze światła niebieskiego niż na długie fale z tego bardziej pomarańczowego. Dlatego tym bardziej rozproszone w atmosferze niebieskie światło przeszkadza nam (tak samo, jak światło telewizora czy telefonu) w efektywnym i głębokim śnie, którego potrzebujemy.

Źródło: theverge 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  6
  To jest problem, ludzie nie mogą spać, jeśli nie zasłonią okna solidną kotarą.

  Pomijając już fakt, że światło wypromieniowane w niebo to zmarnowana energia.
  • avatar
   bankaigoku
   5
   Powiem tak, nie każde miejsce jest sobie równe. Miasta rządzą się zupełnie innymi prawami niżeli miasteczka, wioseczki i mniejsze skupiska ludzkie. Dlatego chciałbym przekazać kilka słów odnośnie tych ostatnich, gdyż miasta z natury zawsze będą rozświetlać nasze noce i tak powinno być. Aczkolwiek ostatnio panują głupie trendy poza miastami, gdzie włodarze gmin fundują mieszkańcom totalnie odrealnione oświetlenie miejskie w strefach mieszkalnych, rodem ze średniowiecza. Mianowicie chodzi o wszelakie kuliste lub otwarte lampy, które zamiast skupiać światło wyłącznie na dany teren, czyli na przykład na samą drogę, to rozstrzeliwują swoje promienie na elewacje wszystkich budynków dookoła. Jest to ogromnym problemem dla wielu osób ceniących sobie spokój poprzez ciemnię i trzeba montować w pełni przyciemniające rolety w oknach. Wydaje się to być bardzo banalne, ale gdy tęczówka po całym dniu jest zmęczona, to staje się bardzo wrażliwa i potrafi to irytować. Przecież w takich wyświetlaczach też nie bez powodu wprowadzono tryb nocny.

   Nie wiem czy wiecie, ale nawet prawo się tym interesowało i mamy coś takiego jak rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (ze zmianami z 12 marca 2009 r.):
   "Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego."

   Możecie własnym smartfonem już wykonać takie amatorskie badania za pomocą aplikacji. Kiedyś mierzyłem te wartości i dla przeciętnej latarni w punkcie pod nią jest nawet 400 luksów. Jeśli światło rozchodzi się niepoprawnie, a raczej sama latarnia jest słabo zaprojektowana, to dopiero 20 metrów od niej światło wygasa do wartości około 10 luksów, a spójrzcie ile powinno być według rozporządzenia. I szczerze powiedziawszy owa norma pięciu luksów jest racjonalna, bo przy tylu jest w miarę ciemno. Aczkolwiek nie uwzględnia to jednej rzeczy, zwanego przeze mnie "zjawiskiem księżyców". W przypadku źle wykonanego klosza (np. otwarte półkule), to patrząc w stronę ulicy ma się wrażenie jakby w
   • avatar
    sn00p
    3
    Greta Thunberg powinna nam to dokładnie wytłumaczyć LUL!
    • avatar
     Aquagen
     1
     Czasem to zanieczyszczenie światłem może być naprawdę imponujące:

     https://ibb.co/ZcCHDJ0

     Zrobiłem zdjęcie jak przejeżdżałem obok wielkiej sztucznej planacji pomidorów doświetlanych takim dziwnym światłem.
     • avatar
      _Rayu_
      1
      "Nowe badania wskazują, że jasność nocnego nieba wzrasta średnio o 10 procent każdego roku"
      Znaczy że za 10lat będzie jasno jak w dzień. Ciekawe spostrzeżenia
      • avatar
       Szwejk
       0
       O Boże o rety. Kolejne zanieczyszczenie? To może powinniśmy żyć jak w Korei Pn? Tam nie żadnego "zanieczyszczenia światłem". Jeść też nie...
       • avatar
        chrispata
        -4
        Boom trala lala, Boom trala. Bitcoin już poszedł na ponad 23000! Boom trala lala Boom trala lala!
        • avatar
         assistant
         0
         Jedz w góry do lasu.