Pierwszy na świecie projektor LED Full HD dla koneserów kina domowego - Vivitek H9080FD

Vivitek H9080FD, to kolejny krok milowy w rozwoju projektorów do kina domowego z najwyższej półki. Premiera projektora odbyła się w czerwcu br. na targach InfoComm w USA, w sierpniu projektor trafia do sklepów w Europie i w Polsce.

Rewolucyjność rozwiązania polega na całkowitym wyeliminowaniu tradycyjnej lampy projekcyjnej i zastąpieniu jej trzema diodami LED, współpracującymi z układem wyświetlania obrazu DMD firmy Texas Instruments. Eliminacja tradycyjnej lampy projekcyjnej umożliwiła:

  • pozbycie się tzw. efektu tęczy znanego z tradycyjnych projektorów DLP
  • uzyskanie wysokiego kontrastu – 100.000:1
  • przedłużenie żywotności systemu do 20.000 godzin pracy
  • obniżenie zużycia energii – max. pobór mocy to 175W – to ok. 30-40% mniej niż tradycyjne projektory. W trybie czuwania (Standby) urządzenie zużywa mniej niż 1W.
  • obniżenie emisji ciepła
  • możliwość natychmiastowego wyłączenia – diody nie potrzebują chłodzenia po zakończeniu pracy
  • zwiększenie przestrzeni kolorów (gamut) o 25% w porównaniu do standardu NTSC i o 77% w porównaniu do Rec. 709 (HDTV)
  • szczelne zamknięcie całego układu optycznego – projektor nie wymaga filtrów i jest całkowicie bezobsługowy, co jeszcze bardziej ułatwia eksploatację i obniża jej koszty

Serce systemu

Źródłem światła w Vivitek H9080FD są 3 diody RGB LED (czerwona, zielona, niebieska) - wykorzystujące technologię PhlatLight ® zaprojektowaną w Luminus Technologies – umożliwiające uzyskanie obrazu o jasności 800 ANSI lumenów przy rozdzielczości 1920x1080 pikseli (Full-HD 1080p).

Pracą diod LED zarządza zaawansowany sterownik OSRAM REPCUR F9030A, który jest w stanie włączyć lub wyłączyć każdą diodę w czasie zaledwie 1 mikrosekundy. Oznacza to, że system może wykonać 500.000 cykli (on/off) na sekundę! Jest to ponad 20x szybciej niż najwydajniejsze systemy DLP.

Światło z diod LED kierowane jest na układ DMD sterowany przez system DSP firmy Texas Instruments, a stamtąd bezpośrednio do obiektywu i na ekran. Wyeliminowano w ten sposób „wąskie gardło” technologii DLP jakim jest koło kolorów, które powoduje tzw. efekt tęczy w tradycyjnych projektorach DLP.

Zastosowany system oświetlenia LED charakteryzuje również wysoki poziom polaryzacji światła, co w połączeniu z możliwością całkowitego wyłączenia każdej diody, pozwoliło na uzyskanie rewelacyjnego kontrastu na poziomie 100.000:1. Im większy poziom kontrastu (rozpiętość tonalna między czernią a bielą) tym lepsza widoczność szczegółów w „światłach” i w „cieniach” obrazu.

Zarządzanie głębią czerni wspomaga dodatkowo system Dynamic Iris (dynamicznej przysłony), pozwalający na uzyskanie wyjątkowej głębi czerni w ciemnych scenach.

Brak tradycyjnej lampy oznacza również możliwość natychmiastowego włączenia i wyłączenia urządzenia bez uciążliwego oczekiwania na rozgrzanie lub schłodzenie włókna lampy.

Ekologia – nowy H9080FD wyjątkowo przyjazny środowisku

Vivitek H9080FD to projektor szczególnie „zielony” czyli ekologiczny. Zastąpienie tradycyjnej lampy diodami LED zdecydowanie obniża zużycie energii w trakcie eksploatacji. Dodatkowo, dzięki długiej żywotności diod powoduje zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do potrzebnej do produkcji lamp, stosowanych w tradycyjnych projektorach. Brak konieczności wymiany lampy (diod LED) to także mniejsze koszty utylizacji zużytych komponentów. Zamknięty układ optyczny oznacza mniej odpadów w postaci zużytych filtrów.

Dodatkowo, w produkcji projektora wykorzystywane są komponenty zgodne z dyrektywą RoHS, co oznacza m.in. eliminację ołowiu z lutu używanego do montażu elementów elektronicznych oraz ze szkła, z którego wykonane są obiektywy. Papier i tektura wykorzystywana w opakowaniach i instrukcjach obsługi produkowane są z makulatury.

Dodatkowe ważne cechy  Vivitek H9080FD

  • 2 wejścia HDMI (1.3)
  • 2 wejścia Component, 1xBNC, 1xVGA, 1xS-Video
  • 2 wyjścia ScreenTrigger
  • wejście RS232 umożliwiające sterowanie oraz upgrade firmware
  • podświetlany pilot zdalnego sterowania
  • polskie menu ekranowe

Parametry techniczne

 

Aspect Ratio

16:9 (Native) 4:3

Brightness

800 ANSI Lumens

Contrast Ratio

100000:1

Display Type

0.95" DMD DLP

Resolution (Native / Max)

Full HD (1920 x 1080)

Video Compatibility

NTSC, NTSC 4.43, PAL (B, G, M, N), SECAM, HDTV (480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p)

Wielkość

Dimensions (WxHxD)

20.5in. x 8.8in. x 21.6in.
(52.07cm x 22.35cm x 54.86cm)

Weight

36.0 lbs. (16.33 kg)

Złacza

Inputs

2 x HDMI
1 x Component
1 x BNC
1 x VGA D-Sub 15pin
1 x S-Video
1 x Composite

Control

1 x RS-232C
2 x Screen Trigger
1 x Wired Remote Jack

Działanie

Power Supply

100 ~ 240 V / 50 ~ 60 Hz

Power Consumption

175W (Normal)
1W (Standby)

Audible Noise

25 dB

Ukłąd projekcyjny

Lamp Type

LED

Lamp Life

20000 hrs

Lens Shift

Vertical: +/- 120%
Horizontal: +/- 30%

Projection Mode

Front, Rear, Ceiling

Projection Screen Size (Diagonal)

23in. ~ 300in. (58.42cm ~ 762cm)

Throw Ratio

1.85 ~ 2.4:1

Optical Zoom

1.3:1

inne

Menu Languages

English, French, German, Spanish, Portuguese, Italian, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Russian, Polish, Chile, Czech, Sweden, Denmark, Turkish, Hungary

Wyposażenie

standardowe

Items

Power Cord
HDMI Cable
User Manual
Remote Control
Batteries

Image

źródło: informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie
ZANIM WYJDZIESZ... NIE PRZEGAP TEGO, CO CZYTAJĄ INNI!