Dopasowanie ekranu startowego Windows 8
Systemy operacyjne

Dopasowanie ekranu startowego Windows 8

przeczytasz w 3 min.

Kilka krótkich porad jak tworzyć grupy kafelków i zarządzać nimi. Jak przypinać nowe - katalogi, ulubione strony i aplikacje. Jak tworzyć własne kafelki.

Trudno nie zgodzić się z narzekaniami niektórych czytelników w temacie nowego ekranu startowego Windows 8. Na zwykłym komputerze i laptopie faktycznie nie kusi on użytkowników swoją funkcjonalnością. Ale na laptopach i tabletach z ekranem dotykowym stanowi świetny interfejs do przypinania swoich ulubionych programów lub skrótów stron www. Już po kilku dniach ekran startowy staje się ulubionym narzędziem obsługiwanym właśnie dotykowo.

Laptopy z ekranem dotykowym i tablety wyposażone w Windows 8 nie są jeszcze tak bardzo spopularyzowane w Polsce, dlatego tak wiele negatywnych opinii pojawia się na temat ekranu startowego i kafelków. Pochodzą one od osób, które używają tego interfejsu myszką. Prawdopodobnie za rok, obsługa komputera dotykowo będzie tak samo naturalna jak obsługa telefonu, a wtedy rozmowa będzie zupełnie inna. Oczywiście temat na zupełnie osobny artykuł to czy wybierzemy tablet-ultrabook z Windows 8 czy może z Androidem. Taki pojedynek już powstaje w naszej redakcji. Póki co zamierzamy zaprezentować nowym użytkownikom Windows 8 kilka ciekawych funkcji, których być może jeszcze nie znają. Kolejna z nich dotyczy przeglądarek www i ich nowych funkcji dostosowanych właśnie do ekranu startowego.

Zarządzanie grupami

Kafelki znajdują się w grupach, które oddalone są od siebie o kilkadziesiąt pikseli. By przenieść dany element do innej grupy musimy kliknąć i przeciągnąć go w miejsce innych kafelków. Stworzymy nową grupę, jeżeli przeciągniemy kafelek na wolną przestrzeń pomiędzy grupami, ewentualnie na sam koniec lub początek wszystkich elementów.

Grupy możemy nazywać. Aby to zrobić musimy uszyczpnąc ekran (w ekranach dotykowych) lub przytrzymać naciskając klawisz CTRL przewinąć rolką myszki w dół. Ewentualnie możemy kliknąć na niewielki znak minus, które znajduje się w prawym, dolnym rogu ekranu.

Zobaczymy zmniejszony ekran startowy. Klikamy drugim klawiszem myszy na wybraną grupę i z dolnego paska wybieramy "Nazwij grupę". Po wprowadzeniu nazwy klikamy na przycisk "Nazwij".

W tym widoku możemy również przenosić całe grupy, w tym celu klikamy i przeciągamy wszystkie elementy w dowolne miejsce.

 

Dodawanie, przypinanie nowych kafelków

Do ekranu startowego możemy przypiąć foldery, aplikacje, pliki jak również odnośniki do stron WWW. Dodanie foldera do ekranu startowego jest bardzo proste, wystarczy kliknąć drugim klawiszem myszy na nasz folder. Następnie z menu kontekstowego wybieramy "Przypnij do ekranu startowego".




 

Przypięcie aplikacji również nie zajmuje dużo czasu. Klikamy drugim klawiszem myszy na wolne pole ekranu startowego, z dolnego paska wybieramy opcję "Wszystkie aplikacje". Szukamy naszej aplikacji, klikamy na nią drugim klawiszem myszy, na końcu wystarczy wybór znajdującej się na dole opcji "Przypnij do ekranu startowego".


Do ekranu możemy również przypinać ulubione, często odwiedzane strony internetowe. Niestety, póki co jedyną najlepiej zoptymalizowaną przeglądarką dla tabletów z Windows 8 jest Internet Explorer 10. Aby przypinanie miało sens i strony po kliknięciu kafelka otwierały się w przeglądarce dostosowanej do ekranu dotykowego, IE10 musi być w systemie ustawiony jako domyślna przeglądarka.

Uruchamiamy przeglądarkę Internet Explorer i przechodzimy do wybranej witryny WWW. Klikamy drugim klawiszem mysz w pustym miejscu na stronie. Z dolnego paska wybieramy drugą ikonę "Zadania witryny" i następnie "Przypnij do ekranu startowego".

Zmiana rozmiaru kafelków

Kafelki na ekranie głównym mogą mieć dwa rozmiary. W zależności od naszych potrzeb możemy zmieniać ich wielkość, co za tym idzie wyświetlać więcej lub mniej elementów na danym obszarze. By zmienić rozmiar kafelka, lekko smugamy go palcem (w ekranach dotykowych) lub klikamy na niego prawym klawiszem myszy. Następnie wybieramy z dolnej listwy opcje "Mniejsze" lub "Większe".

Dynamiczne kafelki

Niektóre aplikacje umożliwiają włączenie dynamicznych kafelków, dzięki temu można bezpośrednio na kafelku otrzymać szybkie informacje, np. sprawdzić pogodę, zobaczyć zadania do wykonania, itp. W zależności od potrzeb, możemy wyłączyć lub włączyć dynamiczny element. W tym celu lekko smugamy go palcem (w ekranach dotykowych) lub klikamy na niego prawym klawiszem myszy, a z dolnej listwy opcje wybieramy "Wyłącz dynamiczny kafelek". Po wyłączeniu zobaczymy wyłącznie nazwę danej aplikacji bez dodatkowych informacji.

Dostosowanie wyglądu

Ostatnia opcja to zmiana tła ekranu startowego oraz kolorystyki.

  1. Wywołujemy pasek Charm Bar. (zobacz więcej o sterowaniu dotykiem w Windows 8)
  2. Wybieramy ikonę "Ustawienia", a następnie na samym dole zakładki "Zmień ustawienia komputera".
  3. Z prawej strony, pierwsza pozycja "Personalizacja".
  4. Wybieramy drugą zakładkę "Ekran startowy" - w górnej części okna.

Pierwsza opcja to wybór tła - możemy wybrać jeden z 20 gotowych szablonów. Poniżej ikonek znajduje suwak z 25 gotowymi wariantami kolorystycznymi.

Tworzenie własnych kafelków

Jeśli polubisz ekran startowy i jego kafelki, wartą uwagi jest aplikacja OblyTile. Umożliwi stworzenie własnych, ładniej wyglądających kafelków. Przy użyciu Obly można na ekranie startowym umieścić kafelek do dowolnej aplikacji lub strony - wystarczy wskazać ją na dysku lub wpisać adres url.

Oto przykładowe zastosowanie i możliwości. Porównajcie - po lewej nowe ikonki FireFox, Google Chrome i Google maps stworzone przy użyciu OblyTile, po prawej ikonki domyślne po przypięciu automatycznym


 

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

Polecamy:
Zmiana liczby wierszy kafelków na ekranie startowymKafelki do wyłączania, restartu i wylogowaniaCharm Bar: co trzeba o nim wiedzieć
Zmiana liczby wierszy kafelków na ekranie startowymKafelki do wyłączania, restartu i wylogowaniaCharm Bar: co trzeba o nim wiedzieć

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Arti1915
    6
    O ile na lapku kafelki spisują się średnio, to i tak o niebo lepiej niż na PC. Dalej nie wiem, czemu takie coś pojawiło sie na komputerach stacjonarnych, gdy większość użytkowników nie posiada dotykowego monitora.
    • avatar
      Konto usunięte
      5
      Nie wyobrażam sobie żebym na moim PC miał kafle.. Rozumiem na tabie ale na stacjonarce to jakaś pomyłka
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        Jak wam się udało zrobić to tło dla Chrome? Szukam szukam i nigdzie nie potrafię tego znaleźć, a próby kończą się też bez rezultatu...
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Są kafelki, ale i tak z nich mało korzystam na lapku, na stacjonarce też pewnie by tak było. Poza tym - praca na Ósemce nie różni się od pracy na Siódemce. Więc mimo wszystko nie narzekam, bo Metro dobrze pomaga zoragnizować sobie wszystkie skróty do programów.