Monitory

19" Belinea 101903

przeczytasz w 4 min.

Tym razem na nasze biurko trafiła jeszcze tańsza dziewiętnastka od Belinei, wyposażona w matrycę TN. To jeden z najtańszych monitorów LCD o przekątnej 19" i szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się za w

charakterystyka
strona producenta
 
typ matrycy
19" TN
0,294 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1280x1024
 
czas reakcji
8 ms
(gray to gray)
Jasność / Kontrast
270 cd/m2 ; 600:1
 
paleta barw
16.2 mln
 
Kąty widzialności
170°/170°
pion / poziom
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI,
audio,
 
inne cechy
głośniki 2 x 1W
 
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w poziomie
NIE
TAK, 5° przód, 30° tył
NIE
NIE
 
możliwość zawieszenia
TAK
 
zasilacz
wewnętrzny
 
szerokość ramki
boki 2cm, góra 2 cm, dół 5cm
 
spełniane normy
ISO13406-2, TCO 99
 
inne przydatne
  
   
warunki gwarancyjne
36 miesięcy gwarancji, także na panel i świetlówkę
Informacje Belinea na temat wadliwych pikseli
opakowanie
kartonowe pudło, styropianowe wypełnienie, celofanowy worek na monitorze. plastikowa osłona na matrycy.

Wygląd i ergonomia

Wrażenia z użytkowania

Tym razem na nasze biurko trafiła jeszcze tańsza dziewiętnastka od Belinei, wyposażona w matrycę TN. To jeden z najtańszych monitorów LCD o przekątnej 19" i szczerze mówiąc nie spodziewamy się za wiele po tym modelu, aby niepotrzebnie nie rozczarować się.

Menu OSD i funkcje sterowania nie są zbyt bogate. W trybie DVI do dyspozycji mamy tylko podstawowe, takie jak regulacja jasności, kontrastu, kolorów, oraz dodatkowe - położenie OSD, reset, wybór źródła sygnału. O dodatkach takich jak tryby Eco, predefiniowane ustawienia jasności do różnych prac, gamma, ostrość, czas wyświetlania OSD, blokada ustawień, itp, trzeba zapomnieć.
Niewielkim plusem jest spolszczone menu.

Fabryczna jakość obrazu jest całkiem niezła, ale zdecydowanie lepsze efekty można uzyskać dostrajając monitor ręcznie. Najlepsze naszym zdaniem ustawienia monitora - na docelową jasność ~140cd/m2 i temperaturę kolorów 6500K - to:

  • jasność = 30%
  • kontrast = 40%
  • R= 98; G=92; B=78
  • dodatkowo w sterownikach karty graficznej gamma obniżona do 0.90

Aluminiowa stopka monitora jest przykręcana do ramienia (nie wymaga wkrętaka). To również swojego rodzaju zaleta. Dzięki temu rozmontowanie jej nie sprawia już tylu problemów, co w poprzednich modelach, z plastikową stopką montowaną na czterech zatrzaskach. Wypięcie tamtej podstawki było bardzo uciążliwe.

1 Watowe głośniczki grają słabo - bo i czego można się spodziewać po 1W głośnikach.

Testy

Testy kolorymetryczne.

1. Ustawienia fabryczne : za jasne (~270cd/m2), za ciepłe (5700K), za jaskrawe, ciut nierówne - tyle można powiedzieć o fabrycznych ustawieniach tego panelu.

2. Dostrojenie ręczne: po kilkunastominutowej zabawie OSD udało się uzyskać docelową luminacje ~140 cd/m2 i prawie poprawną temperaturę kolorów - 6600K. Jak widać nawet krzywa charakterystyki kolorów jest ładniejsza niż przy fabrycznych ustawieniach. Teraz jakość obrazu jest dobra.

Równomierność podświetlenia : Jak przekonaliśmy się już po kilku testach paneli, równomierne podświetlenie do pięta achillesowa matryc TN - a już szczególnie w monitorach z niższej i średniej półki cenowej. W Belinei różnica pomiędzy środkiem a najsłabszym z rogów wynosi aż 20%. To sporo, ale trzeba dodać, że pod tym względem nie wypada najgorzej. Są LCD'ki które cechuje jeszcze słabsza równomierność.

W grach, filmach i zwykłych pracach biurowych ta przypadłość raczej nie będzie nam przeszkadzać. Była by nieco uciążliwa przy pracach graficznych, webmasterskich, obróbce zdjęć, itp, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Ale panel ten oferuje niepełną paletę barw 16.2 mln kolorów, więc do takich zastosowań i tak się nie nadaje.

Kąty widzialności : W swojej specyfikacji Belinea podaje kąty po 170° w obu płaszczyznach. No cóż, nie jest to niestety zgodne z rzeczywistością. Poprawną jasność, kontrast i kolory widać w poziomie jedynie do 50° w obu kierunkach (100°), a w pionie do 40°. Powyżej tych kątów bez problemu odczytamy informacje z ekranu, ale kolory będą już lekko wypaczone. Belinea 101903 to monitor zdecydowanie tylko dla jednej osoby siedzącej na wprost matrycy.

Szybkość reakcji : W naszych testach programem 'Pixel Persistence Analyzer' (wyścigówka, flag test, chase test, scrolling game) smużenie jest zauważalne. W grach i filmach nie dostrzega się go tak bardzo, również podczas przewijania okien przeglądarki. Matryce oceniamy więc jako szybką. Realny czas reakcji tej matrycy wynosi gdzieś pomiędzy 12 a 16 ms.

Podsumowanie

Belinea 101903 to całkiem średni panel, o którym niewiele można powiedzieć złego zważywszy na jego stosukowo niską cenę. Innymi słowy, jego możliwości do ceny którą trzeba za niego zapłacić są odpowiednie.

Po wyregulowaniu jakość obrazu jest całkiem dobra, wystarczy nam do prac biurowych, przeglądania internetu, oglądania filmów a nawet szybszych gier. Jeśli oczekujemy lepszej ergonomii i bogatszych funkcji, musimy szukać wśród modeli nieco droższych. Podsumowując, 101903 ani nas niczym nie zaskoczył, ani też nie rozczarował. Całkiem niezła 19'stka za rozsądne pieniądze.

Ocena Parametrów:
jasność: 4/5
kontrast:
4/5
kolory: 4/5
równomierność: 3/5
kąty:
3/5
szybkość: 4/5
menu: 3/5
Podsumowanie
zastosowanie monitora
do gier, filmów, prac biurowych
Jakość wykonania
całkiem nieźle
parametry
całkiem nieźle
jakość obrazu
dobra
ergonomia
słabo
Ogólnie
(w tym cena/możliwości)
całkiem nieźle

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!