SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają. Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

ADATA Premier SP550 240 GB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu

Dysk Premier SP550 240 GB rozpoczął test mniej więcej od 19500 IOPS, ale ostatecznie wydajność ustabilizowała się na poziomie prawie 5300 IOPS. Słabe osiągi dysku nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem, aczkolwiek w porównaniu do innych modeli z niższego przedziału cenowego nie jest tak źle - podobne możliwości oferuje Crucial BX100 250 GB z kośćmi MLC NAND.