SSD

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Nośniki z serii Premier SP550 zostały zaprojektowane z myślą o możliwie jak najniższej cenie, jednocześnie odsuwając wydajność na dalszy plan. W rezultacie otrzymaliśmy jeden z mniej wydajnych modeli obecnej generacji w jednej z najniższych cen – teoretycznie w sam raz, gdy planujemy zmodernizować starszy komputer lub laptop, ale nie chcemy wydawać dużo pieniędzy.

ADATA Premier SP550 240 GB dysk SSD

Premier SP550 240 GB bazuje na kontrolerze Silicon Motion SM2256 i kościach TLC NAND – połączenie to pozwala uzyskać niezłą wydajność w testach syntetycznych i mniej wymagających zastosowaniach, ale w prawdziwych testach już znacznie odstaje pod względem wydajności. Mimo wszystko i tak otrzymujemy „coś” lepszego od tradycyjnego dysku HDD.

Głównym atutem 550-tki jest bardzo atrakcyjna cena – model o pojemności 240 GB kosztuje około 260 złotych, co czyni go jednym z najtańszych modeli w tej klasie pojemnościowej. Do tego otrzymujemy pakiet Acronis True Image HD, który ułatwi przeprowadzkę ze starego dysku na nowy. Gwarancja trwa 3 lata i została ograniczona zapisem 90 TB danych (biorąc pod uwagę docelowe zastosowanie nośnika, jest to wystarczająco dużo).

Czy warto wybrać najtańszy dysk ADATY? Prawdę mówiąc wolelibyśmy dopłacić te 50-80 złotych do konstrukcji opartej na MLC NAND (chociażby modelu Premier Pro SP920), ale jeżeli należycie do tych osób, które oglądają każdą złotówkę z dwóch stron i zależy wam na jakiejkolwiek poprawie komfortu użytkowania komputera, to na pewno warto zastanowić się nad testowaną konstrukcją.

Ocena końcowa:

 • stosunkowo dobra wydajność w testach syntetycznych (zwłaszcza odczyt)
 • dobra wydajność w symulacji mniej wymagających zastosowań
 • pakiet Acronis True image HD 2013 w zestawie
 • bardzo niska cena

 • niska wydajność przy kopiowaniu większych plików
 • niska wydajność w testach instalacji i wielozadaniowości
 • niska wydajność w teście długotrwałego obciążenia

Super Opłacalność

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  olo163
  4
  Dla mnie jako laika w kwestii ssd brakuje we szystkich testach ssd porownania ze zwyklym hdd. Bylby wtedy punkt odniesienia co mozna zyskac kupujac taki najtanszy dysk. Czy w porownaniu do hdd jest on 2x szybszy, 3x czy tyko 1.5x???
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   I znowu brak zapisu liniowego z HDTune PRO...
   • avatar
    Hello
    2
    Oczywiście iż znowu "tak przypadkowo" pewnie - w końcu to typ recenzji po której powinna być informacja "artykuł zawiera lokowanie produktu" - pominięto fakt iż testy do tych paru GB (może do 8GB na pustym dysku, później coraz mniej) są *wykonywane w buforze SLC zrobionym z części dysku jeszcze niezajętej danymi* - to jest zamiast testów na pamięci 3 komórkowej TLC robimy testy cashe'u....
    Później chwila przerwy aby kontroler miał czas poprzeżucać dane z SLC do TLC, czyszczący TRIM i nowy teścik na SLC.

    To tak jakby testować 16GB pamięć RAM robiąc testy na próbkach 64kb mieszczących się w cachu danych procesora!
    I pisać przykładowo jaką to ma ten DDR4 wydajność i jakie niskie opóźnienia. LOL :)

    Rzeczywiste wartości zapisu przy większych próbkach to nie 500GB/s tylko pewnie z 90GB/s i mniej...
    Wychodzi to bezczelnie na teście kopiowania 19GB :)
    Po paru pierwszych GB zapisywanych w SLC - cachu/pamięci 1 bit na komórkę - przechodzimy do właściwej części dysku TLC gdzie upycha się już po trzy... i wydajność leci na łeb i szyję.

    A im danych na dysku więcej tym mniejszy będzie ten cache bo w takich najtańszych dyskach nie odkłada się zbyt wiele na takie ekstrawagancje.
    Pewnie po zapełnieniu ponad połowy dysku będzie go tyle co nic.

    A że są tu jeszcze 16nm TLC których żywotność jest nieporównywalnie mniejsza niż 40nm TLC, no to już nawet nie trzeba komentować.

    Ptzykładowo jak to wygląda w parktyce dla BX200; dysku na TLC
    https://cms-images.idgesg.net/images/article/2015/11/bx200-480a-and-960-100625661-orig.jpg