SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają.

Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

ADATA Ultimate SU800 512 GB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu
Kliknij, aby powiększyć

ADATA Ultimate SU800 rozpoczął test od około 56 000 IOPS, ale osiągi szybko spadły i ostatecznie ustabilizowały się mniej więcej na 5000 IOPS - wynik ten jest całkiem niezły, aczkolwiek główni rywale (Samsung SSD 850 EVO i Crucial MX300) poradzili sobie tutaj trochę lepiej.