Karty graficzne

Sapphire Radeon RX 470

przeczytasz w 1 min.

Do naszej redakcji dotarł model Sapphire Radeon RX 470, który co prawda bazuje na referencyjnej konstrukcji, ale został lekko zmodyfikowany. Nadal mamy do czynienia z chłodzeniem opartym o turbinę, które znacznie wystaje poza obrys płytki drukowanej (całość zajmuje dwa sloty i ma 24 cm długości).

Sapphire Radeon RX 470

Jego obudowa została jednak utrzymana w czarno-srebrnej kolorystyce, a na grzbiecie znalazło się logo producenta. Na uwagę zasługuje też osłona rewersu laminatu (tzw. backplate), której niestety zabrakło w wersji referencyjnej.

Sapphire Radeon RX 470

Z technicznego punktu widzenia jest to praktycznie ta sama konstrukcja, którą mogliśmy spotkać w referencyjnych wersjach Radeona RX 480 – nie powinniśmy więc oczekiwać rewelacyjnej wydajności, ale do tego tematu jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu.

Sapphire Radeon RX 470 - GPU-Z

Karta została wyposażona w 4 GB pamięci wideo. Dodatkowo pracuje ona z lekko podniesionymi taktowaniami – rdzeń przyspieszono do 936 MHz (+10 MHz) w trybie standardowym i 1216 MHz (+10 MHz) w trybie Boost, natomiast pamięć wideo ma 1750 MHz (+100 MHz).

Sapphire Radeon RX 470

Producent postawił na standardowy projekt płytki drukowanej, więc do dyspozycji oddano tylko cztery wyjścia wideo – jedno HDMI 2.0 i trzy DisplayPort 1.4. Szkoda, że zabrakło DVI, które jest stosowane w starszych i tańszych monitorach (w zestawie znajdziemy przejściówkę).

Sapphire Radeon RX 470

Do poprawnego działania wymagane jest podłączenie 6-pinowej wtyczki zasilającej. Przy okazji warto wspomnieć, że Radeon RX 470 charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, więc nie powinien mieć problemów ze zwiększonym poborem mocy ze złącza PCI-Express, jak to było w przypadku Radeona RX 480 (więcej w tym newsie).