Karty graficzne

Radeon RX 480 ma zbyt wysoki pobór mocy [AKT. 2 - AMD udostępniło poprawkę]

przeczytasz w 4 min.

Radeon RX 480 miał wyróżniać się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Jak jest w praktyce?

Wprawdzie premiera karty graficznej AMD Radeon RX 480 już za nami, ale w mediach nadal jest o niej głośno z dwóch powodów – wyższych cen oraz zbyt wysokiego poboru mocy. Producent na początku odniósł się do pierwszego z nich, natomiast dzisiaj poznaliśmy oficjalne stanowisko w drugiej kwestii.

Na początku warto jednak wytłumaczyć o co chodzi ze zbyt wysokim poborem mocy, bo nie wszyscy są wtajemniczeni lub mogą mieć błędne informacje na ten temat. Radeon RX 480 teoretycznie ma się charakteryzować maksymalnym poborem energii elektrycznej na poziomie 150 W, a wymagane zasilanie doprowadza złącze PCI-Express na płycie głównej oraz dodatkowa, 6-pinowa wtyczka zasilająca - w obydwóch przypadkach wg specyfikacji może być to maksymalnie po 75 W, co ładnie sumuje się do 150 W... przynajmniej teoretycznie.

Golem - platforma do testowania poboru energii elektrycznej
Przy zastosowaniu odpowiedniego oprzyrządowania można zmierzyć pobór mocy dla samej karty graficznej

Większość redakcji komputerowych (w tym i nasza) ogranicza się do zmierzenia poboru mocy dla całej platformy testowej, ale niektóre z nich dysponują bardziej wyspecjalizowanymi narzędziami i są w stanie sprawdzić pobór energii elektrycznej samej karty graficznej.

AMD Radeon RX 480 - pobór mocy

AMD Radeon RX 480 - pobór mocy

AMD Radeon RX 480 - pobór mocy

AMD Radeon RX 480 - pobór mocy

Tak oto wyszło na jaw, że Radeon RX 480 jednak ma większe zapotrzebowanie na energię elektryczną – przykładowo, redaktorzy z serwisu Golem w zależności od gry odnotowali pobór mocy rzędu 161-170 W, natomiast redaktorzy z Tom's Hardware średnio 164 W w grze Metro Last Light w jakości 4K i 168 W przy skrajnym obciążeniu syntetycznym w aplikacji Furmark. Co ważne, wyższe tutaj było obciążenie zarówno dla płyty głównej (linie 3,3 i 12 V), jak i dodatkowego złącza 6-pin (linia 12 V).

AMD Radeon RX 480 - pobór mocy Tom's Hardware  AMD Radeon RX 480 - pobór mocy Tom's Hardware

Wychodzi więc na to, że referencyjny Radeon RX 480 wymusza na płycie głównej i zasilaczu dostarczanie większej energii niż wynika to ze specyfikacji, co teoretycznie może prowadzić do uszkodzenia sprzętu (w praktyce dobrej jakości podzespoły zachowują dodatkowy margines wytrzymałości). Warto jednak zauważyć, że nie jest to odosobniony przypadek, bo z podobnymi problemami borykały się też np. autorskie wersje modelu GeForce GTX 960 (np. ASUS GeForce GTX 960 STRIX OC).

AMD postanowiło zająć głos w tej sprawie i opublikowało następujące oświadczenie:

"Jak wiecie, ciągle pracujemy nad optymalizacją naszych kart graficznych w celu zmaksymalizowania ich wydajności w ramach odpowiedniego zakresu mocy oraz szybkości interfejsu pamięci, który w tym przypadku jest zasługą niebywałej przepustowości 8 Gb/s dla kości GDDR5. Niedawno dotarły do nas informacje, że w przypadku niektórych modeli RX 480 nie dobrano optymalnych ustawień. Na szczęście możemy wykorzystać oprogramowanie do zoptymalizowania procesora graficznego i wyeliminowania tego problemu. Jesteśmy w trakcie testów sterowników graficznych, które zaimplementują stosowne poprawki, a udostępnimy je w najbliższy wtorek (5 lipca 2016)."

Wychodzi więc na to, że w najbliższy wtorek zostanie udostępniona poprawka dla sterowników graficznych, która zmniejszy pobór energii elektrycznej referencyjnego Radeona RX 480 – wprawdzie jeszcze nie wiadomo dokładnie na jakiej zasadzie, ale można tutaj podejrzewać wprowadzenie bardziej rygorystycznych stanów energetycznych, co z kolei może negatywnie wpłynąć na wydajności akceleratora. Miejmy nadzieję, że niereferencyjne wersje 480-tki zostaną wyposażone w dwa 6-pinowe lub jedno 8-inowe złącze zasilające i nie będą miały takich problemów (a przy okazji zaoferują dodatkowy zapas energii na mocniejsze podkręcanie).

Aktualizacja 06.07.2016 8:40

AMD opublikowało kolejne oświadczenie - dowiedzieliśmy się z niego, że prace nad wydaniem sterowników z odpowiednią poprawką trochę się wydłużą, ale wszystko jest na dobrej drodze i w ciągu dwóch dni powinny zostać publicznie udostępnione.

W sterownikach zostanie wprowadzona opcjonalna funkcja redukująca pobór mocy ze złącza PCI-Express - co prawda może ona wpłynąć na wydajność karty graficznej, ale jednocześnie zostaną wprowadzone niewielkie optymalizacje, które powinny zredukować ewentualny spadek osiągów.

"Obiecaliśmy dzisiaj (5 lipca 2016) wydać aktualizację, która rozwiąże problemy Radeona RX 480 związane ze zbyt wysokim poborem mocy przez magistralę PCI-Express. Co prawda jesteśmy przekonani, że zwiększone zapotrzebowanie Radeona RX 480 nie stwarza ryzyka uszkodzenia płyty głównej lub innych podzespołów komputerowych, ale poważnie myślimy o rozwiązaniu tego problemu. W tym celu w ostatni weekend zebraliśmy się międzynarodowym zespołem, aby zbadać i opracować aktualizację sterownika, która poprawi kwestię poboru mocy. Mamy przyjemność poinformować, że sterownik Radeon Software 16.7.1 jest obecnie poddawany ostatecznym testom i zostanie udostępniony w ciągu najbliższych 48 godzin.

W sterowniku zostaną wdrożone zmiany odnośnie dystrybucji zasilania karty Radeon RX 480, co pozwoli obniżyć pobór mocy z magistrali PCI-Express. Rozwiązanie to pozwoli zmniejszyć całkowity pobór mocy przy minimalnym wpływie na wydajność – dla użytkowników będzie ono dostępne jako przełącznik „compatibility” („zgodność”) w zakładce Global Settings menu Radeon Settings. Funkcja ta będzie domyślnie wyłączona.

Jednocześnie wprowadzimy pakiet optymalizacji wydajności dla architektury Polaris, który pozwoli zwiększyć wydajność w popularnych grach nawet o 3%. Optymalizacje te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zwiększyć wydajność Radeona RX 480 i tym samym zrównoważyć jego osiągi dla tych użytkowników, którzy zdecydowali się korzystać z funkcji „zgodności”.

AMD jest zobowiązane do dostarczania produktów wysokiej jakości i wydajności, a my w dalszym ciągu pragniemy zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad wydajnością i efektywnością ich produktów. Doceniamy wszystkie komentarze, które pojawiły się do tej pory, a tymczasem nadal będziemy dążyć do wprowadzenia kolejnych optymalizacji wydajności i efektywności energetycznej Radeona RX 480."

Aktualizacja 07.07.2016 22:30

Firma AMD zgodnie z zapowiedziami udostępniła nowe sterowniki Radeon Software Crimson Edition 16.7.1, w których zaimplementowano poprawkę zmniejszającą pobór mocy karty Radeon RX 480.

AMD Radeon Software Crimson Edition - tryb kompatybilności
Nowe sterowniki dodają tryb kompatybilności, który obniża pobór mocy Radeona RX 480 (domyślnie jest wyłączony)

Redaktorzy z serwisów PC PerspectiveTom's Hardware już zdążyli przetestować poprawkę – rzeczywiście zmniejsza ona pobór mocy ze złącza PCI-Express na płycie głównej, zwłaszcza po aktywowaniu trybu kompatybilności.

AMD Radeon RX 480 - pobór mocy na sterownikach Radeon Software Crimson Edition 16.7.1 Hotfix

Nowe sterowniki obniżają pobór mocy, a przy tym nie obniżają wydajności karty Radeon RX 480 – z aktywnym trybem kompatybilności karta uzyskuje niemal takie same wyniki jak na starych sterownikach Crimson Edition 16.6.2, natomiast z wyłączonym trybem kompatybilności odnotowano niewielką poprawę osiągów. Potwierdzają to nie tylko wewnętrzne testy AMD (wyniki w tabeli poniżej), ale też niezależne testy PC Perspective.

 Radeon Software 16.6.2Radeon Software 16.7.1
Total War: Warhammer: 1080p Ultra74,2 fps78,3 fps
Metro Last Light: 1080p Very High80,9 fps82,7 fps
Witcher 3: 1440p Ultra31,5 fps32,5 fps
Far Cry 4: 1440p Ultra54,65 fps56,38 fps
3DMark11 Extreme22,8 fps23,7 fps

Wygląda więc na to, że AMD odpowiednio przyłożyło się do tematu optymalizacji poboru energii elektrycznej Radeona RX 480 i śmiało można z niej skorzystać (do pobrania już u nas).

Źródło: AMD, Tom's Hardware, Golem, TechPowerUp, PCPerspective, inf. własna

Komentarze

67
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ALEKS_D_RAVEN
  12
  Pojawiają się testy gdzie undervoltage powoduje zmniejszenie poboru mocy o całe 28 watów i nawet wyższy o 1.5% score w FireStrike. Fajna sprawa choć masakra, że trzeba używać narzędzi do Overclockingu by obniżyć pobór mocy.

  Oby customowe wersje miały tego fixa.
  • avatar
   franiux
   8
   Edit: Każdy zasilacz który ma wtyczkę 8 pin to pociągnie mimo że wpięte jest 6 pin to przez 6 pin też może iść do 150W. Mówili po angielsku więc na 100% nie powtórzę.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    "Polaris" to pierwsze GPU AMD stworzone w 14nm FinFet.
    GPU "Vega" ma przynieść 50% poprawę energetyczną względem Polaris-a.
    Czekam na AMD Vega Fury
    • avatar
     PrestoEnzo
     5
     Kłamcy z nvidii mieli gorsze problemy z GTX 960, gdzie skoki poboru mocy dobijały do 230W z gniazda PCI-E.

     Później mamy GTX 750 Ti bez wtyczki 6-pin, która potrafiła ciągnąć 125W.

     Następne, wersja GTX 950, która ze slotu PCI-E żarła około 90W.

     No i oczywiście GTX 970, która pomimo magicznego TDP na poziomie 145W, potrafiła wciągać ponad 240W.

     Wszystkie te fakty są podane w formie testów na różnych portalach.

     Ale zieloni krętacze potrafi tak mocno nakręcić hype, że ludzie w ogóle nie przejmowali się fałszywymi specyfikacjami lub sprzętem, który zwyczajnie może zaszkodzić reszcie podzespołów.

     Dla zielonych fanatyków, ważniejszy stał się fakt, że makśłele są wydajniejsze od serii 200 i 300 od AMD, natomiast fakt, że nie trzymają specyfikacji jeśli chodzi o bezpieczeństwo i żywotność, no, to już można było olać.
     Chora społeczność fanatyków nvidii.

     A teraz pojawił się podobny problem z AMD, i oczywiście cała uwaga hipokrytów skupiona jest na gnojeniu tej marki, pomimo, że ta banda zielonych oszołomów sama aktualnie używa produktów, które niszczą ich płyty główne.

     To jest po prostu zbyt śmieszne i głupie, aby o tym nie wspominać, jak bardzo społeczność bachorów nvidii jest równie śmieszna i głupia. Zgraja hipokrytów.
     • avatar
      PrestoEnzo
      5
      Proszę bardzo.

      GTX 960 i 230W ze slotu PCI-E:
      http://i.imgur.com/Myx9qhp.png

      GTX 750 Ti i 140W ze slotu PCI-E:
      http://i.imgur.com/NVr8fYh.png

      Prawdziwy pobór mocy, podkręconej GTX 970, czyli średnio ~240W, dobijając do 300W:
      http://i.imgur.com/RaoAyda.png
      W końcu po coś ta karta ma 6-pin + 8-pin.

      Jak widać, wszystko z serwisu tomshardware.
      • avatar
       Vaclav
       4
       Moja karta (7870) z TDP 175W ma zasilanie 2x6pin. Na chłopski rozum to RX480 który ciągnie 160W i ma 1x6pin to kiepski pomysł.
       Wiązałem spore nadzieje z nowym procesem 14nm, a tu tak gorąco i jakoś średnio :/

       Dodam jeszcze, że po OC 1000@1175Mhz i zachowawczych ustawieniach chłodzenia (dla ciszy) max temp jaką widziałem to 71*C, nawet teraz kiedy mam w pokoju 28 stopni.
       • avatar
        franiux
        4
        Oglądałem analizę tego problemu przez gości którzy to wykryli i mówią że łatwo to będzie naprawić biosem, wystarczy zmniejszyć pobór energii z PCIE, jednocześnie zwiększyć z wtyczki 6 pin bo mimo że teoretycznie 6 pin = 75W to jest to norma bardzo zaniżona i tym złączem bez problemu można nawet drugie tyle doprowadzić energii, Chyba że ktoś ma zasilacz noname za 10€ to może być problem.
        • avatar
         robertgr1
         3
         Niech nawet sobie pobiera i 200W byle by szła w parze z poborem mocy wydajność
         • avatar
          Gonsiorr
          3
          Tak trzymać AMD oby tak dalej.
          • avatar
           PL_SBX
           2
           "Wychodzi więc na to, że referencyjny Radeon RX 480 wymusza na płycie głównej i zasilaczu dostarczanie większej energii niż wynika to ze specyfikacji, co teoretycznie może prowadzić do uszkodzenia sprzętu (w praktyce dobrej jakości podzespoły zachowują dodatkowy margines wytrzymałości)."

           Ludzie...
           Dajecie się tym informacją tak. Powiedzcie mi dlaczego różnica pomiędzy 6pin, a 8pin to aż dwa razy więcej energii przenoszonej mimo że 8pin dostaje tylko dwa uziemienia.
           Same piny są takie same.. nie mają większego styku czy coś.

           PCIE na płycie pewnie spokojnie wyda nawet 100 wat - choć tu nie jestem pewien, ale wiem że jest spory zapas i nawet jak przekracza trochę normę to nic się nie stanie.
           • avatar
            scoobydoo19911
            1
            no i haraszo, teraz niech jeszcze tylko troszkę potanieje
            • avatar
             Vieworld
             1
             "...który pozwoli zwiększyć wydajność w popularnych grach nawet o 3%..."

             NAWET 3%... wow!
             • avatar
              kitamo
              -1
              i co Barwa dalej upierasz się przy tym ze nie ma żadnego problemu ? ze to propaganda NV ?
              Jeszcze chwile temu jak o tym pisałem to był smiech, a teraz już nawet AMD nie jest do śmiechu skoro sami przyznają że jest problem.
              • avatar
               patalajka22
               -1
               Oj nieładnie Raja Koduri, nie ładnie
               • avatar
                Insekt800
                -3
                PrestoEnzo
                Czekamy na linki kolego. Tez czekam glownie na ten od 970 ;)
                • avatar
                 raffal81
                 -4
                 Dobra przestańcie już o tym Radeonie pisać, szkoda słów, szkoda nerwów do kosza ;))))

                 Jeżeli są przypadki że taka karta upaliła coś na płycie głównej, to ja podziękuje, teraz nawet jakby napisali mi że wszystko naprawili to i tak bym nie ryzykował :))))

                 To całe AMD, milion slajdów, wykresy, gadanie ,sra.....e, i zawsze wychodzi to samo, do tego potrafią nieźle sobie zwalić opinie, są w tym mistrzami.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -5
                  Kolejna kompromitacja czerwonych.
                  • avatar
                   welll1
                   -7
                   AMD coraz bardziej chyli sie ku upadkowi. Są jedynie cieniem zielonych. Chcą, próbują to widać wprowadzają nowe rozwiązania i technologie jako pierwsi ale efektów nie widać.
                   Intel i nVidia odjechali i chyba już ich nie dogonią :P
                   Jedyny ich ratunek to segment enterprise oraz to, że ich bebechy będą ładowane do konsol.
                   • avatar
                    piterk2006
                    0
                    "w obydwóch przypadkach wg specyfikacji maksymalnie może być to maksymalnie po 75 W"
                    Drobne powtórzenie słowa "maksymalnie".
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     W tytule oraz treści jest logiczny językowy bład. W porównaniu do specyfikacji Radeon RX480 ma ZANIŻONY pobór mocy i ZANIŻONĄ cenę. Zdanie powinno brzmieć wyższy pobór mocy karty graficznej niż... Zaniżony odnosi się do kontekstu względem którego jest dokładnie na odwrót.

                     Przykład Polska reprezentacja ma zaniżony rating sugerowało by że jest on niższy niż realia. Przez analogie: że karta graficzna realnie konsumuje 100W zamiast spodziewanych 150W....
                     • avatar
                      Fenio
                      0
                      "jest zasługą niebywałej przepustowości 8 Gb/s dla kości GDDR5"

                      8Gb/s czyli 7,4GiB/s ? 8 kości daje skromne 59,2GiB/s. O co więc chodzi z niebywałą przepustowością 8 Gb/s ?
                      • avatar
                       Botanix
                       0
                       Już jest Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ OC 8192MB w cenie 1300zł, preorder na overclockers.

                       Witaj!

                       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                       Połącz konto już teraz.

                       Zaloguj przez 1Login