Chłodzenie

Testy - wydajność i podkręcanie

przeczytasz w 2 min.

Metodologia testowa

Chłodzenie Wraith porównaliśmy do starszego modelu D3, które dotychczas było dodawane do wydajniejszych procesorów AMD. Obydwie konstrukcje powinny sobie poradzić z układami o współczynniku TDP do 125 W, więc do przetestowania możliwości coolerów wykorzystaliśmy procesor FX-8370. Za sterowanie wentylatorami odpowiadała płyta główna ASRock Fatal1ty 990FX Killer – ustawienia zostały dobrane w ten sposób, że obroty były stopniowo zwiększane dopiero po przekroczeniu temperatury 60 stopni Celsjusza.

Temperatury i hałas

Spoczynek
mniej = lepiej [°C]

AMD Wraith (1950 RPM) 27,5
AMD D3 (2500 RPM) 33

Już w spoczynku widać różnicę między nowym a starym BOX-em. Wraith okazał się tutaj nieco wydajniejszy, a przy tym zapewnił zdecydowani lepszą kulturę pracy - może nie był niesłyszalny, ale na pewno generował zdecydowanie mniejszy hałas.

MediaCoder
mniej = lepiej [°C]

AMD Wraith (2500 RPM) 63,5
AMD D3 (4000 RPM) 67

Po solidnym obciążeniu wszystkich rdzeni procesora temperatury znacznie wzrosły, ale obydwa chłodzenia jeszcze radziły sobie ze schłodzeniem układu. Wzrosły też obroty wentylatorów - o ile Wraith był już dosyć słyszalny, to model D3 był naprawdę głośny i raczej nie należy się łudzić o zagłuszenie go innymi podzespołami komputera.

Linpack
mniej = lepiej [°C]

AMD Wraith (2900 RPM) 66
AMD D3 (4500 RPM) 77,5

Na koniec ekstremalne obciążenie wszystkich rdzeni procesora za pomocą bibliotek Linpack - różnica w wydajności nowego i starego chłodzenia jest naprawdę spora. Obydwa chłodzenia zwiększyły tutaj obroty wentylatora prawie do maksimum i Wraith ponownie okazał się cichszy od poprzednika. Mimo wszystko w obydwóch przypadkach trudno mówić o zachowaniu jakiejkolwiek kultury pracy.

AMD Wraith Cooler chłodzenie procesora

 

Podkręcanie

Wprawdzie referencyjne chłodzenia nie są projektowane z myślą o podkręcaniu procesorów, ale postanowiliśmy sprawdzić, na jaki potencjał w ogóle możemy liczyć. Nie jest tajemnicą, że w tym przypadku barierą okażą się temperatury, więc za bezpieczną wartość przyjęliśmy 85 stopni Celsjusza.

AMD FX-8370 - cooler D3

Stare chłodzenie zostało dobrane na styk i pozwoliło tylko symbolicznie podnieść taktowanie rdzeni - zamiast 4000 MHz uzyskaliśmy 4100 MHz. Zwiększenie częstotliwości do 4200 MHz wymagało też podniesienia napięcia zasilającego do 1,4 V, a to już skutkowało zbyt wysokim wzrostem temperatur.

AMD FX-8370 - cooler Wraith

W przypadku nowego chłodzenia udało nam się uzyskać stabilne 4400 MHz przy napięciu zasilającym 1,4375 V – obciążony procesor rozgrzewał się jednak prawie do 80 stopni Celsjusza, a wentylator rozkręcał się wtedy prawie do 3000 RPM. Podczas mocnego obciążenia było więc naprawdę głośno.