Chłodzenie

Arctic Cooling Freezer Xtreme - Chłodzenie dla profesjonalistów

przeczytasz w 4 min.

Freezer Xtreme to produkt znanej i zasłużonej w dziedzinie chłodzenia firmy na rynku - Arctic Cooling. Jest to następca dobrze już znanego użytkownikom overclockingu Freezera 7 Pro. Nowy cooler producenta przeznaczony jest do chłodzenia procesorów zarówno ze stajni Intela jak i AMD.

Budowa

Freezer Xtreme został wyposażony w 102 aluminiowe żeberka radiatora, które tworzą ogromną powierzchnię oddawania ciepła. Formują one dwie wieże - po 61 żeberek w każdej i są dodatkowo wspomagane przez 4 miedziane, cieplne rurki Heat Pipe w kształcie litery U mające uskutecznić odprowadzanie nadmiaru energii cieplnej generowanej przez procesor. W środku znajduje się 120-milimetrowy wentylator, który dodatkowo chłodzi nasz CPU. Dzięki swojej budowie cooler jest wstanie odprowadzić nawet do 160 Watów energii cieplnej chłodząc nie tylko procesor, ale również pamięć RAM, mostek północny oraz regulatory napięcia. Całość o wymiarach 130 x 100 x 131mm (Długość x Szerokość x Wysokość) waży 608 gram.

Umieszczony pomiędzy wieżami 120-milometrowy wentylator pracuje z prędkością 800-1500 obrotów na minutę (RPM), a jego obroty kontrolowane są za pomocą Pulse Width Modulation (PWM) co zapewnia  przepływ powietrza na poziomie 35,7CFM / 60,7m3/h. Wentylator mocowany jest za pomocą dwóch plastikowych zatrzasków umożliwiających jego szybki i prosty montaż/demontaż. Dzięki zastosowaniu konstrukcji tłumiącej drgania generowany hałas wiatraka przy maksymalnych obrotach wynosi - jak podaje producent - 0,5 sona, co jak sam mogę stwierdzić jest znacznie cichszy od standardowego Box'owego wiatraka AMD.

   

Mocowanie dla Socketów Intela odbywa się za pomocą specjalnie przygotowanej do tego podstawki, która jest dołączona jest w zestawie. Podstawkę przymocowuje się do płyty za pomocą czterech kołków po czym do podstawki dokręcamy cooler dwiema śrubkami. W zestawie znajdują się również dwa uchwyty do mocowania dla platformy AMD. Cooler przystosowany został do wykorzystania z szeroką gamą procesorów z podstawkami: Intel Socket 775; AMD Socket AM2, AM2+, AM3 oraz 939. Nowsza rewizja coolera dostępna na rynku (droższa o ok. 50 zł) została rozszerzona o kompatybilność Intel Socket 1366, 1156 oraz AMD Socket 754.

Na podstawę coolera nałożona została fabrycznie pasta Arctic Cooling MX-2 mająca zapewnić jeszcze większe osiągi w chłodzeniu naszego CPU. Pasta nie zawiera metali dzięki czemu ryzyko przewodzenia prądu nie istnieje co czyni ją łatwą w stosowaniu nawet dla niedoświadczonego użytkownika. Pasta jest jedną z najlepszych o czym potwierdzają testy przeprowadzone na łamach PCLab.

Testy

Sprzęt testowy:

Obudowa

Cooler Master Dominator CM 690

Płyta

Gigabyte Ga-MA770T-UD3P

Procesor

AMD Phenom II X3 710 2600 MHz

RAM

OCZ DDR3 2x2GB 1333MHz CL9.0 Fatal1ty Edition

Karta

HIS Radeon HD 4670 IceQ 512MB DDR3

Zasilacz

OCZ Modxstream Pro 500W

Zainstalowane dodatkowe wiatraki w obudowie:

1x120mm

Przód

Wciągający powietrze

1x120mm

Lewy dół

Wciągający powietrze

1x120mm

Tył

Wyciągający powietrze

Procedura testowa:
Test został przeprowadzony w dwóch fazach mając na celu porównać chłodzenie Box'owe z coolerem firmy Arctic Cooling. Pierwsza faza testu miała na celu sprawdzenie chłodzenia ze standardowo taktowanym procesorem. W drugiej zaś taktowanie i napięcie zostało podniesione odpowiednio z 2600 do 3500 MHz oraz z 1,3 do 1,4V.

- 13,0 x 200 MHz => 2600 MHz przy 1,3 V
- 12,5 x 280 MHz => 3500 MHz przy 1,4 V

Razem z Box'owym chłodzeniem nałożona była pasta Arctic Silver 5, razem z Freezerem natomiast AC MX-2. Niestety z braku jakiejkolwiek pasty w czasie testów musiałem pozwolić na taką rozbieżność. Testy na łamach PCLab świadczą jednak iż w chłodzeniu maksymalna różnica pomiędzy tymi pastami utrzymuje się na poziomie 1st.Celciusza. Jako, że pasta Arctic Silver 5 była już dosyć dawno nałożona AC MX-2 poddałem wygrzewaniu przez ponad dwa dni nieprzerwanej pracy komputera.

Test jak i odczyt temperatury przeprowadzany był za pomocą programu OCCT 3.1.0 , dodatkowo w celu potwierdzenia temperatury włączone były zarówno: SpeedFan 4.38 (służący również do odczytu RMP wiatraka) oraz CoreTamp 0.99.5.

Wentylator sterowany był przez płytę główną na której włączona była również funkcja Advanced Clock Calibration (ACC).

Temperatura w spoczynku odczytywana była przy najniższym użyciu procesora, w stresie natomiast procesor był rozgrzewany przez program OCCT w trybie Large Data Set na priorytecie Wysokim i trwał nie mniej niż 30 minut. Czas ten jest wystarczający do odpowiedniego wzrostu i stabilizacji temperatury. Odczyt w stresie był najwyższą osiągniętą wartością w spoczynku zaś ustabilizowana, aktualnie wyświetlana podczas odczytu wartość.

 


Jak widać na powyższych screenach wyraźnie przewagę nad Box'owym chłodzeniem uzyskuje Arctic Cooling Freezer Xtreme. Różnica temperatur pomiędzy coolerami wynosi 5 st.C przy standardowym taktowaniu oraz 8 st.C przy OC. Warto tutaj wspomnieć, że wentylator Freezera pracował z ponad dwa razy mniejszymi obrotami niż Box'owy wentylator AMD.

W stresie różnica temperatur odziwo pozostała na takim samym poziomie jak w spoczynku - 5 st.C przy standardowym taktowaniu i 8 st.C przy podkręconym procesorze. Wielka różnicę natomaist widać - jak i zapewniam, że słychać - jeśli chodzi o wiatrak. Wiatrak AMD pracował z prędkością prawie dwa razy szybszą niż w spoczynku oraz ponad trze razy szybszą w porównaniu do Freezera. Hałas jaki generuje przy takich obrotach wentylator AMD jest lekko mówiąc uciążliwy czego nie można powiedzieć o konkurencji. Cisza z jaką pracuje chłodzenie od AC jest bezcenna.

Podsumowanie

Arctic Cooling Freezer Xtreme to dobrej marki chłodzenie przeznaczone dla osób ceniących sobie nie tylko dobre osiągi, ale i ciszę. Pozwala on na obniżenie temperatur oraz hałasu względem standardowego coolera zapewniając przyzwoite osiągi OC. Dzięki dużej kompatybilności oraz stosunkowi ceny do jakości ma on szanse odnieść duży sukces wśród nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Dane Techniczne:

Wymiary

130 x 100 x 131mm (dł. x szer. x wys.)

Wentylator

1x120 mm

Prędkość wentylatora

800-1500 obr./min.  (RPM)

Przepływ powietrza

35.7CFM / 60.7 m3/h

Max. pochłanianie ciepła

160 W

Heat Pipe (liczba rurek)

4

PWM

tak

Głośność pracy

0,5 sona

Materiał

Miedź i aluminium

Waga

608 g

Kompatybilność:

 • Intel Socket 775
 • AMD Socket AM2
 • AMD Socket AM2+
 • AMD socket AM3
 • AMD Socket 939

rev.2 dodatkowo:

 • Intel Socket 1366
 • Intel Socket 1156
 • AMD Socket 754

 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Recka dobra ale w przyszłości staraj się wrzucać mniejsze zdjęcia bo nie każdy ma neta 10mb/s ;] 4
  • avatar
   0
   Całkiem niezła recka, językowo trochę gorzej, ale ogólnie 4 :D
   • avatar
    torture
    0
    Ja też niedawno kupiłem ten cooler i jestem bardzo zadowolony. U mnie zakres regulacji waha się od 700 do 1000rpm. Nie udało mi się jeszcze dość do 1100rpm, o 1500rpm nie mówiąc. To świadczy jaki jest zapas. Temperatury nie są jakieś mega niskie, ale przecież nie muszą być. 50 stopni jeszcze nigdy nie przekroczył, a gdyby zapowiadało się na więcej to pewnie i kręciłby się mocniej. Jedynym minusem są niewykończone końcówki rurek. Mogli dać jakieś zaślepki ładniejsze.

    Skoro recenzja się ukazała, to sam już nie muszę pisać. Co do samej recki, przydałyby się lepsze zdjęcia, żeby oddać jak świetnie prezentuje się to chłodzenie :) Oczywiście zdjęcie w obudowie z założonym chłodzeniem też by było mile widziane (jeżeli kogoś takie interesuje to zapraszam do mojego profilu).
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Dobra renecja, wszystko ładnie napisane. 4