Chłodzenie

Testy wydajnościowe

przeczytasz w 2 min.

Do testów coolera wykorzystaliśmy program OCCT. Test polegał na minucie monitorowania w stanie spoczynku, 8 minutach pełnego obciążenia oraz ponownie minuty monitorowania w stanie spoczynku.

Sytuacje kiedy 8-rdzeni/16-wątków będzie w 100% obciążone przez taki czas rzadko będą się zdarzać "w przyrodzie", ale test ma symulować wysokie obciążenie procesora przez dłuższy czas.


OCCT błędnie wskazuje nazwę kodową procesora, powinna być oczywiście "Coffee Lake"

Intel Core i9 9900K - ustawienia domyślne

Maksymalne taktowanie dla wszystkich rdzeni tego procesora (4,7 GHz) utrzymywane jest bardzo krótko (kilkadziesiąt sekund). Potem do akcji wkracza limit TDP i w rzeczywistości mamy wahania plus/minus 4,6 GHz.

Z temperaturą nie ma większego problemu - średnio podczas obciążenia jest to jakieś 66 stopni.

Intel Core i9 9900K - XMP (3200 MHz) + Enhanced Turbo

Przy włączaniu Enhanced Turbo już w UEFI BIOS płyty głównej pojawia się informacja, że warto wykorzystać dobre chłodzenie - najlepiej wodne. Ale chyba Freezer 34 eSports DUO się nie przestaszy?

Enhanced Turbo na tym procesorze i płycie głównej to dość delikatna zmiana parametrów pracy. Nie zmieniają się mnożniki dla rdzeni, a jedynie zwiększane jest TDP oraz napięcie v-core. Maksymalne taktowanie dla wszystkich rdzeni stabilizuje się na 4,7 GHz.

Temperatury "wbijają" średnio już na 74 stopnie, chociaż zdarzają się chwilowe skoki do prawie 80.

To wszystko z napięciem V-core około 1,33V - a więc można się tu pokusić o dalsze lekkie zwiększenie parametrów pracy procesora.

Generalnie więc cooler ten powinien schłodzić nieco podkręconego Core i9 9900K, chociaż patrząc na temperatury trzeba stwierdzić, że miejsca na manewry nie jest specjalnie dużo.

Intel Core i9 9900K - automatyczne OC 5 GHz na wszystkich rdzeniach

Tutaj nie spodziewamy się cudów. Przy automatycznym OC zwykle zawyżane jest zasilanie rdzenia, tak by zapewnić CPU stabilną pracę. Nowy Freezer 34 musi polec, pytanie tylko jak szybko?

Już od początku testu jedziemy po bandzie. Po 2-3 minutach któryś z rdzeni wskakuje na wartość graniczną dla OCCT (87 stopni) i test automatycznie się kończy. Jasne, że można męczyć procesor i na temperaturach około 90 stopni, ale raczej nie polecamy takiego rozwiązania.

Wykorzystaliśmy automatyczne OC płyty głównej i V-core dla procesora zostało podniesione do bardzo wysokiej (przesadnej) wartości 1,45V. Podczas testu wentylatory wskakują na maksymalne obroty, co sprawia, że są doskonale słyszalne, ale... i tak nie pomaga to w schłodzeniu tego procesora.

Oczywiście można tu powalczyć z napięciem, czy ustawieniami procesora by uzyskać niższe wyniki, ale umówmy się - jeśli chcemy podkręcać Core i9 9900K to przyda nam się raczej chłodzenie wodne.