Tablety

Granie na tablecie

przeczytasz w 2 min.

Nvidia Tegra 3

Wewnątrz opisywanego tabletu pracuje jeden z najwydajniejszych obecnie procesorów mobilnych – Nvidia Tegra 3. Jak już wspomnieliśmy wcześniej jest to najnowsza i dotychczas najlepsza wersja oznaczona symbolem T33 (ARMv7, Cortex-A9). Wykonano ją w 40-nanometrowym procesie technologicznym. Procek ma cztery rdzenie główne taktowane całkiem imponującym (jak na tablet) zegarem 1,6 GHz. CPU integruje w sobie też bardzo wydajny układ graficzny Ultra-Low Power GeForce (520 MHz) i współpracuje z 1 GB pamięci DDR3 (1600 MHz).

Asus Transformer Infinity - gry

Asus Transformer Infinity - gry

Znakomita wydajność procesora T33 w połączeniu z bardzo wysoką rozdzielczością i dużą powierzchnią dotykową sprawiają, że Asus Transformer Infinity jest idealną ultramobilną maszynką do gier.

Asus Transformer Infinity - gry

Asus Transformer Infinity - gry

Oprócz czterech rdzeni głównych do akcji bardzo często wkracza również piąty rdzeń pomocniczy, pracujący z częstotliwością zaledwie 500 MHz i przeznaczony do najmniej wymagających zadań, które nie potrzebują dużej mocy obliczeniowej. Piąty rdzeń zadowala się minimalną porcją energii, przez co tablet pracuje znacznie dłużej na baterii, ale jego wydajność jest na tyle wysoka, że tablet przez zdecydowaną większość czasu wykorzystuje tylko ten rdzeń (a mimo wszystko działa płynnie).

Asus Transformer Infinity - gry

Asus Transformer Infinity - gry

Piąty „Ninja Core” wykonuje bardzo wiele zadań, a czterem silniejszym rdzeniom ustępuje pola tylko gdy system potrzebuje nagłego przypływu mocy, np. w czasie startu aplikacji, pokazu slajdów itp. Po ich uruchomieniu dalsza część obliczeń wykonywana jest z powrotem na dodatkowym, słabszym rdzeniu, który dzięki technologii vSMP nie jest używany podczas bardzo wymagających zadań (np. w czasie grania).

Asus Transformer Infinity - gry

W czasie testów graliśmy w takie tytuły jak m.in. Dead Trigger, ShadowGun THD, Meltdown on Mars THD, Riptide GP, Grand Theft Auto 3, Sprinkle, Samurai II: Vengeance THD, Shine Runner oraz Angry Birds Space. Wszystkie gry działały sprawnie, a grafika animowała się płynnie.

Ciekawostki

W menu wysuwanym po prawej stronie paska powiadomień znajdziemy ciekawe opcje, znane już z wcześniejszych wersji Transformerów z procesorem Tegra 3. Do wyboru mamy trzy tryby pracy odnoszące się do wydajności: oszczędzanie energii, zrównoważony, normalny.

Asus Transformer Infinity - gry 

Jak można się domyślić pierwszy z nich służy do maksymalnego oszczędzania baterii, a ostatni stosujemy w sytuacjach gdy zapotrzebowanie na energię jest wysokie (np. wymagające gry). W czasie testu zauważyliśmy, że gry (nawet te najnowsze) działały poprawnie w każdym z tych trybów, ale jeśli używaliśmy tabletu tylko do czytania e-booków, przeglądania internetu, odbierania poczty i słuchania muzyki, to tryb oszczędzania energii spisywał się najlepiej – bateria wystarczała na 10-15% dłużej.