Tablety

Czytanie i pisanie na tablecie

przeczytasz w 4 min.

Czytanie e-booków

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Do e-booków dostęp otrzymujemy dzięki platformie multimedialnej ASUS @Vibe, która pełni również funkcję sklepu internetowego. Sam czytnik jest rozbudowany, funkcjonalny i doskonale sprawdza się w praktyce. Bez problemu ustawimy zakładki, dodamy zaznaczenia i notatki, zwiększymy lub zmniejszymy rozmiar tekstu, a nawet będziemy w stanie go przetłumaczyć oraz (co ciekawe) przekonwertować na mowę.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Wystarczy przycisnąć ikonkę mikrofonu widoczną w górnej części czytanej książki (lub opcję Zamiana tekstu na mowę przy zaznaczeniu), a wybrany fragment zostanie przeczytany w jednym z kilku języków. Jakość czcionek jest bardzo dobra – całkowicie wystarcza nawet gdy mamy do czynienia z drobnym tekstem. Rozdzielczość 1920x1200 px przy przekątnej 10,1” daje gęstość 224 piksele na cal. Jest to mniej niż w przypadku iPada 3, ale jakość obrazu i tak jest nieporównywalnie lepsza niż w przypadku rozdzielczości 1280x800 px, oferowanej przez większość tabletów dostępnych na rynku.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Kolejnym programem, który przyda się miłośnikom czytania jest Press Reader. Jak sama nazwa wskazuje, tutaj czytać będziemy gazety. Do wyboru mamy tytuły z wielu krajów świata (w tym polskie). Podobnie jak w czytniku książek elektronicznych jakość tekstu jest znakomita. Nawet najmniejsze czcionki czytać możemy bez powiększania.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Po kliknięciu na nagłówek artykułu wyświetla się on na odrębnej stronie i przy wykorzystaniu jeszcze bardziej czytelnej czcionki i przyjemniejszego dla oka formatowania – to duży atut w stosunku do typowych, papierowych gazet.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Ekran a rozdzielczość

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej rozdzielczość 1920x1200 px przy przekątnej 10,1” daje gęstość 224 ppi. Jest to mniej niż w przypadku iPada 3, który ma aż 264 ppi (2048x1536 px przy 9,7”), ale jakość obrazu i tak jest nieporównywalnie lepsza od tej, którą prezentował Tansformer Prime, Transformer Pad i wielu innych 10-calowych konkurentów. Podobną gęstością cechuje się ekran nowego MacBooka Pro z matrycą Retina.

Jasność i kąty widzenia

kąty widzenia asus infinity

Kąty widzenia matrycy Super IPS+ (In-Plane Switching) są bardzo dobre – na poziomie konkurencyjnym do iPada 3. Pokrycie gamutu barwowego sRGB nie wygląda już tak dobrze – w przypadku iPada 3 było to około 94%, a tutaj jest zaledwie 61%. Głębia czerni była jednak porównywalna – ok. 0,4 cd/m2 w obu przypadkach.

Wielu osobom przypadnie do gustu bardzo wysoka moc podświetlenia LED-owego. Nowy ekran Super IPS+ cechuje się podwyższoną jasnością i dwoma trybami pracy. Pierwszy to tryb standardowy, gdzie za pomocą tradycyjnego wirtualnego suwaka zwiększyć możemy luminację do wysokiego poziomu około 450 cd/m2. Taka jasność w delikatnym oświetleniu domowym jest zazwyczaj zbyt wysoka (męcząca dla oczu). My na co dzień używaliśmy 20-30% mocy podświetlenia. Kontrast wyniósł maksymalnie 1300:1.

Drugi tryb to IPS+, który wysila diody do granic wytrzymałości. W tym momencie luminacja skacze do poziomu niespełna 700 cd/m2, który jest raczej bezużyteczny w domu, ale bardzo przydatny pod gołym niebem. W świetle dziennym tablet spisuje się naprawdę dobrze (dużo lepiej niż większość typowych 10-calowych modeli).

Klawiatura i pisanie tekstów

Interfejs oferowany przez Asusa (srebrna klawiatura) różni się nieco od standardowej klawiatury Androida 4.0. Przede wszystkim zamiast czterech wierszy oferuje pięć - dodatkowy rząd obejmuje cyfry (więcej znaków mamy pd ręką). Pisanie teoretycznie nie jest tak przyjemne jak w przypadku standardowej klawiatury Androida, gdyż pola klawiszy zostały spłaszczone (aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca w pionie), ale ogromnym atutem rozwiązania asusowego jest znakomicie działający system podpowiedzi i korekty.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

W układzie pionowym klawiatura Asusa oferuje większe pola znaków - pisanie jednym palcem jest bardzo wygodne, ale trochę gorzej może być z wprowadzaniem tekstu za pomocą kciuków (niestety klawiatury podzielonej brakuje).

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Dodatkowo mamy możliwość wykorzystania śledzenia ruchu - przesuwamy palcem po ekranie od znaku do znaku, bez jego odrywania (coś na wzór Swype znanego z Samsungów).

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Najwygodniej jednak korzysta się z klawiatury wbudowanej w stację dokującą – klawisze są oddalone od siebie, nie hałasują i oferują krótki skok. Przytrzymując Shift możemy pisać wielkimi literami, co jest dużo wygodniejsze niż sposób znany z interfejsu ekranowego, nie wspominając już o pisaniu tekstów z polskimi znakami diakrytycznymi.

Word, Excel, PowerPoint i PDF-y

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Do podglądu i edycji dokumentów zgodnych z Microsoft Office służy aplikacja o nazwie Polaris Office 3.5, która dostępna jest wprost z opakowania. Program jest prosty w obsłudze i oferuje funkcjonalność, która wystarczy w zupełności, gdy nie mamy pod ręką laptopa.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Dokumenty takie jak .doc, .xls i .ppt otwierają się szybko, a obsługa polskich znaków jest poprawna. Mamy tutaj do czynienia z w pełni funkcjonalnym edytorem, a nie tylko czytnikiem dokumentów biurowych. To naprawdę duża zaleta tabletu. Połączenie udanej klawiatury sprzętowej z wygodnym ekranem i dobrym pakietem Office sprawia, że wykonywanie prostych zadań biurowych w podróży jest naprawdę przyjemne.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Do dyspozycji mamy też bardzo udaną aplikację pozwalającą tworzyć odręczne notatki. Pisać możemy mażąc palcem po ekranie lub klikając po klawiaturze, a tekst zostanie umieszczony w jednej linii, dokładnie tak, jakbyśmy pisali długopisem w tradycyjnym notatniku.

Poczta

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Interfejs klienta pocztowego jest analogiczny do tego, jaki widywaliśmy w innych tabletach z czystym Androidem 4.0 ICS na pokładzie. Podzielony został on na dwa okna: lewe daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Wysłane), a prawe wyświetla listę wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Układ pionowy jest niemal tak samo użyteczny jak poziomy, a w dodatku oferuje podgląd większej ilości wiadomości w wybranej skrzynce. Program pocztowy jest jedną z najlepszych aplikacji, jakie zostały fabrycznie zainstalowane w opisywanym urządzeniu. Konfiguracja popularnych kont, takich jak np. Yahoo! czy Microsoft LIVE jest maksymalnie uproszczona - wymagany jest tylko login i hasło.

Kalendarz

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Ustalone przez użytkownika wydarzenia, spotkania, urodziny i inne okazje synchronizować można na przykład z kontem Google lub Microsoft LIVE. Dzięki temu organizację dnia, tygodnia, a nawet miesiąca będziemy mieć zawsze pod ręką, obojętnie czy korzystamy z peceta pracującego na Windows, smartfona, czy właśnie tabletu. Aplikacja o nazwie Kalendarz spełnia swoje zadanie w stu procentach.

Synchronizacja

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Program Asus Sync służy do synchronizacji danych z komputerem PC, ale oferuje tylko podstawową funkcjonalność. Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, możemy skorzystać z aplikacji Asus WebStorage. Dane trzymamy w chmurze, czyli na serwerze producenta. Ilość dostępnej za darmo przestrzeni zazwyczaj wynosi 2 GB, ale producent deklaruje, że po zakupie Transformera Infinity otrzymamy 8 GB.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie

Do szybkiego wrzucania zdjęć i nagrań z kamerki oraz notatek odręcznych i głosowych posłużyć może też specjalny widżet, który okazał się bardzo praktyczny – nie zajmuje wiele miejsca na pulpicie, a jest bardzo funkcjonalny i prosty w użyciu.

Asus Transformer Infinity - oprogramowanie