Płyty główne

Pobór energii, temperatury i EFI

przeczytasz w 1 min.

EFI nie różni się niczym od interfejsu zastosowanego w "dużych" płytach. Znajdziemy tu wszystkie niezbędne funkcjonalności oraz opcje do podkręcania.

Oczywiście efekt podkręcania w dużej mierze zależy od zastosowanego procesora. Core i3 ma skromne możliwości OC (brak Turbo, zablokowany mnożnik). Przy pomocy opcji automatycznego podkręcania udało nam sie zwiększyć taktowanie zegara bazowego do 103MHz – zawsze będzie to trochę wydajniej.

Pobór energii platformy
[punkty]

Spoczynek 32
Odtwarzanie wideo FullHD 40
Cinebench - 1 rdzeń 43
Gra 3D 49
Cinebench - wszystkie rdzenie 54

Malutka płyta z 22-nanometrowym procesorem i zintegrowaną grafiką nie może pobierać wiele energii. To naprawdę imponujące, że tak niewielka maszyna może być równocześnie tak wydajna i energooszczędna.

Temperatury

Po lewej temperatury w spoczynku, po prawej przy maksymalnym obciążeniu

Nawet przy maksymalnym obciążeniu, ten energooszczędny procesor nie nagrzewa się w dużym stopniu. W odróżnieniu od płyt głównych większego formatu, układ logiki płyty główniej również widocznie zwiększa swoją temperaturę. Widać, że Intel mocno inwestuje w rozwój rozwiązań mobilnych, a przy okazji powstają technologie, które wpływają na energooszczędność platform desktopowych.