Laptopy

Podsumowanie - czy warto kupić

przeczytasz w 2 min.

Na początku recenzji wspomniałem, że przyjemnie jest testować nowe modele urządzeń wkrótce po ich premierze lub tuż po tym, jak trafią na półki sklepowe. Podtrzymuję to zdanie, ale jednocześnie muszę wspomnieć o drugiej stronie tego medalu. Otóż zdarza się, że pierwsze modele nie wykorzystują w pełni swoich możliwości, a dopiero z czasem producenci oprogramowania i sterowników, dostosowują swoje produkty w taki sposób, aby zoptymalizować moc drzemiącą w komputerze.

Asusa ROG Strix Scar II GL704

Tak jest właśnie w przypadku Asusa ROG Strix Scar II GL704. Jego wydajność jest oczywiście jego mocnym punktem, co potwierdzają wyniki uzyskane w poszczególnych benchmarkach, aczkolwiek wyniki w grach nie są na tę chwilę tak dobre, jak można by tego oczekiwać. Jednocześnie chcę być dobrze zrozumiany. Laptop z procesorem Intel Core i7-8750H i grafiką Geforce RTX 1070 oferuje pełny komfort grania w najwyższych ustawieniach i rozdzielczości FHD w każdy aktualnie dostępny na rynku tytuł, utrzymując średnio co najmniej 60 kl./s.

Dlaczego więc się czepiam? Bo to samo potrafią też laptopy z Geforce GTX 1070, a tutaj oczekiwałem znaczącego wzrostu możliwości. Zwłaszcza w przypadku laptopa, który wyposażono w wyświetlacz o częstotliwości odświeżania 144 Hz, który aż prosi się, aby w pełni korzystać z jego możliwości. A te są naprawdę duże, o czym jasno świadczą wyniki w benchmarkach. Dlatego warto poczekać na to, aż najnowsze sterowniki zmienią ten stan rzeczy.

Asusa ROG Strix Scar II GL704

Sam laptop zdecydowanie bowiem na to zasługuje, gdyż jest to kawał solidnego sprzętu. Jego obudowa jest mocna, wytrzymała i na tyle smukła i lekka (porównując oczywiście laptopa do jego 17-calowych odpowiedników), że dobrze sprawdzi się jako mobilny sprzęt do grania. Zresztą nie tylko do grania, gdyż wspomniany już wcześniej ekran oferuje dobrą jakość obrazu i odwzorowania kolorów, więc śmiało można też na nim popracować.

Co jeszcze można o Asusie powiedzieć? Mamy tutaj pokaźną liczbę złączy, wygodną i podświetlaną klawiaturę i niezłe głośniki. A jeśli w przyszłości chcielibyśmy dołożyć do komputera trochę pamięci lub wymienić dysk, to producent zapewnił nam taką możliwość.

Asusa ROG Strix Scar II GL704

Czy zatem mogę polecić zakup tego laptopa? Oczywiście, aczkolwiek warto pamiętać o wspomnianych wcześniej przeze mnie problemach wieku dziecięcego tego sprzętu. Jestem jednak przekonany, że szybko z nich wyrośnie, a wówczas jego możliwości będzie można w pełni wykorzystać.

 

Ocena końcowa:

 • wysoka wydajność ogólna i graficzna
 • wysoka jakość wykonania i solidna obudowa
 • wygodna klawiatura z podświetleniem
 • atrakcyjna stylistyka z wąskimi ramkami ekranu
 • bardzo dobry ekran z odświeżaniem 144 Hz
 • dobra jakość dźwięku
 • dostęp do podzespołów
   
 • głośna praca wentylatorów przy pełnym obciążeniu
 • wydajność w grach niższa od oczekiwanej (trzeba poczekać na lepsze sterowniki od Nvidii)
 • niewygodne położenie kamerki internetowej

90%

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gostek2012
  0
  Topowe grafiki są do gry w 4K. Do gry w FullHD spokojnie wystarcza sprzęt z 1050 Ti za ok. połowę ceny podanego modelu. Paradoksalnie, to ta tańsza konfiguracja będzie działać bardziej płynnie i komfortowo.

  Narzekanie na usytuowanie kamerki jest już nudne, bo ma same zalety: wyżej usytuowany ekran, wąskie ramki, mniejsze gabaryty sprzętu. Większość ludzi te kamerki i tak zakleja.
  • avatar
   rip13er
   0
   Czekam na testy czegoś z rtx 2080. Najchętniej od MSI - mają wersję bez max-q. Ciekawe właśniej ak sprawdza się w porównaniu z 2080max-q
   • avatar
    Sunfire
    0
    Narzekanie na usytuowanie kamerki faktycznie jest słabe, bo ma same zalety: wyżej usytuowany ekran, wąskie ramki, mniejsze gabaryty sprzętu. Większość ludzi te kamerki i tak zakleja.